Ekspertas: buvo aišku, kad „Perlas Energija“ po savo akibrokšto nutrauks veiklą

Lukas Juozapaitis | respublika.lt

Antram didžiausiam nepriklausomam elektros tiekėjui „Perlas Energija“ pranešus, kad ketina nutraukti veiklą, energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas tuo nesistebi ir sako, kad tokį įmonės sprendimą rizikų neįvertinusiai įmonei buvo galima prognozuoti.

„Perlas Energija“ ketvirtadienį pranešė, kad stabdo veiklą, o elektrą klientams tieks iki rugpjūčio 31 d. Bendrovė informavo, jog naują tiekėją klientai turi pasirinkti iki rugpjūčio 28 d. ir veiks tol, kol išparduos turtą, išmokės kompensacijas klientams, atsiskaitys su kreditoriais ir partneriais.

„Tą ir prognozavau iš pat pradžių. Gal ir atrodė, kad kažkas pasitaisys, bet buvo aišku, kad apgauna vartotojus, aiškiai matėsi, kad jie negali vykdyti savo pažadų. Paskui paaiškėjo, kad jų siūlomos sutartys neteisėtos, kad jie negalėjo vienašališkai jų nutraukti. Tada buvo aišku, kad vienintelė išeitis buvo bankrotas“, – Eltai sakė V. Jankauskas.

Eksperto teigimu, tiekėjas neturi kitos išeities, kaip tik išmokėti kompensacijas klientams, nors, į nuostolius „įklimpusiai“ įmonei atsiskaityti su nukentėjusiais vartotojais bus itin sunku.

„Dabar turbūt kito kelio nėra, nes tą patį pasakytų ir teismas. Vienas iš tų variantų buvo, kad vartotojai gali neišeiti, nesutikti su senu pasiūlymu ir likti prie senosios kainos, tada įmonė privalėtų elektrą tiekti ta kaina. Aiškiai matėsi, kad įmonė tam nepajėgi ir dabar kiek galės, tiek kompensuos“, – mano V. Jankauskas.

Jis svarstė, kad atsakingos institucijos – Energetikos ministerija, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) – po tokio tiekėjo žingsnio turėtų aktyviai informuoti I ir II liberalizavimo etapų „Perlas Energija“ klientus, kad pasirinkti naują tiekėją jie turi tik dešimt dienų, iki rugpjūčio 28 d.

„Turėtų dabar sakyti garsiai visiems „Perlas Energija“ vartotojams, kad jie negaištų laiko, nes turi tik maždaug porą savaičių pasirinkti tiekėją. Tie, kurie nepasirinks kito tiekėjo, deja, paklius į garantinį tiekimą. Nežinau, ar „Perlas“ tokiu atveju jiems irgi kompensuotų, matomai jie pažadėjo kompensuoti tik skirtumą tarp savo ir kitų tiekėjų kainų“, – tikino V. Jankauskas.

„Svarbiausia, kad vartotojai, kurie buvo I ar II etapuose pasirinko „Perlą“ nieko nelaukę turėtų išeiti“, – pažymėjo ekspertas.

„Perlas Energija“ pasirinkusiems trečiojo etapo dalyviams, primena ekspertas, šioje situacijoje paprasčiau, kadangi jie gali grįžti prie visuomeninio tiekimo ir neskubėti pasirinkti naują tiekėją, kadangi paskutinio liberalizavimo etapo galutinį terminą ketinama nukelti.

Kartu V. Jankauskas pastebėjo, kad elektros rinkos liberalizavimo procesas toliau tęsiasi chaotiškai. Jo nuomone, dauguma nepatenkintų vartotojų per itin trumpą laikotarpį užplūs kitų nepriklausomų tiekėjų klientų aptarnavo centrus, visų pirma – „Ignitis“.

„Chaoso daug, matome kas darosi prie tiekėjų (klientų aptarnavimo centrų – ELTA) (…), žmonės nepatenkinti. Dauguma vėl užplūs ir pas „Ignitis“, nes ji yra valstybinė Lietuvos įmonė, ji patikimiausia“, – tikina V.Jankauskas.

ELTA primena, kad rugpjūčio 5 d. antras didžiausias nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ pranešė, jog sparčiai augant elektros kainoms, nebegali vykdyti savo įsipareigojimų fiksuotą elektros tiekimo kainą pasirinkusiems klientams ir jiems nuo rugsėjo pritaikys tiekimo planus kintama kaina, susieta su elektros kainomis biržoje.

Ketvirtadienį jis pareiškė, kad ketina nutraukti veiklą.

