Trečiadienio popietę Generalinė prokuratūra savo svetainėje paskelbė mįslingo turinio, nutylėjimų kupiną, nepasirašytą, anoniminį pranešimą, kuris piliečius verčia rimtai susirūpinti šios ir kitų Lietuvos valstybės institucijų kompetencija bei patikimumu. Neva gindama savo reputaciją Generalinė prokuratūra pripažįsta, kad nesuvokiamai aplaidžiai elgėsi ne tik ji, bet ir „visos atsakingos institucijos“, jau vasarą žinojusios apie Lietuvos piliečiams iškilusią Rusijos tarnybų savivalės grėsmę, bet ją nuo visuomenės slėpusios.
Itin savitas anoniminių prokurorų pranešimas atrodo štai taip:
Gavusi teisinės pagalbos prašymą prokuratūra reagavo tinkamai ir nedelsiant
2014-09-10
Reaguodama į viešus priekaištus prokuratūrai, dėl neva „nutylėto“ didelį atgarsį sukėlusio tarptautinės teisinės pagalbos prašymo, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra nesutinka su tokiais pareiškimais ir juos vertina kaip visiškai nepagrįstai skatinančius visuomenės nepasitikėjimą prokuratūra.
Suprasdama visuomenėje kilusį susirūpinimą dėl žmonių saugumo, prokuratūra dar kartą pabrėžia, kad nuo pat pradžių situaciją įvertino atsakingai ir nedelsiant, t. y. iškart po minimo prašymo gavimo prokuratūroje, inicijavo būtinas priemones, kad mūsų valstybės bei jos piliečių interesai ir saugumas būtų užtikrinti.
Apie gautą prašymą nedelsiant (per dvi dienas) atitinkama informacija buvo pateikta visoms atsakingoms institucijoms bei prokuratūroje surengtas koordinacinis šių institucijų atstovų pasitarimas, kurio metu aptartos galimos priemonės mūsų šalies piliečių saugumui užtikrinti.
Prokuratūra pažymi, kad neturi galimybės plačiau viešai komentuoti neviešo pobūdžio procesų, tačiau užtikrina, kad visais atvejais imasi priemonių, jog Lietuvos piliečių saugumas būtų užtikrintas.
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyrius, tel.: (8 5) 250 0906, 8 618 84379
Pilietinis Tiesos.lt portalas atkreipia dėmesį, kad šiame pranešime generalinio prokuroro Dariaus Valio vadovaujama institucija neatsako visuomenei į svarbiausius klausimus:
– kada Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą pasiekė Rusijos Federacijos teisinės pagalbos prašymas dėl Sovietų Sąjungos okupacinę kariuomenę palikusio Lietuvos piliečio?
– kada konkrečiai Generalinė prokuratūra „atitinkamą informaciją pateikė visoms atsakingoms institucijoms“?
– kokioms institucijoms ši informacija buvo pateikta, kokių institucijų atstovai dalyvavo „prokuratūros surengtame koordinaciniame pasitarime“? Ar tarp šių institucijų buvo Respublikos prezidentės, premjero, Valstybės saugumo departamento, Krašto apsaugos ministerijos atstovų? Kada ši informacija pasiekė prezidentę, krašto apsaugos ministrą? Kodėl ministras viešai teigia, kad jį svarbi informacija pasiekusi tik šį pirmadienį?
– kokios „galimos priemonės mūsų šalies piliečių saugumui užtikrinti“ atsakingų institucijų atstovų susirinkime buvo aptartos, kokių jų praktiškai iki šio pirmadienio buvo imtasi?
– kodėl grėsmę, kuri kilo pusantram tūkstančiui Lietuvos piliečių, Generalinė prokuratūra ir jos informuotos „visos atsakingos institucijos“ taip ilgai ir neatsakingai slėpė nuo visuomenės?
Gal atsakymus į šiuos klausimus visuomenei galėtų pateikti Seimas, apklausęs generalinės prokuratūros vadovus Darių Valį, Darių Raulušaitį ir kitas „atsakingas institucijas“?