Generalinė prokuratūra ir policija tęsia baudžiamąjį tyrimą: kas drįso parašyti ir Tiesos.lt portale paskelbti piliečių laišką Lietuvos premjerui?

Kaip jau ne kartą rašėme, Druskininkų meras Ričardas Malinauskas 2012-ųjų liepos 3–4 dienomis įvykdė savo paties vandališką sprendimą – keršydamas nepaklusniam buvusiam „valdiniui“, Druskininkų miesto dailininkui Antanui Balkei, sunaikino jo dar Atgimimo metais M.K.Čiurlionio motyvais sukurtą skulptūrą „Legenda“. Ne tik sunaikino, bet ir jos likučius nuo dailininko paslėpė. Vėliau, pasipiktinęs tuo, kad jo nuveikti darbai įvardyti ir aprašyti, ir pamiršęs, kad yra viešas asmuo, privataus kaltinimo tvarka šių metų rugsėjo 26 dieną įskundė Tiesos.lt portalą Dariaus Valio vadovaujamai Generalinei prokuratūrai.

Merą R.Malinauską neva labai įžeidė trys portale Tiesos.lt pernai gruodį publikuoti tekstai. Pirmasis jų – „Viešas laisvųjų menininkų ir piliečių laiškas paskirtajam Ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui“, kurį pilietinis portalas Tiesos.lt paskelbė 2012-ųjų gruodžio 11 dieną. Šio teksto informacija buvo pakartota ir kitose dviejose Tiesos.lt publikacijose – „Stabdykime barbarus – apginkime Atgimimo „Legendą“ bei „Premjeras raginamas stabdyti partijos draugo vandalizmą“.

Nors valdančios Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkas R.Malinauskas ir nesiteikė nurodyti, kuriuos straipsnių teiginius laiko neatitinkančiais tikrovės ir net šmeižtu, Dariaus Valio tvarkoma Generalinė prokuratūra jam paslaugiai suskubo į pagalbą ir aukšto politiko skundą įvertino labai rimtai. Generalinė prokuratūra neatidėliodama – spalio 11-ąją – pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 154 straipsnio 2 dalį: „Tas, kas šmeižė asmenį, neva šis padarė sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, arba per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

Sprendimą pradėti ikiteisminį tyrimą priėmęs Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Gylys tyrimą perdavė Alytaus policijos komisariatui. Alytaus policija bylą tirti pradėjo įpareigodama savo kolegas iš Druskininkų visų pirma apklausti skulptorių Antaną Balkę. Lapkričio 15 dieną policija išsikvietė menininką į apklausą ir jį išsamiai išklausinėjo.

Vos tik sužinojusi iš Druskininkų žurnalistų apie dailininko A. Balkės apklausą, pilietinio Tiesos.lt portalo redaktorė Ramutė Bingelienė, nedelsdama ėmėsi padėti teisėtvarkai. Remdamasi tik jai vienai žinomais slaptais kanalais, ji skubiai išsiaiškino, kas yra tas Generalinės prokuratūros ir policijos atkakliai ieškomas „šmeižikiškos publikacijos“ autorius. O išsiaiškinusi tuoj pat autorių reikliai apklausė, o apklausos tekstą paskelbė Tiesos.lt portale, kad Lietuvos teisėtvarkai nereikėtų daugiau vargti ir brangių biudžeto lėšų švaistyti.

Nepaisydami paties Tiesos.lt portalo atlikto tiriamojo darbo ir nuoširdaus viešo „šmeižikiško teksto“ autoriaus prisipažinimo, teisėsaugos pareigūnai nutarė toliau tęsti tyrimą. Lapkričio 27 dieną Alytaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų skyriaus viršininkas Gintaras Krasnickas nusiuntė tyrėjos Danguolės Marčinskienės parengtą pavedimą Vilniaus policijos komisariatui apklausti kaip liudytoją pilietį Laisvūną Šopauską ir užduoti jam keturis svarius klausimus (žr. dokumentą) apie įtariamą nusikaltimą.

Pilietis L.Šopauskas gruodžio 13 dieną į apklausą nuvyko su dviem atstovais – Tiesos.lt redaktore Ramute Bingeliene ir piliečių kreipimosi į ministrą pirmininką teksto autoriumi Dariumi Kuoliu. Visi trys išaiškino menkai bylos aplinkybes suprantančiai tyrėjai Aušrai Daučiūnaitei esminius bylos dalykus: tai, kad meras R.Malinauskas sunaikino A.Balkės skulptūrą, paslėpė jos likučius nuo autoriaus ir dabar, pamiršęs esąs viešas asmuo ir net nenurodęs, jo supratimu, jį šmeižiančių teiginių, inspiravo politinę bylą prieš necivilizuotą jo veiklą viešinančius piliečius ir reikalauja, kad pirmą kartą per atkurtos nepriklausomos Lietuvos istoriją būtų iškelta byla dėl to, kad piliečiai kreipėsi viešu laišku į ministrą pirmininką.

