Frensio Fukujamos apžvalga apie Rusijos agresiją Ukrainoje

Jūratė Laučiūtė

Bičiulis iš Peterburgo, pasidalino žiniomis (tikiuosi kad Lietuvoje dar ne visi, kurie žino apie jį, iškeliavo pas Aukščiausiąjį) politologo Frensio Fukujamos apžvalgomis apie Rusijos agresiją Ukrainoje. Galima visaip vertinti jo įžvalgą, bet skaityti jas labai įdomu, o be to, žadina viltį. O viltis sulig kiekviena karo diena darosi vis reikalingesnė.

Leonidas Romankovas

Politologas Francis Fukuyama paskelbė savo situacijos analizę:

♦ Rusija ruošiasi visiškam pralaimėjimui Ukrainoje. Rusijos planavimas buvo nekompetentingas, pagrįstas klaidinga prielaida, kad ukrainiečiai buvo palankiai nusiteikę Rusijai ir kad jų kariuomenė žlugs iškart po invazijos. Rusų kariai, matyt, vietoje atsarginių amunicijos ir davinio nešėsi išmanias uniformas pergalės paradui Kijeve.

Šiuo metu V. Putinas šiai operacijai paskyrė didžiąją dalį visos savo kariuomenės – didelių rezervų, kuriuos galėtų pasitelkti dalyvauti mūšiuose, jis neturi. Rusijos kariai yra įstrigę už įvairių Ukrainos miestų sienų, kur susiduria su didžiulėmis tiekimo problemomis ir nuolatiniais ukrainiečių puolimais.

♦ Rusijos pozicijos gali žlugti staiga ir katastrofiškai, o ne lėtai išsekusios kare. Laukuose esanti armija pasieks kritinį tašką, kai jos nebebus galima nei tinkamai aprūpinti, nei išvesti iš Ukrainos, o kovinė dvasia išgaruos. Bent jau taip bus šiaurėje. Rusams geriau sekasi pietuose, bet tas pozicijas bus sunku išlaikyti, jei šiaurė subyrės.

♦ Kol to neįvyko, diplomatinis karo sprendimas yra neįmanomas. Nėra jokio įsivaizduojamo kompromiso, priimtino tiek Rusijai, tiek Ukrainai, atsižvelgiant į jų jau patirtus nuostolius.

♦ JT Saugumo Taryba dar kartą įrodė savo nereikalingumą. Vienintelis naudingas dalykas – tai buvo balsavimas Generalinėje Asamblėjoje, kuris atskleidė netikusius ar išsisukinėjančius pasaulio žaidėjus.

♦ Abu Bideno administracijos sprendimai – neskelbti neskraidymo zonos virš Ukrainos ir negelbėti perkeliant lenkų MiG – buvo geri. Labai emocingu metu ji sugebėjo išsaugoti šaltą protą. Ukrainiečiams kur kas būtų geriau nugalėti rusus vieniems, atimant iš Maskvos pretekstą, kad juos neva užpuolė NATO, taip pat išvengiant visų akivaizdžių eskalavimo galimybių.

Visų pirma lenkiški „MiG“ Ukrainos pajėgumams mažai ką gali teduoti. Daug svarbiau yra nuolatinis Javelins, Stingers, TB2, medicinos reikmenų, ryšių įrangos tiekimas ir dalijimasis žvalgybos duomenimis.

Spėju, kad Ukrainos pajėgas jau remia NATO žvalgyba, veikianti už Ukrainos ribų.

♦ Kaina, kurią moka Ukraina, žinoma, yra milžiniška. Tačiau didžiausią žalą daro raketos ir artilerija, su kuriomis nei MiG, nei neskraidymo zona nieko negali padaryti. Vienintelis dalykas, kuris gali sustabdyti skerdynes – tai Rusijos kariuomenės pralaimėjimas sausumoje.

♦ Putinas nepakels savo kariuomenės pralaimėjimo. Jis naudojasi palaikymu tik todėl, kad yra vertinamas kaip stiprus žmogus. Ką jis gali pasiūlyti pademonstravęs savo nekompetenciją ir stipriojo galios praradimą?

