Šia publikacija pradedame eksperimentą, kurio tikslas – išsiaiškinti, kas ilgiau truks: Gintauto Barcio viršininkavimas Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje (VVKT) ar informacijos apie jo ir jo bendražygių antivalstybinę veiklą viešinimas.
Daugiau apie šį eksperimentą rašėme publikacijoje „Korupcija tūno SAM ir VVKT“.
2009 metų pavasarį Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kabinetuose pakuždomis įvardytas būsimasis VVKT viršininkas – neseniai iš Etinių farmacijos kompanijų asociacijos direktoriaus kėdės išspirtas ir šiek tiek psichiatrijos ligoninei pavadovavęs Gintautas Barcys. Tačiau ministerijos klerkai nesiryžo jo atvesdinti į VVKT vadovus tiesiu keliu.
Tad buvęs darbų mokytojas, vėliau įgijęs dujų įrangos montuotojo kvalifikaciją, o po to liberalcentristų pasodintas į SAM kanclerio postą Rimantas Remeika ėmėsi projektuoti specialų korupcinį tunelį, kurį iš vieno galo teko rausti SAM klerkams, o iš kito – nusigandusiam VVKT viršininkui Mindaugui Būtai ir dar keliems VVKT tarnautojams.
Tunelio iš SAM galo rausimo etapai buvo tokie:
– 2009 metų balandžio 15 dieną tuometis sveikatos apsaugos ministras liberalcentristas Algis Čaplikas pakeitė VVKT nuostatus, kad viršininką galėtų pavaduoti ne tik viršininko pavaduotojas, kaip buvo anksčiau, tačiau ir bet kuris kitas valstybės tarnautojas;
– 2009 metų gegužės 29 dieną A. Čaplikas patvirtino naują Asmens sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojo pareigybę, jos reikalavimus tarsi nurašęs nuo G. Barcio CV, ir tuoj pat paskelbė į ją „konkursą“;
– 2009 metų liepos 3 dieną „konkursą“ (kabutėse, nes niekas nekonkuravo) į naująją SAM Asmens sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojo pareigybę laimėjo G. Barcys.
Tuo pat metu iš kito galo korupcinį tunelį SAM nurodymu rausė VVKT:
– pagrindinė šių rausėjų misija buvo įsteigti naują Farmacijos įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo pareigybę;
– šią užduotį komplikavo vyriausybės nutarimas sumažinti maksimalų VVKT pareigybių skaičių nuo anksčiau buvusių 132 iki 124. T. y., reikėjo panaikinti 8 pareigybes. Tačiau tunelio rausėjai šį vyriausybės nutarimą įvykdė ir viršijo, panaikindami 9 pareigybes. Atleidęs daugiau darbuotojų nei privalėjo, M. Būta paklusniai įsteigė minėtą Farmacijos įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo pareigybę – vienintelį šioje inspekcijoje postą, kurį gali užimti asmuo, turintis ne tik visiems kitiems farmacijos įmonių inspektoriams privalomą farmacinį, bet ir medicininį išsilavinimą (farmacinio išsilavinimo G. Barcys neturi).
2009 metų liepos 7 dieną korupcinis tunelis buvo baigtas, rausėjams iš SAM ir VVKT galų atlikus visus aukščiau aprašytus kalnakasybos darbus. Beliko keliais elegantiškais judesiais įvykdyti G. Barcio atvesdinimo operaciją.
Tai ir padarė A. Čaplikas: priėmė G. Barcį į Asmens sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojo pareigybę ir, nedavęs jam ten jokio darbelio, tą pačią dieną iš jos atleido, perkeldamas į VVKT Farmacijos įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo pareigas kitame korupcinio tunelio gale, o iš jų (taip pat nespėjus net prie darbo stalo prisėsti) nedelsiant perkėlė į VVKT viršininko pareigas.
Kadangi dvi šia proga įsteigtos pareigybės su paskubomis sukurptomis jų funkcijomis – SAM Asmens sveikatos departamento direktoriaus pavaduotojo ir VVKT Farmacijos įmonių inspekcijos vedėjo pavaduotojo – savo misiją korupciniame tunelyje atliko, vėliau buvo pamirštos kaip nereikalingos. Niekas šiuose postuose nedirba iki šiol.
Netrukus pradėjo aiškėti ir tikslai, dėl kurių korupciniu tuneliu į VVKT buvo atvesdintas G. Barcys. Apie juos – kituose straipsniuose.