EP rinkimai. Andrius Navickas. Lietuvos socialdemokratų optimizmas ir Achilo kulnas

Bernardinai.lt

Džiaugiuosi, kad mano svarstymai apie artėjančius Europos Parlamento rinkimus turi atgarsį. Sureagavo Laima Andrikienė. Kiek suprantu, politikei labai nepatiko, jog ją pavadinau individualiste ir neįvardijau visų jos padarytų darbų, be to, prisipažinau, jog jei būčiau Tėvynės sąjungos tarybos narys, labiausiai remčiau Radvilę Morkūnaitę bei Algirdą Saudargą. (Beje, šiuos du asmenis sąrašo lyderiais iškėlė ir TS taryba).


Kęstučio Vanago / BFL nuotr.

Niekam nebandau primesti nuomonės. Tikiu, kad Bernardinai.lt skaitytojai per rinkimus balsuoja atsakingai, įsiklauso į įvairius vertinimus, bet sprendžia patys. Netikiu, kad politikos komentaras gali išvengti subjektyvumo. Puikiai suprantu, kad tai, jog man artimiausia krikščioniškos demokratijos pasaulėžiūra, skatina akcentuoti tuos dalykus, kurie žmogui, turinčiam kitokias politines vertybes, atrodo ne patys reikšmingiausi. Kita vertus, būtent tiems politikams, kurie pretenduoja atstovauti krikščioniškajai demokratijai, esu reikliausias.

Politinės iškabos mūsų laikais pernelyg retai atitinka tikrąjį politinį turinį. Gedimino Vagnoriaus vadovaujama Vyriausybė iki šiol išlieka labiausiai socialdemokratiška per visą atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės istoriją. O kuri Vyriausybė buvo atidžiausia krikščioniškajai demokratijai? Tikiu, kad kada nors bus ir tokia.

Dveji rinkimai ir vienas Z. Balčytis


Atėjo Z. Balčyčio politinės karjeros kulminacijos metas. Redo Vilimo / BFL nuotr.

Grįžkime prie Europos Parlamento rinkimų ir partijos, kuriai Lietuvoje prognozuojama daugiausia mandatų – LSDP. Neseniai įvykusiame šios partijos suvažiavime viešėjęs Tvarkos ir teisingumo partijos vadovas palinkėjo palikti vietų ir kitoms partijoms. Nors patys socialdemokratai, numalšinę sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio, nepatenkinto dėl kandidato pasirinkimo, maištą partijos viduje, tvirtina, jog visas jėgas skirs Prezidento rinkimams, tačiau jau pats faktas, kad jų kandidatas į Prezidentus Zigmas Balčytis kartu yra ir sąrašo EP rinkimuose lyderis, leidžia manyti, kad būtent EP mandatai šiai partijai labiausiai rūpi.

Čia kaip toje pasakėčioje apie per aukštai kabančias vynuoges. Kadangi Z. Balčyčiui įveikti D. Grybauskaitę itin mažai galimybių, tad rinkimės žvirblį saujoje. Tiesa, labai norisi, kad šis žvirblis būtų kuo riebesnis.

Achilo kulnas – ideologinė praraja tarp savų rinkėjų

Formaliai LSDP pozicijos EP rinkimuose labai tvirtos. Socdemai po truputį „suvirškina“ Darbo partijos rinkėjus, daugėja perbėgėlių ir iš kitų politinių jėgų – žymiausia Agnė Zuokienė. Taip pat šios partijos optimizmą turėtų didinti ir galimybė pasinaudoti Z. Balčyčio prezidentine kampanija, kuri neabejotinai mobilizuos žmones.

Tiesa, LSDP turi ir savo Achilo kulną. Didžioji dalis jų rinkėjų linkę palaikyti LSDP, nes nemėgsta Tėvynės sąjungos ir piktinasi Andriaus Kubiliaus Vyriausybės veikla, nes jiems patinka dabartinio premjero Algirdo Butkevičiaus nuosaikumas, nėra patenkinti didele socialine nelygybe. Didžioji dalis LSDP rinkėjų balsuoja vadovaudamiesi emocijomis, o ne protu, pernelyg nesigilindami į tai, ką ši partija siūlo ir realiai daro.


