„Lietuvos žinios“
Europos Sąjungos (ES) ministrams nepavyko susitarti, kaip paskirstyti iš viso 40 tūkst. migrantų, daugiausia iš Sirijos ir Eritrėjos, kad Italijai ir Graikijai būtų palengvinta pabėgėlių antplūdžio našta.
Ministrai sutarė, kad spalį bus pradėtas kiek daugiau nei 32 tūkst. pabėgėlių perkėlimas į kitas šalis, dar 8 tūkst. žmonių bus paskirstyti iki šių metų pabaigos.
Europos Komisija pasiūlė perkelti 40 tūkst. prieglobsčio prašytojų į kitas Europos šalis po tragiškos laivo katastrofos balandį, kai Viduržemio jūroje nuskendo beveik 800 žmonių.
ES lyderiai tam pritarė, bet nesutarė, kaip paskirstyti pabėgėlių antplūdžio naštą. Pirmiausia jie atmetė siūlymą nustatyti privalomas pabėgėlių apgyvendinimo kvotas Bendrijos šalims, o tada įsivėlė į ginčus, kaip paskirstyti migrantus.
Be tų pabėgėlių, kuriuos jau spalį planuojama perkelti iš Graikijos ir Italijos, dar sutarta dėl 22,5 tūkst. sirų, šiuo metu gyvenančių stovyklose už ES ribų, perkėlimo, nors iš pradžių planuota priimti tik 20 tūkst. jų.
„Europos Sąjunga netaps tvirtove“, – ta proga pareiškė ES vidaus reikalų komisaras Dimitris Avramopoulas.
Bet, pavyzdžiui, Ispanija, labai kritiškai įvertino šį perkėlimo planą. Jos vidaus reikalų ministras Jorge Fernandezas Diazas pareiškė, kad toks sprendimas pritrauks tik dar daugiau migrantų į Europą.
Daugiausia žmonių ketina priimti Vokietija – per 12 tūkstančių. Po jos eina Prancūzija – arti 10 tūkstančių. Airija sutiko priglausti 1120 žmonių, Danija – 1000, Jungtinė Karalystė – 2200. Lietuva įsipareigojo priimti 325, Latvija – 250, Estija – 150, Lenkija – 2 tūkst. pabėgėlių.
Pakrantės tampa išvietėmis
Daugiau nei 1 900 migrantų žuvo šiemet mėgindami per Viduržemio jūrą pasiekti Europą, o šią pavojingą kelionę sėkmingai baigė apie 150 tūkst. žmonių. Migrantai plūsta į Europą bėgdami nuo karo ir skurdo Afrikoje bei Artimuosiuose Rytuose. Daugiausia jų atvyko į Graikiją ir Italiją, ten telkiasi perpildytose stovyklose.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.