ekspertai.eu
Kai žiniasklaida paskelbė informaciją apie vaistų klinikiniuose tyrimuose dalyvavusių žmonių teisių pažeidimus bei galimai dėl tyrėjų kaltės įvykusias mirtis, 2012 metų vasarį Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) užsakė straipsnį, esą klinikinių tyrimų vykdymas Lietuvoje kontroliuojamas. Visoje Lietuvos spaudoje – visuose dienraščiuose, visuose rajoniniuose laikraščiuose ir didžiuosiuose interneto portaluose – pasirodė straipsnis su ženklu „PR“ (t. y. „public relations“, liet. – ryšiai su visuomene), kurio užsakovas buvo VVKT. Beje – už mokesčių mokėtojų lėšas. Šios informacijos išplatinimo mastą skaitytojai gali lengvai patikrinti patys, Google.lt naršyklėje įvedę straipsnio pavadinimą „Klinikiniai tyrimai – laiko patikrintas kelias į medicinos pažangą“.
Kodėl VVKT viršininkas Gintautas Barcys griebėsi šios akcijos? Kiek mokesčių mokėtojų pinigų jai išleido? O gal ši akcija buvo apmokėta farmacijos verslo lėšomis?
Straipsniu buvo maskuojami G. Barcio juodi darbai?
Minėtas straipsnis atsirado po to, kad VVKT viršininko G. Barcio iniciatyva Sveikatos apsaugos ministras liberalcentristas Raimondas Šukys 2012 metų sausio 3 dieną reorganizavo VVKT. Pagrindinis reorganizacijos tikslas buvo įgyvendinti G. Barcio siekį atleisti principingus, kvalifikuotus VVKT darbuotojus, kurie išdrįso konstatuoti klinikinių tyrimų metu padarytus pažeidimus ministro patarėjo liberalcentristo Martyno Marcinkevičiaus vadovaujamame Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre (Vasaros g. 5), kur galimai dėl tyrėjos Laisvės Dembinskienės nesąžiningo darbo mirė tiriamas žmogus (ikiteisminį tyrimą jau kelerius metus (!) atlieka prokuratūra).
Kol Europos Sąjungoje stiprinama klinikinių tyrimų kontrolė ir tuo tikslu rengiamas naujas reglamentas, Lietuvoje atsikratoma patyrusių ir nepaperkamų klinikinių tyrimų specialistų, nes jie tampa kliuviniu, našta, problema. Vietoje žinomų mokslininkų, mokslo daktarų, klinikinių tyrimų paraiškų ekspertais paskiriami gydytojai-rezidentai… Ar normalu, kad jie turi ekspertuoti rezidentus egzaminuojančių profesorių klinikinius tyrimus?..
Šiame kontekste įspūdinga Lietuvos pozicija dėl Europos Komisijos rengiamo klinikinių tyrimų reglamento. Sveikatos apsaugos ministerija nurodė, kad reglamente numatomų kontrolės funkcijų įgyvendinti Lietuva nepajėgi, nes… VVKT neturi žmogiškųjų išteklių! Tik ministerija nutyli, kad tokia situacija susidarė dėl jos pačios įvykdytos reorganizacijos. Dera pažymėti, kad atleistieji Lietuvos klinikinių tyrimų ekspertai Europos Sąjungos struktūrose veikė ir buvo pripažinti kaip aukščiausio rango geros klinikinės praktikos inspektoriai, atlikę ne tik nacionalines, bet ir Europos vaistų agentūros pareikalautas inspekcijas užsienyje.
Visuomenė klaidinama
VVKT užsakytame straipsnyje teigiama: „Tiesa, labai dideliu klinikinių tyrimų skaičiumi Lietuva nepasižymi, todėl niūrios žinios, esą mūsų valstybės žmonės tapo „eksperimentų žaliava“, veikiau primena pasakos apie griūvantį dangų problematiką“.
Bet tai yra melas. Straipsnyje nurodoma, kad „Pavyzdžiui, Skandinavijos valstybėse Suomijoje, Norvegijoje atliekama beveik 3 kartus daugiau klinikinių tyrimų negu Lietuvoje, nors gyventojų skaičius šiose valstybėse tik maždaug 2 kartus didesnis“. Tačiau iš tiesų pagal komercinių klinikinių vaistų tyrimų (toliau – KT) skaičių Lietuva yra viena pirmųjų milijonui gyventojų tarp Europos Sąjungos šalių. Pvz., joje vaistų klinikinių tyrimų atliekama du kartus daugiau nei Suomijoje ar Norvegijoje.
Tai matyti iš šių duomenų:
Šalys
Lietuva |
2011 m. gautos komercinių KT paraiškos 102 52 158 233 101 78 75 133 390 584 |
Komercinių KT skaičius milijonui gyventojų
Be to, minėtas straipsnis atskleidžia menką VVKT viršininko kompetenciją. Jis teigia: „Tyrimo eigoje užsakovas yra įpareigotas derinti bet kokius nukrypimus nuo protokolo su leidimą (pritarimo liudijimą) tyrimui išdavusiomis institucijomis, t. y. su VVKT, LBEK.“ Matyt, G. Barcys nežino esminių geros klinikinės praktikos nuostatų – ne veltui už atsakymą į šį klausimą gavo dvejetą konkurso į viršininko pareigas metu. O gal jo teiginys grįstas asmenine pažeidimų „derinimo“ su valstybinėmis institucijomis praktika (kaip patyrusio farmacijos kompanijų asociacijos vadovo)?
