Erika Drungytė: „Taip trūksta Vilties prezidento“

„Respublika“

Valstybės valdymas – didis menas. Kas apie tai nėra kalbėję, rašę, kūrę idealios valstybės modelio? Bet vis viena – tik pavyzdžiai ir istorija, tik patirtis ir rezultatai atskleidžia, kokia valstybė gali priartėti prie trokštamo idealo ir koks valstybės vadovas yra pajėgus tai padaryti. Tiesa, kiek skiriasi monarchinės ir parlamentinės valstybės vėliavnešiai, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje bet kuriame valdymo modelyje matome skyles, skyles, skyles…

Artėja prezidento rinkimai Lietuvoje. Prezidentas yra valstybės vadovas, kuriam pavesta daug pareigų. Jis vykdo ne tik užsienio politiką, kaip dažnai įprasta manyti. Viena svarbiausių prezidento funkcijų – teismų formavimas, nes valstybės vadovas teikia Seimui Aukščiausiojo Teismo teisėjų, trijų Konstitucinio Teismo teisėjų kandidatūras, skiria Apeliacinio teismo teisėjus bei visų minėtų institucijų pirmininkus, taip pat generalinį prokurorą. Prezidentas teikia Seimui valstybės kontrolieriaus, Lietuvos banko valdybos pirmininko kandidatūrą. Vadinasi, jis tiesiogiai atsakingas už valstybės pozicijas, kurios atstovauja teisingumui.

Gerai paanalizavę Konstituciją ir supratę, ką lemia prezidentas, koks tikrasis jo vaidmuo, nesunkiai suprasime, kad valstybės vadovas pats turi reprezentuoti tas savybes, kurios jam leistų priimti tokius svarbius sprendimus. Tai, kad prezidentas privalo būti patriotas, net nediskutuotina. Nes kam kitam, jei ne savo Tėvynei jis įgaliotas atstovauti? Diplomatas, gebantis viską padaryti savo valstybės labui, nes jo kompetencijai priskirta užsienio politika. Žmogus, apie kurio gyvenimą kalbant nekyla klausimų dėl teisingumo. Nes jo kompetencijai priskirti teismai ir generalinio prokuroro, valstybės kontrolieriaus skyrimas. Tad kalbėti turime apie visas asmens savybes – kokias dorybes jis turi įkūnyti, kad galėtų formuoti teisingumą vykdančios valdžios korpusą? Kad galėtų suteikti ar nesuteikti malonę nusikaltėliui?

Galiausiai vadovas visada yra tas veidas, kuris pirmiausia siejamas su valstybe – kai tariama prezidento pavardė, už jos visada plevėsuoja valstybės vėliava. Mums, jau reklaminės civilizacijos vaikams, atrodo, kad labai svarbu išoriniai dalykai – grožis, iškalba, pozicijos demonstratyvumas. Tačiau Mahatma Gandis (Mahatma Gandhi) nebuvo labai gražus vyriškis, bet laimėjo savo valstybę jos piliečiams be karo… Tad ar ne laikas pagalvoti apie dvasinę vertikalę? Man visada buvo ir liks vienintelis vilties prezidentas – Stasys Lozoraitis. Jo tikėjimas buvo didis. Tikėjimas Dievu, Tėvyne ir savo Tauta. Jis buvo tvirtos moralės, šeimos žmogus, didžiai vertinęs kultūrą, neabejojęs švietimo ir patriotinio ugdymo svarba, pasisakęs už tas vertybes, kurios yra tautų ir kultūrų išlikimo pamatas.

