„Gėdos vartai“ už kosminę kainą

„Druskonis“

Sužinoję, kiek iš tiesų kainavo praėjusios Kurorto šventės metu skverelyje tarp Taikos ir Šv.Jokūbo gatvių atidengta Tado Gutausko skulptūra „Svetingumo vartai“, druskininkiečiai iš nustebimo suplojo rankomis. Beveik 240 tūkst. litų – tai brangiausia šiuo metu skulptūra Druskininkuose. Eikit visi ir žiūrėkit!

Atidengta slaptai

Praėjusiame numeryje „Druskonis“ rašė, kaip tyliai ir vos ne slapčia senamiesčio skverelyje praslydo naujos skulptūros atidarymas. Tas slaptumas buvo sugalvotas ne šiaip sau – miesto valdžia bijojo žmonių nepasitenkinimo, abejonių, o jei dar menininkai kokią nors protesto akciją suorganizuotų – iš viso būtų buvę nei šis, nei tas. Ir bijoti buvo ko – tame skverelyje kartą jau vyko visuomenininko Dariaus Kuolio surengta akcija, kai meno žmonės spalvotomis kreidelėmis ant grindinio piešė žodį „Tie-SOS!“.

Menininkai piktinosi dėl savininkiškų valdžios veiksmų – toje vietoje daugiau kaip dvi dešimtis metų stovėjusi savivaldybei neįtikusio vietinio skulptoriaus Antano Balkės skulptūra „Legenda“ buvo išmontuota ir išvežta, o vietoj jos sumanyta pastatyti kitą kūrinį. Tai sužinoję šalies skulptoriai į tokius žaidimus veltis atsisakė, tad buvo surastas streiklaužys, kuriam pinigai svarbiau nei principai, – valdžiai lojalus, R.Malinausko bei jo komandos skoniui labai įtinkantis vilnietis menininkas Tadas Gutauskas. Jo skulptūra „Svetingumo vartai“ ir buvo atidengta birželio 24-ąją.

Pats skulptorius apie savo kūrinio kainą kalbėtis nenorėjo ir metė telefono ragelį. Po kelių dienų „Druskonis“ gavo štai tokį savivaldybės atsakymą: „Tado Gutausko atstovaujama VšĮ „Galerija TaDas“ laimėjo savivaldybės administracijos skelbtą projekto parengimo ir įgyvendinimo konkursą. Skulptūros skvere tarp Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių projekto sukūrimo ir įgyvendinimo vertė – 238 tūkst. 733 Lt. Skulptūros atidarymas natūraliai įsiliejo į šventinę programą, todėl savivaldybė nematė būtinybės informuoti šventės lankytojus, druskininkiečius ir svečius apie skulptūros atidarymą papildomai ir atskirai“. O taip va!

Kitus skulptorius apgavo

Lietuvos dailininkų sąjungos Vilniaus skulptorių sekcijos pirmininkas Rytas Jonas Belevičius prisimena Druskininkų savivaldybės skelbtą konkursą, kurį neva laimėjo T.Gutauskas. „Praėjusių metų birželio pradžioje buvo kreiptasi į mane dėl konkurso skulptūrai Druskininkuose sukurti, – pasakoja jis. – Buvo įvardinta konkrečiai, kad projekto sukūrimo ir įgyvendinimo vertė neturi viršyti 50 tūkst. litų. Išplatinau šią informaciją visiems skulptoriams, tačiau labai greitai pasklido žinia, kad toje vietoje viena skulptūra jau yra, bet miesto valdžia vietoj jos nori pastatyti kitą. Menininkai solidariai tokiame konkurse dalyvauti atsisakė. Netrukus sužinojome, kad darbo imtis nutarė T.Gutauskas“.

