Vatikano radijas
Dvi Šventojo Sosto institucijos – Popiežiškoji mokslų akademija ir Tarnavimo integraliai žmogaus pažangai dikasterija – birželio 15 d. Vatikane buvo surengusios tarptautinę diskusiją apie korupciją, kurioje kalbėta apie šią globalią problemą, jos sąsajas su organizuotu nusikalstamumu ir mafijos grupėmis. Diskusijoje dalyvavo penkios dešimtys asmenų – teisėsaugos institucijų darbuotojai, mokslininkai, vyskupai, ambasadoriai, žurnalistai, taip pat nuo korupcijos ir mafijos nukentėję žmonės.
„Kova su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu yra ne tik teisėsaugos klausimas, bet ir pilietiškumo problema, – komentuodamas susitikimą sakė Tarnavimo integraliai žmogaus pažangai dikasterijos prefektas kard. Peter Turkson. – Reikia į šiuos reiškinius pažvelgti plačiau ir pabrėžti, kad jie trypia žmogaus asmens orumą“.
Praėjus kuriam laikui po Vatikane vykusio susitikimo buvo paskelbtas jį apibendrinantis dokumentas, kuriame kaip viena konkrečių iniciatyvų specifinėje Bažnyčios mokymo ir kanonų teisės srityje paminėta galimybė korupcija nusikaltusius asmenis ir mafijozus bausti ekskomunikos, tai yra atskyrimo nuo Bažnyčios, bausme. Turi būti aišku, kad tokie nusikaltimai yra absoliučiai nesuderinami su priklausymu Kristaus mokinių bendruomenei.
Paprašytas pakomentuoti tokias prieš pusantro mėnesio Vatikane vykusio susitikimo išvadas, Tarnavimo integraliai žmogaus pažangai dikasterijos atstovas Vittorio Alberti Vatikano radijui sakė, kad kol kas kalbama tik apie siūlymą. Visų prima, reikia išklausyti Vyskupų konferencijų ir vietinių Bažnyčių nuomones, nes šių problemų mastai ne visur vienodi ir ne visur vienodai įmanoma jas spręsti.
Pasak Vatikano radijo pašnekovo, kur kas paprasčiau su korupcija kovoti Vakaruose ir niekas neabejoja, kad reikia griežtai šalinti visas jo apraiškas, tačiau kitose geografinėse aplinkose drastiški veiksmai galėtų sukelti kitų socialinių problemų arba nedarbo krizę. Tad į patį korupcijos blogį reikia pažvelgti platesniame kontekste ir šalinti jį gerinant visos socialinės aplinkos kokybę.
Vatikane vykusiame susitikime kalbėta ir apie ekskomuniką mafijozams. Nuo kovos su šiais nusikaltimais ir prasidėjo visa diskusija. Buvo pastebėta, kad ten, kur mafijų veiklos ir organizuoto nusikalstamumo mastai didesni, kaip kad pietų Italijos Kampanijos, Kalabrijos ar Sicilijos regionuose, jau anksčiau vietiniai vyskupai yra ne kartą pasisakę, kad priklausymas mafijos struktūroms ir Bažnyčiai yra niekaip nesuderinami dalykai.
Komentuodamas siūlymą bažnytinę ekskomunikos bausmę taikyti korupcijai, Vittorio Alberti atkreipė dėmesį ir į gydomąjį šios bausmės aspektą. Ekskomunika – tai labai griežta bausmė, bet kartu joje glūdi ir raginimas atsiversti. Nusikaltėlis pašalinamas iš Bažnyčios bendruomenės, tačiau ir jam paliekamas vilties horizontas. Nusikaltėlis griežtai baudžiamas, tačiau jis turi galimybę pasitaisyti. Bausmė visada privalo tarnauti bendrojo gėrio kūrimui.