♦ Invazija jau padarė didžiulę žalą populistams visame pasaulyje, kurie prieš išpuolį vienbalsiai užjautė Putiną. Tarp jų – Matteo Salvini, Jairas Bolsonaro, Ericas Zemmouras, Marine Le Pen, Viktoras Orbanas ir, žinoma, Donaldas Trumpas. Karo politika atskleidė jų atvirai autoritarinius polinkius.

♦ Karas tapo gera pamoka Kinijai. Kaip ir Rusija, Kinija per pastarąjį dešimtmetį sukūrė iš pažiūros aukštųjų technologijų kariuomenę, tačiau neturi būtinos kovinės patirties. Tikėtina, kad prastus Rusijos oro pajėgų rezultatus pakartos ir Kinijos Liaudies išlaisvinimo armijos oro pajėgos, kurios taip pat neturi patirties vadovauti sudėtingoms oro operacijoms.

Galime tikėtis, kad Kinijos vadovybė, apmąstydama būsimuosiu veiksmus prieš Taivaną, nepervertins savo galimybių, kaip tai padarė rusai.

♦ Tikėkimės, kad pats Taivanas suvoks, jog reikia ruoštis karui, kaip tai padarė ukrainiečiai, ir atkurs šauktinių karinės tarnybos prievolę. Nepasiduokime iš anksto.

♦ Turkiški dronai taps bestseleriais.

♦ Rusijos pralaimėjimas leis „naujai laisvei atgimti“ ir išgelbės mus nuo pasaulinės demokratijos nuosmukio. 1989-ųjų dvasia gyvuos saujelės drąsių ukrainiečių dėka.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
123/

tai koks bičiulis iškeliavo pas aukščiausią?ar tie kurie žino iškeliavo pas aukščiausią? kažkokia tai painiava.

Autoriui,

sugriovei mano tavo ar jusms pasitikejima,kada sulyginuote kinijos ir rusijos armija.Ruselis skambina mamai,mama pasipiktinusi kad taip ilgai neuzkariauja tuos fasistus,nes laukia algos kuri sudaro 500$(eiliniui)pazadetas butasUkrainoje,geras darbas,pabaigoje vaikis pridejo;jeigu isliksiu gyvas,mama atsakius,musk greiciau fasistus.Miega issikase,kaip kiaules duobese,stepeje naktis nepersiltos,o apranga,o maistas,eina per kiemus ,parduotuve ir plesikauja.Klausiu-ka tokia armija gali laimeti beveik brolzudiskame kare?Atsakysiu,kad neiskamuotumete-nieko.Pirmos dienos buvo mestos elites dalis,visi tie dolbo..,buvo sutikti dar ore ie kaip varnenai issaudyti,Stabe(rusijos)sedi kurmiai visos kryptis ir dalis buvo zinomos,po 2-3 sausumoje paliko vakumas,pradejo darba gradai,pabuklai,oro pajegos,baigesi gradai,tanku rusu turi uz Uralo 3-4 karams tik vargiai vaziuoja,o zmoniu neranes tiesiog meta technika ir kaip zuikia slepiasii rusija negris,nes Kadyro asilenai issaudo beganciusKara ukrainos kariai laimes,nes kas zino apie sia zmoniu charakteri,tas nesistebiChacholas moka ne tik… Skaityti daugiau »

Al.

Fukujama apsijuokęs su Pasaulio Pabaiga, bando pasižymėti su naujom įžvalgom. Bet į ir be jo daugeliui aiškias tiesas įvynioja Baideno šutvės propogandą apie ,,autoritarinių polinkių” politikus Zemūrą ir Trampą. Fukujama, buvai ir likai idiotu. Nieko neišmokai nei iš savo, nei iš svetimų klaidų.

stasys

Nieko vertos įžvalgos . Ar daug vilties jos gali įpūsti į paprasto ukrainiečio su ginklu rankoje dušia ? Geriau tas plepius padovanotu neperšaunama liemene kokybiška ir šalmą ginantis nuo ruso .. Sofkutės filosofo padrąsinimai svarbus sofkutės gyventojams .

4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top