Mums reikia Tautos vedlio. Gal ne grožiu, kostiumėliu ar iškalba labai išsiskiriančio žmogaus, bet tikėjimu, nuoseklumu, pasiryžimu tvirtos asmenybės. Argi ne keista, kad kaip tik apie tai ir nekalbama priešrinkiminiame šurmulyje? Vėl čiuožiama paviršiniais dalykais, trafaretinėmis frazėmis, buitinėmis reikmėmis, pseudoproblemomis. Tose kalbose nėra Dievo, nėra tikėjimo, nėra pasiaukojimo, nuolankumo, priesaikų ginti Tėvynės interesus ir piliečių gerovę. Nėra jokių vidinės diplomatijos apmatų – siūlymų vienyti ir Tautą, ir jos atstovus, dirbančius Seime. Jokių nacionalinės politikos gairių – bekompromisės kovos už nacionalinio ūkio išsaugojimą ir skatinimą, pasitelkus savų piliečių pajėgas, aukojant svetimųjų interesus. Tik kiršinimas, skaldymas, melas, populizmas, balti taikos balandžiai ir aiškus apibrėžimas, kas yra priešai, o kas yra gelbėtojai.

Todėl Tauta turėtų pasirinkti ne jai siūlomą svetimą gėrį, kurį esą mums nori dovanoti visi gelbėtojai, ne peršamas vertinimo klišes, kurios kviečia kovoti brolį su broliu, o savąjį unikalų kelią. Lietuvos kelią. Lietuvos kelyje mus visada vienijo išlaikymo, išsaugojimo principas. Tačiau norint išlaikyti savo valstybingumą, kalbą ir kultūrą, norint ne išnykti, o klestėti, reikia dvasinės dimensijos. Naivu yra tikėtis suburti tautą ne su dvasine, o su biurokratine, buhalterine ar karine vėliava. Gal mums jau laikas susimąstyti apie tuos kriterijus, kurie išvestų tautą iš dvasinės krizės? Nes dvasiškai stipri tauta ir pati gali sutvarkyti valstybės reikalus, sukurti klestinčią šalį. Pagal mūsų Konstituciją – valstybę kuria Tauta.

respublika.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Erikai

Jūs teisi.
Be dvasinių pamatų viskas sukiūžta,supūva,sugriūva.
Dėl ko dabar mūsų valstybė kiūžta?
Mus valdo materialistai(gyvuliai).

Mums reikia Tautos vedlio. ?

draugo putino? draugės grybauskaitės? darugo pakso? draugo landsbergio?

gal uzteks

verkti ir skustis,reik pradeti galvoti,yra septyni kandidatai i prezidentus,tai renkamies viena,o mano nuomone jis yra Puteikis,kuris nepritapo prie ‘elitiniu partiju,del to dabar jo ,beveik niekur nerodo ir kas gali is tu partiju smeizia ji,tad pradekite galovoti ir kalbeti kitiems ka rinkti,tai mano nuomone

tautiete

Viskas, apie ką Jūs rašote, šventa tiesa. Bet pagrindinė rinkėjų masė neskaito nei šio, nei kitų „opozicinių” portalų. Jie geriausiu atveju retkarčiais pasižiūri kokias LNK žinias ar Panoramą. O ten apie tai nekalbama. Ten kalbama kokia šauni yra prezidentė, kiek daug nuveikė mūsų labaui ir dar daugiau nuveiks, jei bus išrinkta vėl. O jei N.Puteikį ir pakvies kokį kartą į diskusijas, tai susodins miliūtes, pumpreckaites, masiulis, šedbarus ir panašius veikėjus, tai tie puls kaip pasiutę, neleis nei žodžio ištarti. Ištrauks kokį biografijos faktą, sureikšmins jį, sukriminalizuos, ir žiūrovai tikrai nenorės rinkti tokio kandidato.

nerinkite komunistu

Tie,kurie balsavo uz komunista,o atstume,isdave sazininga,dora,moralu,teisinga ir mylinti Dieva -S.Lozoraiti,yra kalti.Vien per tokius,nemastancius ir turim siandien supuvusia,degradavusia,isvogta,istustejusia,be jaunimo,be teisingumo,Lietuva.Todel nors si karta nerinkite komunistu,kuriais pasitiketi negalima.Jie taip nuvairavo sali,kad blogiau jau but negali.

