Ne pirmą kartą radikaliai išsiskiria Lietuvos Konstitucinio Teismo (KT) ir Europos Žmogaus teisių teismo (EŽTT) pozicijos. Prieš keletą metų EŽTT nusprendė, kad KT nutarimas visam gyvenimui atimti iš nepavykusio prezidento Rolando Pakso teisę būti renkamam nėra pagrįstas.
Šiomis dienomis EŽTT nustatė, kad per ankstesnę 2000 metų ekonominę krizę Lietuvos vyriausybės trečdaliu sumažinti atlyginimai teisėjams buvo sumažinti teisėtai ir proporcingai. Strasbūro teismo sprendime teigiama: „Teisėjų atlyginimų mažinimas 2000-aisiais nesukėlė grėsmės jų pragyvenimui ir nebuvo neproporcingas. Be to, taupymo priemonės buvo taikomos tik krizės laikotarpiu, iki 2003-ųjų. Teismas nemano, kad atlyginimų mažinimas paveikė teisėjų galimybes tinkamai vykdyti teisėjo funkcijas“. EŽTT taip pat pabrėžė, kad teisėjų atlyginimų sumažinimas atitiko bendrojo gėrio principą.
Šis Žmogaus Teisių Teismo sprendimas yra priešingas neseniai Lietuvos Konstitucinio Teismo pateiktam išaiškinimui, kad per 2009-ųjų krizę teisėjų ir valstybės tarnautojų algos buvo sumažintos per smarkiai, todėl turi būti atstatytos. Kaip jau skelbta, tokioms įstatymų pataisoms Seimas jau pritarė ir kažin ar kas nors išdrįs kreiptis į KT prašydamas išaiškinti, ar tokios pataisos konstitucingos.
Taigi teisėjų atlyginimai nuo spalio mėnesio keisis. Čia pateikiame tik keletą, bet iškalbingų skaičių:
KT pirmininko „krizinė“ alga – 9450 Lt – nuo spalio pirmosios neva „proporcingai“ išaugs iki 14 535 Lt.
KT teisėjai, priversti per krizę „neproporcingai“ susijuosti diržus iki 8577 Lt, po algos atstatymo gaus 13 207 Lt.
Lietuvos aukščiausiojo teismo (LAT) pirmininko alga kils „proporcingai“ nuo 7951 iki 9765 Lt.
LAT teisėjai nuo spalio gaus nebe 7033, o 8640 Lt.
Panašios algos ir jų numatomi pokyčiai yra Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme bei Lietuvos apeliaciniame teisme.
Apygardų teismų ir apygardų administracinių teismų pirmininkai, uždirbę 7033 Lt, gali tikėtis iki 8640 Lt padidėjusių atlyginimų.
Šių teismų teisėjai, per krizę gavę 6300 Lt, nuo spalio uždirbs 7740 Lt.
Apylinkių teismų teisėjai, krizę „neproporcingai“ išgyvenę gaudami 5020 Lt atlyginimą, po algų atstatymo uždirbs 6390 Lt.
Kaip keisis valdininkų atlyginimai, skaitykite ČIA.
Nori nenori kyla klausimas: ar tikrai šie skaičiai atitinka Lietuvos Respublikos Konstituciją ar tik KT teisėjų iššauktą jos „dvasią“? Ar tikrai tautos referendume pasisakydami už Konstituciją, lietuviai iš anksto įtvirtino ir KT po 20 metų „išskaitytą“ „konstitucinį proporcingumo principą“, pagal kurį teisėjai ir aukštieji pareigūnai yra privilegijuota neliečiamųjų kasta Lietuvos valstybėje?
Kas be ko, smalsiems piliečiams kirba ir daugiau klausimų. Pavyzdžiui, kaip atkūrus „konstitucinį proporcingumo principą“ bus „paveiktos teisėjų galimybės tinkamai vykdyti savo funkcijas“ – ar teisėjai pagaliau liausis aptarnavę jėgos struktūras ir organizavę politinius teismų procesus?
Taip pat smalsu: ar buvimas teisėjais savo pačių bylose taps Konstitucinio Teismo pavyzdine praktika? Ar šią praktiką perims ir kiti Lietuvos teismai?