Toks įmonės žingsnis sukėlė diskusijas, kad vertėtų atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, kurio pabaigą ir ketinama nukelti keliems metams.

Neteisėtais „Perlas Energija“ veiksmus pavadino tiek Energetikos ministerija, tiek VERT, kuri kartu kreipėsi ir į Generalinę prokuratūrą.

Šį tiekėją pasirinkę apie 180 tūkst. buitinių vartotojų, o liepos pradžioje, pasibaigus antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, „Perlas Energija“ buvo antras daugiausiai sutarčių su klientais sudaręs tiekėjas – jį pasirinko apie 15 proc. 1–5 tūkst. kWh elektros energijos kasmet suvartojančių gyventojų (67 proc. rinkosi „Ignitis“, apie 8 proc. – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
???

Googlinkit – „Ignitis grupė“ kritikuoja „Nord Pool“: pastarųjų pasiūlymai netinkami Baltijos šalims”,
Kas mums prikergė šitą „Nord Pool“? Kodėl esant laisvei, nepriklausomybei, laisvai rinkos ekonomikai mes negalim pirkti pigios elektros tiesiogiai iš Astrovo?
Ir koks ryšys tarp Putino ir „Nord Pool“? Kiek putino akcijų „Nord Pool“e?

AAA

Kaip vadinasi „laisvas pasirinkimas” per prievartą?

BBB

TAI PRIEVARTINIS ‘LAISVES’ PASIRINKIMAS.dEKOKIT UZINGRIDAMS DABA.iR ATEITY…dEBILU TAUTELEI TAIP IR REIK.

habilitâs

Prognozuoti galima daug ką, tik tam reikia tikrų ekspertų, o ne apsimetėlių-avantiūristų. Kad tai eilinė finansinė afera Marijos žemėje buvo aišku ir ne ekspertui, tik kažkodėl mikrofoną po nosimi vis pakišdavo tiems, kas „teisingai“ kalbėjo. Dabar, jau po įvykusio fakto, išlindo visi gudručiai. Ir tos finansinės aferos pagrindinis tikslas matėsi kaip balti siūlai ant valdžios „pidžako“, – visuomeninį tiekėją „Ignitis“ reikėjo perdažyti į privatų, nes tapęs privačiu, kainas už elektros energiją nustatys pats, o ne kokios nors tarybos ar komisijos. Dar ir kompensacija iš vyriausybės gaus elektros vartotojų vardu. Ideali gyventojų apiplėšimo ir mokesčių mokėtojų pinigų plovimo schema. „Ignitis“ privatizavo stambiausius ir pagrindinius elektros energijos vartotojus, „Perlas“ – visus kvailelius, kurie patikėjo, kad elektra gaus tiesiai iš loterijos aparato, likusieji… Skaityti daugiau »

Aleksas

Karas Ukrainoje, psichozes sukelimas, energetiniu resursu blokada, infliacija, ekonomiku zlugimas – visa tai yra globalistu plane ir yra tikslingai daroma. Tai nera tik Lietuvoje, ir koordinuota, kaip ir „plandemijos” atveju. Reiketu paklausti – kodel staiga corona dingo, kai prasidejo ivykiai Ukrainoje? Tiesiog vos ne per nakti.

Regimantas

Tačiau valdžia girdi, kad galimas žmonių sukilimas, esą jie yra pasiryžę eiti į gatves. Bet valdžia tai numatė. Suprasdama, kad elektros rinkos liberalizacija sukels nepasitenkinimo bangą, kuri gali ją nušluoti, valdžia paskelbė, kad kompensuos dalį išaugusių elektros išlaidų. Tik nepasakė, kiek tai truks. Neabejoju, kad žmonės turės susitaikyti, jog už elektrą teks mokėti labai brangiai. Kita vertus, valdžia gali padaryti, kad tai neatsitiktų. Ji gali sugrąžinti elektros tiekimą viešajam tiekėjui ir išvyti visus parazituojančius tarpininkus. Bet tam reikalingos tam tikros sąlygos. Tikėtina, kad atskiros valdžioje esančios politinės partijos yra suinteresuotos šiuo elektros rinkos liberalizavimu, o dabartiniai valdžios atstovai yra neįgalūs savarankiškai spręsti klausimų, tačiau viską lemia žmonių reakcija ir sutelkti veiksmai. Savo pilietines teises reikia saugoti ir rūpintis ne tada,… Skaityti daugiau »

rašiusiam ¿¿¿ Regimantas       2022-08-21 13:59

Tikrai reikia rūpintis, kad
„tokių sąskaitų niekada nebūtų”.
(habilitâs)

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top