Generaliniam prokurorui Valiui gresia baudžiamasis persekiojimas

Tomas Dapkus | Alfa.lt

Generaliniam prokurorui Dariui Valiui gresia baudžiamoji atsakomybė. Tačiau būdamas aukščiausiu teisėtvarkos pareigūnu jis pats save pridengia. Prokuratūros įstatymas numato, kad inicijuoti tyrimą dėl generalinio prokuroro padarytos nusikalstamos veikos gali tik Respublikos prezidentė, Seimo sutikimu nušalinusi jį nuo pareigų. Tuo pačiu Konstitucija įpareigoja „Respublikos Prezidentą (…) daryti visa, kas jam pavesta Konstitucijos ir įstatymų“.

Partrenkė moterį pėsčiųjų perėjoje

Generalinio prokuroro D. Valio kelionė į darbą 2011-ųjų spalio 19-ą dieną baigėsi avarija. Ankstų rytą sostinės Baltupių mikrorajone D. Valio vairuojamas „Volvo“ partrenkė per pėsčiųjų perėją einančią 58-erių moterį.

„Važiuojant slidžia kelio danga lyjant lietui pamačiau išeinančią į pėsčiųjų perėją staigiu tempu einančią pėsčiąją. Ir manau, kad tai lėmė mano tokį savalaikį nepastebėjimą pėsčiosios“, – 2011 metų spalio 19 dieną sakė generalinis prokuroras D. Valys.

Nukentėjusiajai buvo sumuštos kojos, po medikų apžiūros ji tą pačią dieną iš ligoninės skubiai išleista.

„Pacientės būklė – sąmoninga, adekvati, vaikščioti gali, reiškia, priežiūra šeimos daktaro, sužalojimai nesunkūs ir netraktuojami kaip sunkūs sužalojimai“, – dienos pabaigoje komentavo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Priėmimo skyriaus vedėjas Michailas Bravermanas.

„Puikiai (jaučiuosi – Alfa.lt), man pasisekė. Puikiai“, – komentavo iš ligoninės vežimėlyje gabenama nukentėjusioji.

Nuslėpta trauma ir ilgas nedarbingumas

Tačiau, ar nukentėjusioji po avarijos jautėsi puikiai, švelniai tariant, būtų galima suabejoti. LNK „Alfa“ savaitė“ ir Alfa.lt turi nenuginčijamus įrodymus, kad jau kitą dieną moteris kreipėsi į Vilniaus Naujininkų polikliniką, ten pradėtas ambulatorinis gydymas pagal kodą „nelaimingas atsitikimas pakeliui į darbą“. Naujininkų poliklinikos gydytojai nedarbingumo pažymėjimą nutraukė tik po 38-ių dienų. Pacientei konstatuotos dvi diagnozės, ji buvo gydoma būtent dėl avarijos metu patirtų traumų.

D. Valys tą pačią dieną po avarijos parašė atsistatydinimo pareiškimą, tačiau iš tiesų tai tebuvo vaidyba. Visą dieną po avarijos nematoma ranka intensyviai koordinavo, kad D. Valys išvengtų baudžiamosios atsakomybės ir liktų generalinio prokuroro poste.

Tyrėjai ir teisėjas pridengė Valį

D. Valio avariją tyrę pareigūnai gydymo pabaigos net nelaukė. Teismo ekspertė kitą dieną po avarijos nustatė nukentėjusiajai nežymų sveikatos sutrikdymą. Tai padaryta po aukšto Generalinės prokuratūros pareigūno skambučio jos vadovams.

„Tai šito būt negali – sekančią dieną po įvykio atlikti ekspertizę. Tai ekspertai pažeidė ekspertizės atlikimo tvarką ir ekspertas turėtų būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už melagingos išvados davimą. Jis negali duoti išvados dėl sužalojimo laipsnio dar ligai nepasibaigus“, – sako buvęs ilgametis Vilniaus apygardos teismo teisėjas, šio teismo skyriaus pirmininkas Konstantas Ramelis.

Remdamiesi eksperto išvada, kad moteris nukentėjo nežymiai, pareigūnai dėl D. Valio avarijos atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. Rekordiniu greičiu – per tris savaites Vilniaus miesto pirmasis apylinkės teismas priėmė sprendimą administracinėje byloje – D. Valys atsipirko 500 litų bauda ir liko generalinio prokuroro poste.

Penkių savaičių moters gydymą poliklinikoje pareigūnai apdairiai nuslėpė.

Užčiauptas teisingumas

„Tai čia yra elementaru, ir ekspertas, juo labiau pareigūnas, kuris pateikia klausimus ekspertui, tai jis privalo pateikti visas aplinkybes jam žinomas apie to žmogaus gydymą“, – sako advokatas Rimas Andrikis.

