laikmetis.lt
Europos Teismas spaudžia Bulgariją pripažinti homoseksualius santykius.
Bulgarijoje tos pačios lyties poros niekaip nepripažįstamos. Dabar Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) ragina Bulgariją apsaugoti jų privatų ir šeimos gyvenimą.
Strasbūre įsikūręs EŽTT pareiškė, kad šalis privalo reglamentuoti tos pačios lyties asmenų santykius savo nacionaliniuose teisės aktuose, nors ir neįpareigoja šalies įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas. Apie tai praneša „Euractiv“.
Byla prasidėjo nuo Bulgarijos tos pačios lyties asmenų poros Darinos Koilovos ir Lilijos Babulkovos. Jos susituokė 2016 m. Jungtinėje Karalystėje, tačiau vėliau persikėlė į Bulgariją. Tačiau jų gimtoji šalis nepripažįsta moterų santuokos.
Koilova ir Babulkova kreipėsi į teismą, remdamosi Europos konvencija, kurioje įtvirtinta teisė į pagarbą privačiam ir šeimos gyvenimui bei diskriminacijos draudimas. Jos teigia, kad joms atsisakoma suteikti teisinę apsaugą ir kad negalėjimas teisiškai pripažinti jų santuokinio statuso yra diskriminacija.
EŽTT nusprendė, kad Bulgarija turi imtis kokių nors veiksmų dėl šio teisinio vakuumo, nors ir neįpareigojo šalies kaip prievolės. Be to, jis nusprendė, kad Bulgarijos vyriausybė turi sumokėti 3000 eurų porai už teismo išlaidas .
„Šis sprendimas yra labai svarbus Bulgarijos teisės aktų lygybės ir LGBT teisių srityje plėtrai“, – sako poros advokatas. „Daugelis Bulgarijos porų atsiduria teisiniame vakuume, nes vienoje sienos pusėje jie yra sutuoktiniai, o kitoje pusėje, Bulgarijos Respublikos teritorijoje, jie neturi jokių teisinių santykių.“
Nors teismo sprendimas yra privalomas, Bulgarija neketina jo įgyvendinti, rašo „Euractiv“. Šalyje žinomos dvi bendro gyvenimo formos: civilinė santuoka ir de facto šeimos susijungimas. Kai kuriose teisės aktų dalyse rašoma, kad intymius santykius gali turėti tik vyras ir moteris. Pavyzdžiui, Konstitucijoje santuoka apibrėžiama kaip „laisva vyro ir moters sąjunga“.
Pasak dviejų moterų advokato, dėl to atimamos paveldėjimo, mokesčių draudimo ir giminystės teisės į galimus vaikus.
Šių metų pradžioje EŽTT tą patį pasakė Ukrainai ir Rumunijai.