Yla lenda iš maišo
Ekspertai.eu jau skelbė apie žmogaus teisių pažeidimus vykdant tyrimus su psichikos ligoniais ir VVKT klinikinių tyrimų kontrolės sugriovimą. Tai, kad skelbdama apie „puikią“ tyrimų kontrolę VVKT apgaudinėjo Lietuvos piliečius, aiškėja ir iš LR valstybės kontrolės 2012-12-31 ataskaitos, kurioje nustatyta, kad biomedicininiai tyrimai, kuriuose dalyvauja vaikai, nepakankamai kontroliuojami. Audito ataskaitoje konstatuojama: „Lietuvos bioetikos komitetas, regioniniai biomedicininių tyrimų etikos komitetai ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba turi užtikrinti biomedicininių tyrimų kontrolę ir pacientų gerovę. Minėtos institucijos per 2009–2012 m. 9 mėn. nepatikrino nė vieno tyrimo, kuriame dalyvavo vaikai. Lietuvos bioetikos komitetas nevykdė planinių patikrinimų tyrimų centruose. <….> Regioniniai biomedicininių tyrimų etikos komitetai patikrinimų tvarkos neturi“.
G. Barcio darbo metodai nestebina
Ekspertai.eu turi duomenų, rodančių, kad VVKT viršininkas G. Barcys – ne pacientų teisių gynėjas, kuriam rūpėtų tiriamųjų žmonių priežiūros kontrolė. Atvirkščiai – G. Barcys savo veiksmais siekė apginti pavojingus (kritinius) tyrimų pažeidimus padariusius tyrėjus, galimai dėl kurių kaltės mirė žmonės, dalyvavę tyrimuose, kurių užsakovai – Etinės farmacijos kompanijos (primename – jų asociacijos prezidentu buvo pats G. Barcys). Be to, jis pasižymėjo gniuždydamas savo darbui atsidavusius specialistus, jiems grasindamas ir trukdydamas dirbti: pavyzdžiui, pradėdavo tarnybinius patikrinimus dėl niekų; neleisdavo inspektoriams skubiai atlikti neplaninių kai kurių kompanijų klinikinių tyrimų inspekcijų. Realybė parodė: VVKT darbuotojui parašyti pranešimą G. Barciui dėl galimo neteisėto vaisto registravimo yra pavojinga – taip pasielgęs darbuotojas pats gali tikėtis tik tarnybinio patikrinimo. Tikroji informacija apie registruotus vaistus visuomenei lieka nepasiekiama net pakartotinai jos prašant. Specifinis šio vadovo darbas ir su žiniasklaidos atstovais: darbo metu susitikinėjama ne savo darbo vietoje, o kavinėse. Ir pagrindinis tikslas – išgalvotais faktais apjuodinti jam pavaldžius darbuotojus, kurie priešinasi neteisėtoms aferoms…
Ekspertai.eu tęsia tyrimą
Norėdami atkreipti LR valstybės kontrolės ir kitų institucijų, visuomenės dėmesį į kitus svarbius faktus apie neteisėtus VVKT viršininko G. Barcio veiksmus, ekspertai.eu numato tęsti tyrimą ir skelbti jo rezultatus, todėl šiandien kreipėsi į VVKT viršininką G. Barcį, prašydami išsamesnių duomenų apie tai, kaip pasikeitė klinikinių tyrimų kontrolė po šiame straipsnyje aprašytos VVKT „reorganizacijos“ (ČIA).
Anksčiau skelbtus šios eksperimentinės serijos straipsnius rasite čia:
Korupcija tūno SAM ir VVKT
G. Barcio atvesdinimas korupciniu tuneliu
G. Barcio korupcinio „tunelio“ į VVKT įteisinimo darbai
Kaip buvęs farmacininkų direktorius vaistų kainas „mažino“
Karalius nuogas, arba ačiū G. Barciui už kilogramą cukraus po 3000–4000 litų
„Antienos valgytojai rizikuoja savo sveikata. Taip pat, kaip „Lietuvos ryto“ skaitytojai“
G. Barcys – farmacininkų asociacijos vadas ir jų valstybinis kontrolierius viename asmenyje?
Lietuvoje siaučiant gripui, ekspertai.eu dar kartą klausia G. Barcio apie cukrų, parduodamą kaip vaistai
VVKT – rimčiausia VSD konkurentė
VVKT patvirtino, kad oscilokokcinas nuo gripo netinka!
Ekspertai.eu darbas duoda pirmuosius vaisius: oscilokokcinas „nuo gripo“ išimamas iš rinkos!