Kad skulptūros Druskininkuose kaina po to išaugo kone penkis kartus, skulptorių sekcijos pirmininkas teigė sužinojęs tik šiomis dienomis. „Tai neteisinga ir visų kitų skulptorių atžvilgiu, nes mums buvo griežtai nurodyta tilpti į 50 tūkst. litų sumą ir per dvi savaites konkurso rengėjams atsiųsti projektų pavyzdžius, – svarsto jis. – Manau, čia tikrai neapsieita be abipusio suinteresuotumo. Dieve brangus, Lietuvoje tikrai turim daug talentingų skulptorių, bet jiems niekas tokios „žalios gatvės“ kaip ponui T.Gutauskui neatveria“.

Pasakyti, kiek realiai galėjo atsieiti tokios skulptūros, kaip druskininkietiškoji „Pasaga“, sukūrimas, R.J.Belevičius nesiryžo. „Šnekant apie kainą, reikia kalbėti apie kūrinio gamybos technologijas, o tai ne specialistams suvokti sunku. Tarkim, jeigu ta pati skulptūra būtų pagaminta ne iš bronzos, o iš granito, ji atsieitų kur kas pigiau. Tačiau žinodamas, kiek kainavo kiti panašūs objektai, galiu pasakyti, jog „Pasagos“ kaina yra pakankamai didelė“, – teigė jis.

Kuris kurį surado?

„Techninė dalis padaryta itin paprastai, forma – elementari, tad kaina tikrai neatitinka rezultato“, – apžiūrėjęs naująją T.Gutausko skulptūrą, sako druskininkietis skulptorius Antanas Balkė. Pasakysite, jog jis turi teisę būti neobjektyvus, nes juk būtent į jo kūrinio vietą įtupdytas T.Gutausko menas. Tačiau palyginkime kitų skulptūrų sukūrimo kainas. Tarkim, 1994-aisiais Vilniaus alėjoje iškilęs žymaus skulptoriaus Vytauto Kašubos „Mindaugas“ – liejinys iš bronzos, kainavo 140 tūkst. litų. Pernai prie „Grožio“ šaltinio pastatyta K.Pūdymo skulptūra „Nimfos“ – gerokai už T.Gutausko kūrinį sudėtingesnė visais aspektais – savivaldybei atsiėjo 90 tūkst. litų. Ir taip toliau.

„Dabar T.Gutausko menas – brangiausias menas Druskininkuose, – tarsteli A.Balkė. – Kodėl taip įvyko? Politikos verslas ir meno verslas greitai suranda vienas kitą“.

Rado bendrą kalbą

Pirmasis T.Gutausko kūriniui jau prilipusį vardą „mero R.Malinausko gėdos vartai“ davęs druskininkietis menininkas Gintaras Žilys taip pat gūžčioja pečiais. „Tokia kaina – absurdiška. Juk ten ne meno kūrinys, o tik idėja, kaip „padaryti“ pinigus, – sako jis. – Bet blogiausia ne tai, kad atsiranda žmonių, mokančių rasti lengvą idėją ir sugebėti įpiršti ją kam reikia, o tai, kad yra tokių, kurie, nieko nesuprasdami, tą idėją praryja kaip tikrą meną. O be to, kalbant apie tą skulptūrą, niekas negali paneigti galimybės, kad ir užsakovas iš jos neturėjo naudos, ar ne?“.

G.Žilys turi teisę taip kalbėti, nes ir pats yra skulptorius. Be kitų savo darbų, prieš kelis metus jis sukūrė metalinę kompoziciją, skirtą Viršurodukio kaime žuvusiems partizanams atminti. Viską G.Žilys darė veltui, iš idėjos, jam kompensavo tik patirtas išlaidas – tiek, kiek realiai kainavo metalas, įrankiai ir t.t. Ir kiek, jūs manote, susidarė tų išlaidų? Ogi maždaug 2 tūkst. litų.

Paklaustas, kaip jis galvoja, kodėl skulptūros kaina nuo 50 tūkst. litų galop šoktelėjo beveik penkis kartus, G.Žilys griausmingai nusikvatoja: „O todėl, kad su tokiu verslininku, vadinančiu save skulptoriumi, kaip T.Gutauskas, kai kam lengviau tapo rasti bendrą kalbą…“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top