B. Bradauskas yra tapęs lietuviškosios nomenklatūrinės socialdemokratijos simboliu

Kodėl taip teigiu? Nes, pavyzdžiui, vienas iš LSDP elito narių Bronius Bradauskas tikrai neturi nieko bendro su socialdemokratija, ir vadinti jį socialinio teisingumo gynėju galima tik ironiškai. Nepaisydama to, partijos vadovybė rūpestingai saugo šį milijonierių nuo bet kokios kritikos net po didžiausių jo akibrokštų. Tikiuosi, dar nepamiršote triukšmingų vaišių medžiotojams Panevėžio kariniame dalinyje praėjusiais metais ar pono Broniaus Lietuvos istorijos interpretacijų ir antisemitinių pareiškimų. Partijos vadovybė apsvarstė ir nusprendė: varnas varnui akies nekerta. Švelniai pasiūlyta B. Bradauskui ramiau viešumoje reikšti mintis. Supraskime, nereikia atvirauti apie tai, ką mąsto dauguma LSDP elito.

Natūraliai kyla klausimas: kiek B. Bradausko partijos „socialdemokraiškumas“ suderinamas su LSDP programoje EP rinkimuose pateiktais postringavimais apie kovą su godžiu kapitalizmu ir bankais, socialinės gerovės visiems pažadu? Nelabai pamenu, kad pastaraisiais metais Lietuvoje būtų kiek nors apmaldyti bankų interesai. Net ir socialdemokratų ryžtas įsivesti kuo greičiau eurą yra aiškinamas pagalba bankams ir verslui. Labai „socialdemokratiškas“ paaiškinimas, ar ne?

Problema ta, kad didelė dalis tradicinių LSDP simpatikų visai nesimpatizuoja lito keitimui euru ar vis glaudesnei ES politinei sąjungai. LSDP saugo tai, kad šie simpatikai dažniausiai apsiriboja propagandinių frazių – „viskas žmogui“ – klausymusi ir retai susimąsto, apie kurį žmogų kalba socialdemokratai.

Užgrūdinti politikai ir lyčių lygybė

LSDP vedliu rinkimuose į EP bus Z. Balčytis. Antroji sąraše – Vilija Blinkevičiūtė, toliau – Juozas Olekas, Gediminas Kirkilas, Birutė Vėsaitė. LSDP nuosekliai laikosi principo, kad moterų ir vyrų sąraše turi būti po lygiai. Tuo dešimtasis sąrašo numeris – Marija Aušrinė Pavilionienė turėtų būti patenkinta.


Viena aršiausių gėjų santuokų įteisinimo entuziasčių Seime A.M. Pavilionienė. A.Ufarto / BFL nuotr.

Kaip ir tuo, kad rinkimų programoje teigiama: „ES privalo investuoti į strategijas, kuriomis skatinamas vienodas moterų ir vyrų atstovavimas pasitelkus kvotas politikoje ir versle, Nustatytos kvotos turėtų būti vertinamos kaip tarpinis žingsnis lygybės link.“ Įdomu, o koks tikslas jau nebe tarpinis? Panaikinti žmonių skirstymą į lytis apskritai?

LSDP programoje taip pat teigiama: „Moterų lytinės ir reprodukcinės sveikatos teisių užtikrinimas įkūnija mūsų įsitikinimą, kad moterys turi neatimamą teisę pačios laisvai rinktis ir spręsti.“ Išvertus į labiau suprantamą lietuvių kalbą, tai reiškia, kad vaiko gyvybė iki gimimo yra tik jo motinos reikalas, nes jis tėra reprodukcijos subproduktas, virusas, o nėštumas – tai liga, kurią dera gydyti. „Laisvai rinktis“ šiuo atveju reiškia, jog moteris negali būti „terorizuojama“ informacija apie negatyvius aborto padarinius ar priminimu, kad įsčiose vaikas, o ne „tai“.