grumstas

deja , deja, susitikau savo buvusią bendrakursę, kadangi neabejingas politikai , pasiteiravau’ už ką balsuotų? Už tą „pačią”, kadangi jos, vienintelės,kurios dar prisibijoma…
O kaip aršiai pokalbių metu ta pati patriotė-bendrakursė atsiliepdavo apie bolševikus,apie stribus, apie tėvynės išdavikus- ir še tau ….
tai ką kalbėti apie tuos ,kurie kaimuose , nieko apart LRT, nemato ir negirdi.
Jeigu žmonės su aukštaisiais vaikštinėja sutemose, tai tik išimtinais atvejais su nebaigtu pradiniu, vienetai- sugeba pamatyt ikas yra kas…

Tiesos.lt redakcija

tai skleiskime žinią apie šį ir kitus portalus – juk negalime tikėtis, kad prezidentė tuo pasirūpins 🙂
Tokio dydžio asmenybių kaip Stasys Lozoraitis išvis yra mažai. Jos gali subręsti tik tam tikromis aplinkybėmis, o pas mus nors kiek šviesesnį žmogų ūdo pirmiausia … savi.

Teta Beta

Taip, apie „Tautos vedlį” emocinga autorė kiek per stipriai. 🙂 Bet apie tautos kelią – pagrįstai.

Ryt'as

Visada labai taikliai ir Lietuvos dvasią siprinančiai rašo Erika , bet drįsiu pakritikuoti jos kelis žodžius „Nėra jokių vidinės diplomatijos apmatų – siūlymų vienyti ir Tautą, ir jos atstovus, dirbančius Seime ”
Dauguma „seimo” atstovų jau yra sėkmingai suvienyti į reikalingą daugumą – internete radau ir teisingą (iš esmės tikrąjį jų pavadinimą) –
tai yra neformalios partijos „vieningoji Lietuva” atstovai . Gražiai ir tvarkingai , vienas šalia kito – Bradauskas ir Juozapaitis , Šiaulienė ir abu Masiuliai , Jovaiša ir Salamakinas ir t.t. …iki aštuoniasdešimties… Maždaug tiek žmonių , plius kelis iš užslėpto rezervo dabartiniame seime turi „Vieningoji Lietuva” , žinoma – su savo putinu užviršavime.

tautiete

pamiršai paminėti Makaraitytę, tą turgaus bobą, kuri norėjo suduroti savo kvailais klausimas Puteikį bet neišdegė, tik pati apsikvailino.

Eglė Rytui

Dėl „vieningos Lietuvos” sutinku. Grybauskaitei ir VSD šitą frakciją pavyko sukurti.

apie Stasi Lozoraiti zinome

gana menkai, todel nesudievinkime. Idomus biografiniai momentai, kaip ir tai, kad studiju nebaige ir t.t. Adamku irgi vadinome ,,Vilties…”. nepasiteisino. Lietuvai reikia Zmogaus, mylincio, gerbiacio savo Tevyne ir Tauta, ne vagies, ne exkomunisto, bet kovotojo, idealisto, Turincio Vilties, kad Lietuva isliks savarankiska valstybe net ir ES sudetyje. SAVARANKISKA , su savo LITU ir savo ZEME! Tinkamiausias siuo metu – Puteikis. Dar tinkamesnis Vaisvila, bet jis nekandidatuoja, todel musu, trokstanciu Lietuvai NEPRIKLAUSOMYBES, vienintelis kelias – balsuoti uz Puteiki.

Tiesiog

Makaraitytė, būdama slpnai paruošta ir neprofesionali, o svarbiausia nepratusi diskutuoti su nepronozuojamu pašnekovu, pasirodė kokia jis silpna. Net Puteikio neįveikė. Kiti ankstesni pašnekovai, drauge su ja pačia paruošti sistemos. Todėl pokalbiai būdavo į vienus vartus.

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top