„Tai besąlygiškai turi būti pradedamas ikiteisminis tyrimas, bet tam, kad pradėti ikiteisminį tyrimą, turi būti atlikta medicinos ekspertizė – teismo medicinos ekspertizė. Ekspertas gali atlikti tokią ekspertizę ir duoti išvadą tik po to, kai žmogus pilnai pasveiksta“, – sako buvęs Vilniaus apygardos teismo teisėjas, šio teismo skyriaus pirmininkas K. Ramelis.

Baudžiamasis kodeksas (281 strp. I dalis) numato, kad būtent gydymosi laikotarpis lemia, ar kaltininkui bus pradėtas ikiteisminis tyrimas. Sveikatos sutrikdymo masto nustatymo taisyklėse (2003 05 23, patvirtinta sveikatos apsaugos ministro, teisingumo ministro, socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu) teigiama, kad nesunkus sveikatos sutrikdymas fiksuojamas tada, kai nukentėjęs asmuo gydosi (yra nedarbingas) ilgiau nei 10 dienų. Tuomet baudžiamoji byla privaloma.

„Asmuo, kuris gydosi 38 dienas, o ne kaip pirminiam variante buvo 1 ar 2 dienas, jeigu žmogus gydosi ilgiau, gydosi tokį laikotarpį, jo sužalojimas vertinamas kaip nesunkus sveikatos sutrikdymas, jeigu nėra padaryta kitų sužalojimų, ir tai jau yra baudžiamosios teisės dalis“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.

Padaryta ir finansinė žala

Nagrinėjant baudžiamąją bylą, avarijos kaltininkui įprastai priteisiamos ir nukentėjusio asmens gydymo išlaidos.

„Šiaip jeigu išlaidos didelės, man neteko pastaruoju metu sutikti baudžiamose bylose atvejo, kad Ligonių kasos, autoįvykio atveju išmokėjusios atitinkamas sumas, nebūtų pareiškusios ieškinio“, – sako advokatas Rimas Andrikis.

Turi būti iškelta baudžiamoji byla

Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teismų praktikos apžvalgoje (Teismų praktikos biuletenis Nr. 30) pabrėžiama, kad nesvarbu, jei už avariją asmuo nubaustas administracine tvarka, tačiau vėliau išaiškėjus nusikaltimo požymiams, avariją padariusio asmens atžvilgiu privalo būti pradėtas baudžiamasis persekiojimas.

„Yra toks principas – non bis inidem pažeidimas – ne du kartus už tą patį, tačiau tokiu atveju tiesiog administracinė byla turi būti naikinama, nutraukiama ir iš naujo pradedamas baudžiamasis persekiojimas, nes administracinės teisės pažeidimo kodekse yra labai aiškiai parašyta, jeigu už tą pačią veiką numatyta ir administracinė, ir baudžiamoji, pirmenybė teikiama baudžiamajai atsakomybei“, – sako Mykolo Riomerio universiteto Baudžiamosios teisės ir kriminologijos lektorius Tomas Girdenis.

Domėsis Seimo Antikorupcijos komisija

Generaliniam prokurorui D. Valiui ir jam talkinusiems pareigūnams gali tekti aiškintis ir Seimo Antikorupcijos komisijai.

„Manau, vertinti pareigūnų susijusių su šiuo įvykiu veiksmus, žinoma, jeigu tai pasitvirtins, yra mūsų komisijos kompetencijos klausimas, ar tokiu būdu nėra korumpuojama mūsų valstybė, kai aukšti pareigūnai vieni pridenginėja kitus ir taip išvengia atsakomybės“, – pareiškė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

Ar prezidentė gerbs priesaiką?

Vilniaus Naujininkų poliklinikoje saugoma informacija besąlygiškai įpareigoja pradėti D. Valio baudžiamąjį persekiojimą. Tačiau kol kas D. Valį nuo atsakomybės gelbsti tai, kad jis yra generalinis prokuroras. Inicijuoti tyrimą dėl generalinio prokuroro padarytos nusikalstamos veikos gali tik Respublikos prezidentė, Seimo sutikimu nušalinusi jį nuo pareigų.

Padėjusi ranką ant Konstitucijos Dalia Grybauskaitė prisiekė daryti visa, kas jai pavesta įstatymų ir būti visiems lygiai teisinga. Ar taip bus, lieka tik spėlioti.

Bet ar bus ištirta ne tik D. Valio avarija, bet ir visų pareigūnų, kokius aukštus postus beužimtų, kurie nuslėpė nusikaltimą ir, tikėtina, piktnaudžiavo savo tarnyba bei įgaliojimais, elgesys?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top