Pasak LSDP, ES turi kovoti su smurtu prieš moteris ir su lytimi susijusiais stereotipais. Be to, ES moterų teises ir lyčių lygybės skatinimą turėtų paversti esminiu principu visuose susitarimuose su trečiosiomis šalimis. Kiek pamenu, LSDP pirmininkas susitikimą su popiežiumi Pranciškumi pavadino vienu svarbiausiu savo gyvenimo įvykiu. Tačiau jo partijos bičiuliai turėjo įsižeisti, jei A. Butkevičius neatskaitė moralo popiežiui, jog šioje institucijoje nesilaikoma lyčių lygybės principo. Pavyzdžiui, mažiausiai kas antras popiežius turėtų būti moteris. Šventasis Sostas šiuo atveju kaip tik ir yra ta „trečioji šalis“, apie kurią kalbama LSDP programoje.

Tai, kad LSDP rinkėjai nelabai domisi, kuo iš tiesų tiki jų renkamos partijos atstovai, jų reikalas. Kartu tai padarinys ilgos politinės degradacijos, kurios metu skelbta, kad „nereikia paisyti to, ką politikai kalba“, „visi politikai vienodi“. LSDP atstovai Europos Parlamente per šią kadenciją neslėpė savo įsitikinimų. Jie balsavo už skandalingąją Estrelos rezoliuciją ir nuosekliai palaikė nuomonę, kad ES biurokratai turi teisę mus mokyti, kaip teisingai elgtis lovoje, kaip auklėti vaikus, kas iš tiesų yra šeima, kas yra tikroji tolerancija ir panašiai.

Įvairiose Lietuvos provincijos miestuose teko bendrauti su LSDP simpatikais, kurie jau ne vienus rinkimus nuosekliai palaiko šią partiją. Mane nustebino, jog jie atvirai keikė eurobiurokratus ir aiškino, kad juos labai nervina konservatorių pataikavimas Briuseliui. Nustebęs paklausiau: ar jie žino, kad LSDP taip pat tvirtai remia euro įvedimą, kalba apie glaudesnės Europos politinės sąjungos būtinybę, remia direktyvas, reguliuojančias tėvų ir vaikų santykius? Mano pašnekovai tik trumpam susimąstė, o paskui atšovė, jog veikiausiai tai tik gudrus manevras, kad landsbergiai ir kubiliai negalėtų prikibti. Ką gi, tebūnie manevras.

Prognozės – nedėkingas dalykas

Jei EP rinkimai vyktų šiandien, LSDP galimybės būtų tikrai neblogos. Tuo labiau kad šiuo metu ši partija kontroliuoja ir administracinius išteklius, turi gerą priėjimą prie populiariausių žiniasklaidos priemonių. Per artėjančius EP rinkimus LSDP labiausiai turėtų prisibijoti Darbo partijos atsigavimo. Jei ši partija sugebėtų pademonstruoti provincijos žmonėms, jog tvirčiau nei LSDP pasiryžusi gintis nuo eurobiurokratų, tai galėtų sumažinti šiandien labai viltingai atrodančias LSDP galimybes.

Taip pat LSDP galimybės gerokai priklausys ir nuo to, kiek iš tų, kurie dabar balsuotų už šią partiją, „nubyrės“ pas Valstiečių liaudininkų ir žaliųjų sąjungą, kurią į priekį bandys tempti ir Prezidento rinkimuose dalyvaujantis Bronius Ropė. Pastarojo retorika gali būti patraukli ir LSDP rinkėjams.

Iki rinkimų dar daug laiko, ir šiandien prognozuoti gerokai per anksti. Tačiau tikrai būtų nesuprantama, jei LSDP neperžengtų būtino barjero ir liktų be EP narių. Kita vertus, labai nustebčiau, jei šiai partijai pavyktų gauti daugiau nei 4 mandatus. Tai reikštų, kad jų rinkimų kampanija buvo itin sėkminga.

Bernardinai.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top