Taip paklausė vienas iš pirmosios tarptautinės vietos bendruomenių mugės lankytojų LITEXPO parodų ir kongresų centre.
Nuo to ir pradėsiu. Atstovauju Rėkyvos gyvenvietės bendruomenei, tad apie jos veiklą ir kalbėsiu.
Konferencijos išvakarėse dalyvavau projekto ,,Rėkyvos gyvenvietės bendruomenės narių solidarumo formavimas ir sutelktumo stiprinimas, pasitelkiant kūrybinę veiklą“ užsiėmime, kur mokėmės suvenyrų gaminimo paslapčių. Kūrybinėms dirbtuvėms vadovavo Lina Pliuskevičiūtė. Vėliau su Rėkyvos seniūnu aptarinėjome istorinės Karpių kapavietės ir paežerės sutvarkymo galimybes, projekto ir projektinės užduoties paruošimą.
Kasdien paežerės ir aplinkos tvarkymu nuolat rūpinasi Rėkyvos bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Nijolės Malakauskienės. Savomis ir Šiaulių regiono probacijos tarnybos pastangomis tvarkomas ir Rėkyvos parkas. Talkose visad dalyvauja ir pirmininkės šeima, niekur nepraeinanti pro numestą šiukšlę.
Bendruomenė šiais metais laimėjo projektą ,,Sveikame kūne – sveika siela“. Nemokamas sveikatingumo treniruotes sekmadieniais veda karatė treneris Zenonas Budraitis. Tad šią vasarą Rėkyvos gyvenvietės bendruomenė aktyviai įsiliejo į miesto erdvėse organizuojamų sveikatingumo ir sporto treniruočių įvairovę.
Rėkyvos gamta ir istorija garsėja neįkainojamais turtais, reikšmingais įvykiais. Bendruomenės iniciatyva ir lėšomis išleistos kelios brošiūros ir lankstinukai apie ežerą, durpynus, kitus gyvenvietės objektus, draustinio augmeniją. Be to, 2015 metais, padedant šiauliečių leidyklai ,,Lucilijus“, su bendraautoriais išleidome ir audiovizualinį diską ,,Raisto kardas“, kuriame didžiąją dalį sudaro mano sukurtos ir įskaitytos eilės – Rėkyvos raistų įkvėptos impresijos, o gimtosios Rėkyvos gamtos unikalumą garsina Ugniaus Malakausko nuotraukos.
Bendruomenės nariai ir dainuoja, šoka, vaidina, dalyvauja Maisto banko veikloje, padeda vieni kitiems nelaimės atveju.
Mano įsitikinimu, tai ir būtų atsakymas į klausimą: Kam jums reikalingos bendruomenės?
Vilniuje, tarptautinėje vietos bendruomenių mugėje, susipažinome ir su kitomis bendruomenėmis, su jų gerosiomis patirtimis, etnografiniais gaminiais. Stebėjome, kaip atgyja tradiciniai lietuviški amatai – verpimas, klumpių drožyba ir kt. Renginyje vyko ir konferencijos, koncertai, šokiai. Sceną drebino muzikantai, kaitino flamenko aistros, akį džiugino įstabios dalyvių senovinės aprangos.
Artimiau susipažinome su Kauno Aleksoto ir Vilniaus Užupio bendruomenėmis. Keitėmės patirtimis su raseiniškiais. Smagu buvo bendrauti su svetinga Naisių bendruomenės pirmininke Rita Žukauskiene, Užupio bendruomenės atstovu, partizano Stasio Gorodeckio sūnumi Sakalu.
Ir niekam nė mažiausia abejonė nekilo – bendruomenės mums yra reikalingos, jos yra mūsų gyvenimo formos.
Kitas klausimas: kodėl mes nereikalingi valdžiai? Šiaulių miesto savivaldybės vicemeras Domas Griškevičius atmetė prašymą skirti transportą nuvežti Rėkyvos ir kitų miesto bendruomenių atstovus į Vilnių ir teko vykti savo lėšomis, nors kitos savivaldybės savo bendruomenių atstovams transportą skyrė.
Deja, sovietinis paveldas, lyg ilgaamžis įšalas, vis dar kausto tautos kūrybines galias, tačiau bendruomenės ir yra tas kelias, kuriuo eidami mokomės įveikti ir tai, kas skaldo ir neleidžia susitelkti.