ES Parlamentas įsitraukė į Ispanijos ir Katalonijos nepriklausomybės ginčą

Katalonijos separatistė ir Europos Parlamento narė Clara Ponsati reikalauja Ispanijos valstybės imuniteto nuo baudžiamojo persekiojimo. ES Parlamentas 2021 m. atėmė iš jos imunitetą, tačiau Europos Teisingumo Teismas jį laikinai sugrąžino.

Po penkerių metų savarankiškos tremties kaip nuo Ispanijos teisingumo besislapstanti Katalonijos separatistė ir Europos Parlamento narė Clara Ponsatí mažiau nei dvylika valandų praleido gimtojoje Barselonoje ir grįžo į Briuselį, – praneša Ispanijos naujienų agentūra EFE.

Šio pusdienio  pakako, kad ES Parlamentas vėl įsitrauktų į ginčą dėl Katalonijos nepriklausomybės, nes K. Ponsatí prašė parlamentinės neliečiamybės, kad išvengtų baudžiamojo persekiojimo už dalyvavimą 2017 m. vienašališkai paskelbiant Katalonijos nepriklausomybę nuo Ispanijos; šio reikalavimo nepalaikė nei Ispanijos teismai, nei ES Parlamentas.

“Nagrinėjame visus su šia byla susijusius teisinius klausimus. Bet kokie galimi veiksmai bus grindžiami tik šiuo svarstymu ir niekuo kitu”, –  sakė “Politico” ES Parlamento pirmininkės Robertos Metsola atstovė spaudai, patvirtindama, kad parlamentas gavo R. Ponsati prašymą suteikti jai apsaugą.

2017 m. 66 metų J. Ponsati buvo Katalonijos regioninės vyriausybės švietimo ministras, kai Katalonija surengė referendumą dėl nepriklausomybės, kurį Ispanijos aukščiausiasis teismas pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai. Kai teismas išdavė jos ir kitų lyderių arešto orderį dėl kaltinimų maištu, Ponsati ir dar keturi asmenys jau buvo pasprukę iš Ispanijos. Tada 2020 m. ji ir dar du katalonų separatistai – Carlesas Puigdemont’as ir Antoni Comí – laimėjo vietas ES Parlamente, kuriomis pasinaudojo reikalaudami Ispanijos vyriausybės imuniteto nuo baudžiamojo persekiojimo.

Vis dėlto 2021 m. jų kolegos EP nariai didele balsų dauguma balsavo už tai, kad šiems trims asmenims būtų atimta neliečiamybė. Katalonai kreipėsi į Europos Teisingumo Teismą, kuris laikinai sugrąžino jiems imunitetą.

Ponsati buvo pirmasis iš bėglių, kuris vėl įkėlė koją į savo tėvynę – šis žingsnis tapo lengvesnis, nes socialistų vadovaujama Ispanijos vyriausybė panaikino maišto nusikaltimą, sumažindama kaltinimus Ponsati iki nepaklusnumo, o tai panaikina kalėjimo grėsmę.

Nors už nepaklusnumą ji negali būti įkalinta, ji vis tiek privalėjo prisistatyti Ispanijos teismui. Šių metų pradžioje ji teigė ketinanti grįžti į Ispaniją, tačiau neketinanti paisyti Ispanijos teismo sprendimo net ir dėl švelnesnio kaltinimo nepaklusnumu.

Praėjus maždaug valandai po to, kai įvažiavo į Ispanijos teritoriją, ji surengė spaudos konferenciją Katalonijos žurnalistų kolegijoje Barselonoje. “Esu Europos Parlamento narė ir turiu imunitetą visoje Europos Sąjungoje, tik Ispanijoje manęs nepripažįsta”, – tvirtino ji, apsupta savo advokato Gonzalo Boye, taip pat JxCat pirmininkės Lauros Borràs ir Junts deputato parlamente Francesco de Dalmaseso.

Nepaisant to, kad civiliai apsirengę policijos pareigūnai ją suėmė praėjus vos kelioms minutėms po konferencijos pabaigos, ji vis tiek sugebėjo tviteryje parašyti, kad buvo suimta neteisėtai.

Nors po kelių valandų ji buvo paleista, teismas nurodė jai atvykti į posėdį balandžio 24 d. Teisėjas nusprendė, kad jos, kaip EP narės, imunitetas negali būti taikomas iki jos išrinkimo pateiktiems kaltinimams.

Ispanijos centrinės valdžios gebėjimas valdyti Katalonijos nepriklausomybės judėjimą pastaraisiais metais buvo politiškai karštas. Centro dešinioji partija Partido Popular buvo valdžioje 2017 m., kai vyko referendumas ir po jo sekęs A. Ponsetí ir kitų nepriklausomybininkų pabėgimas.

Socialistų partija valdo nuo 2019 m., tačiau gruodžio mėn. ją laukia pakartotiniai rinkimai. Ji gali pasinaudoti J. Ponsetí grįžimu į Ispaniją, kad išreklamuotų savo gebėjimą patraukti separatistus atsakomybėn, nors dar neaišku, kada ji ir kiti bėgliai iš tikrųjų stos prieš teismą.

Šaltinis: europeanconservative.com

5 1 balsas
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top