Europos Sąjungos migracijos krizė skaičiais

bbc.com

Prieglobsčio prašymų skaičius Europoje šiais metais šoktelėjo – Vokietijoje ir Vengrijoje paduotų prašymų skaičius jau yra didesnis negu per visus 2014 metus. Iš viso iki liepos pabaigos prieglobsčio Europos Sąjungoje pasiprašė 438 000 migrantų – per visus praėjusius metus tokių prašymų gauta 571 000.

Pagal Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (angl. UNHCR, United Nations High Commissioner for Refugees) duomenis, Vokietija išlieka populiariausias į Europą atvykstančių migrantų tikslas. Būtent Vokietijoje buvo pateikta daugiausia prieglobsčio prašymų: iki 2015 m. liepos pabaigos jų gauta daugiau nei 188 000 – 15 416 daugiau negu per visus 2014 metus.

Antroje vietoje yra Vengrija, nes vis daugiau migrantų į Vakarų Europą bando patekti žemynu per Graikiją ir Vakarų Balkanus.

Prieglobsčio prašymų skaičius Europos valstybėse:

Nors Vokietija yra pirmoje vietoje pagal bendrą paduotų prieglobsčio prašymų skaičių, Švedija yra sąrašo viršuje, jei sąrašas sudaromas pagal tai, kiek migrantų tenka tūkstančiui žmonių – čia tūkstančiui gyventojų tenka 8 migrantai.

Jungtinėje Karalystėje tūkstančiui gyventojų tenka 0,5 migranto, arba vienas prieglobsčio prašymas 2000 gyventojų.

Prieglobsčio prašymai tūkstančiui gyventojų per 2014 metus:

Iš kur atvyksta migrantai?

Konfliktas Sirijoje išlieka svarbiausiu migracijos veiksniu. Bet tebesitęsiantis smurtas Afganistane, piktnaudžiavimai Eritrėjoje bei skurdas Kosove taip pat skatina šių šalių gyventojus išvykti.

Asmenų, siekiančių prieglobsčio ES, kilmė:

ES šį mėnesį šaukia specialų pasitarimą migracijos klausimais. Iki šiol Europos Sąjungos šalims nepavyko susitarti, kokių priemonių reikėtų imtis, kad migrantų krizė būtų suvaldyta. Pasiūlymas nustatyti pabėgėlių paskirstymo kvotas buvo atmestas ir kilo įtampų dėl neproporcingai didelės naštos, kurią patiria kai kurios šalys.

Jungtinė Karalystė atsisakė dalyvauti migrantų kvotų sistemoje. Pagal JK Vidaus reikalų ministerijos (angl. Home Office) duomenis, šalis nuo 2014 metų sausio priėmė 216 bėglių iš Sirijos pagal Pažeidžiamų asmenų perkėlimo planą.

Tuo tarpu Vengrija pastatė 175 kilometrų ilgio tvorą palei savo sieną su Serbija ip tbandydama sustabdyti prieglobsčio prašytojų srautą, plūstantį į Šiaurės Europą.

Pagal Europos Sąjungos įstatymą, žinomą kaip Dublino taisyklės (angl. Dublin regulation) pabėgėliai turi prašytis prieglobsčio toje šalyje, į kurią jie atvyksta ir yra pirmiausia užregistruojami. Bet kai migrantų skaičius padidėjo, šios taisyklės pradėtos ignoruoti ir daugeliui migrantų buvo leista kirsti valstybių sienas.

2014 metais patenkinti prieglobsčio prašymai:

Nors prieglobsčio prašymus padavė didelis skaičius asmenų, šie skaičiai neatskleidžia tikrosios padėties.

Asmenų, kuriems buvo suteiktas prieglobstis, skaičius yra kur kas mažesnis. 2014 metais ES šalys suteikė prieglobstį 184 665 pabėgėliams. Tais pačiais metais prieglobsčio prašymus pateikė daugiau negu 570 000 migrantų. Prieglobsčio suteikimo procedūra gali būti ilga, todėl daugelis tų, kurių prašymas buvo patenkintas, prašymus buvo padavę ankstesniais metais.

Per dvylikos mėnesių laikotarpį iki 2015 metų birželio Jungtinėje Karalystėje buvo paduota daugiau negu 25 000 prieglobsčio prašymų. Daugelis prašymų buvo atmesti ir 2014 metais daugiau negu 60% pradinių sprendimų dėl prieglobsčio suteikimo buvo neigiami.

Tuo pačiu laikotarpiu 6 788 prieglobsčio prašytojai ir jų šeimos nariai buvo iškeldinti arba savanoriškai paliko Jungtinę Karalystę.

Kaip migrantai patenka į Europą?

„Tarptautinės migracijos organizacijos“ (angl. IOM, International Organization for Migration) vertinimu, nuo 2015 metų sausio iki rugpjūčio, prie ES sienų buvo aptikta 350 000 migrantų, palyginti su per visus 2014 metus aptiktų 280 000 asmenų. Į šiuos skaičius neįtraukti tie, kurie pateko į ES, bet nebuvo aptikti.

Frontex – Europos Sąjungos išorinės sienos tarnyba – stebi įvairius maršrutus, kuriuos renkasi migrantai, ir vertina migrantų, atvykstančių iki ES sienų, skaičius.

2015 metų sausį–liepą aptikti į Europos Sąjungą nelegaliai atvykę migrantai:

Rytinis Viduržemio jūros maršrutas tapo dažniausiai pasirenkamu migrantų atvykimo į Europos Sąjungą maršrutu, o sirai tapo gausiausia migrantų grupe.

Iš kur atvyksta migrantai?

Iš 350 000 šiais metais aptiktų migrantų beveik 235 000 atvyko į Graikiją ir beveik 115 000 atvyko į Italiją. Apie 2 100 atvyko į Ispaniją.

Daugelis tų, kurie atvyko į Graikiją ir pasinaudojo palyginti trumpu keliu iš Turkijos į Graikijos Koso, Chijo, Lesbo ir Samo salas, dažniausiai naudodami gumines arba medines valtis.

Migrantų mirtys

Kelionė iš Libijos į Italiją yra ilgesnė ir pavojingesnė. Pagal Tarptautinę migracijos organizaciją, 2015 metais Viduržemio jūroje žuvo 2 643 asmenys, bandę pasiekti Italijos krantus.

Migrantų mirtys Viduržemio jūroje pagal atvykimo į ES maršrutą:

Paprastai būtent vasaros mėnesiai yra labiausiai aktyvus migrantų atvykimo į ES laikas ir per šiuos mėnesius įvyksta daugiausia žūčių.

Bet šiais metais daugiausia migrantų žuvo balandį, nes tą mėnesį apsivertė laivas, gabenęs apie 800 migrantų iš Libijos. Nelaimės priežastimi laikomas laivo perkrovimas.

Migrantų žūtys Viduržemio jūroje, mėnesiais:

Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas

Šaltinis: bbc.com

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top