Išklausiusi šios informacijos tyrėja A.Daučiūnaitė nusprendė apklausti pilietį L.Šopauską, tačiau atstovams apklausoje dalyvauti neleido – to esą nenumato Baudžiamojo proceso kodeksas. L.Šopauskas į visus keturis Alytaus policijos tyrėjos A.Marčinskienės suformuluotus klausimus, kuriais policija, nenurodžiusi jokio pagrindo, siekė sužinoti pilietinio Tiesos.lt portalo veiklos detales, atsakė tą patį:

Jeigu reikės, parodymus duosiu teismui, nes šis ikiteisminis tyrimas yra pradėtas pažeidus Lietuvos Respublikos Konstitucijos 33 straipsnį, kuris draudžia persekioti už kritiką.

Pasibaigus liudytojo L.Šopausko apklausai, tyrėja A.Daučiūnaitė paskambino į Alytų pasiteirauti, ar tyrėja D.Marčinskienė nepageidauja ko nors sužinoti iš kitų savo noru į apklausą atvykusių piliečių Ramutės Bingelienės ir Dariaus Kuolio. Tyrėja D.Marčinskienė pasiūlė tyrėjai A.Daučiūnaitei tai padaryti, tačiau abi tyrėjos papildomų klausimų Tiesos.lt portalo bendradarbiams tą dieną suformuluoti neįstengė.

Tiesos.lt portalo redaktorė įteikė tyrėjai A.Daučiūnaitei visas portale skelbtas ir Socialdemokratų partijos vicepirmininką bei Generalinę prokuratūrą papiktinusias publikacijas. Prie jų pridėjo ir viešai publikuotą piliečio D.Kuolio apklausą – kad policijai, Generalinei prokuratūrai ir tyrimo užsakovams būtų lengviau.

Daugiau – apie politinius teismų procesus prieš valdžią kritikuojančią žiniasklaidą Rusijoje:

Rusijos teismas pripažino Kremlių kritikuojantį žurnalą „The New Times“ kaltu dėl šmeižto

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kietuoiai tiesieciai-

guldo ant menciu provincijos teisininkus, nors tu ka!Ne kiekvienai prokuraturos ar teismo vistai nurungti R.Bingeliene (neseniai pagulde ant menciu vijurka Vyt. Landsb.), D.Kuoli…Ypac, jei kalbama faktais. Taip ir toliau laikykites pakelta galva pries kryziaus ir beValio chebrytes!

Anikė

Dar kažkas tiki,kad policija neturi darbo…dirba,pluša išsijuosę,bet nuo to mums jokios naudos.Varganos valstybės ir žmonės vargšai,gąsdina,uja,mulkina juos,kas tik netingi.

Nida

Tikras rusiško absurdo teatras neva laisvoje Lietuvoje. Ar Landsbergiui ir Juknevičienei toks rusiškas teatras patinka?

Viršūnė

Malinauskas pasiekė chamizmo viršūnę – pats nugriovė paminklą ir dar persekioja autorių ir žurnalistus. Prie durų pridirbęs skambina žmonėms į duris ir popieriaus prašo…

Pragmatikas

Nuoširdžiausia padėka tiesos.lt redaktorei R.Bingelienei bei LS vadovui D.Kuoliui, kad bendradarbiauja su tyrėjais, nesislapsto, mielai teikia informaciją. Žavu.

užgimė

Druskininkų kniazius, kurio net pakritikuoti negalima. Sovietizmo liekanos.

Tomas

Tai tikras sovietinis Grūtas. Putino Rusijoje už laiškus valdžiai prokurorai žmonių jau nepersekioja. Taip prie Stalino ir Brežnevo buvo. Grybauskaitė perspjovė Putiną.

G.P.

Pagarba kenčiantiems už laisvą žodį. Stiprybės. Jei pradės tampyti po teismus, eisim į pagalbą.

Juokas

Naikinti ta GP,nes uzsiimineja niekais,kodel niekas nedaroma del istaskytu milijonu energetikos srityje?

Ale

baisiau, negu baisu. Tokia teisėsaugos savivalė. Rinkimės gruodžio 17, – už laisvą žmogų, laisvą kraštą.

mokytoja

Kaip galiu po viso šito sakyti mokiniams, kad Lietuva demokratinė valstybė?

Jomajo!

Normalioje valstybėje, policija pirmiausia aiškintųsi ar tai tiesa ar šmeižtas. Lietuvoje gi persekioja laišką atspausdinusįjį. Idiotizmas!

nuomonė apie "tyrėjų " kvalifikacija

na ir idiotų prikepė eks Milicijos mokykla, dabar tituluojama Riomerio teisės universitetu.

panasu, kad artejama prie absurdo ribos

pilieciu persekiojimas igauna didziuli pagreiti. Chunta nebezino ko griebtis, kad tik ibauginti ir nutildyti visus besipriesinancius savivalei.

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top