Generalinio prokuroro posto „išsipirkimo“ istorijoje – kliūtys išsiaiškinti tiesą

Mindaugas Velička | alfa.lt

Kai prezidentė Dalia Grybauskaitė, anot spaudos, Seimo valdybai pareiškė, kad kandidatė į generalinius prokurorus, Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Dambrauskienė, neva sulaukė pasiūlymų išsipirkti generalinio prokuroro postą, Seimo narys Povilas Urbšys kreipėsi į Generalinę prokuratūrą pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau, gavus skundą, prezidentūros „stovykloje“ kilo panika, visais būdais trukdoma prokurorams aiškintis tiesą.

KĄ NUO SEIMO SLEPIA KANDIDATĖ Į GENERALINIUS PROKURORUS?

PREZIDENTĖS FAVORITĖ – NELIEČIAMA

PREZIDENTĖS KONTRATAKA PRIEŠ SEIMĄ LAIDOJA PASKUTINES VILTIS SKIRTI GENERALINĮ PROKURORĄ?

Metė Seimui nepatikrintus kaltinimus

Po to, kai Seimas du kartus atmetė prezidentės D. Grybauskaitės siūlytus kandidatus į generalinio prokuroro postą, D. Grybauskaitė lapkričio pradžioje surengė susitikimą su Seimo valdybos nariais. Po jo viešumoje pasirodė informacija, kad penki Seimo nariai – socialdemokratai Julius Sabatauskas ir Bronius Bradauskas, „darbietis“ Vytautas Gapšys, liberalas Vitalijus Gailius ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys – neva siekė neskaidriai daryti įtaką generalinio prokuroro skyrimo procesui. Tiesa, praėjusią savaitę po Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių susitikimo su prezidente buvo paskelbta, kad „prezidentūra nesiaiškino, ar ta informacija buvo tiksli“. Be kita ko, teigta, kad vienai iš prezidentės siūlytų kandidatų į generalinius prokurorus, Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkei Editai Dambrauskienei, neva siūlyta išsipirkti generalinio prokuroro postą. Pasirodžius šiai informacijai, Seimo narys, buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininkas P. Urbšys dar lapkričio 5 d. kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ji pateiktų informaciją, ar pagal viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją dėl siūlymo E. Dambrauskienei išsipirkti pareigas pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Seimo narys paprašė ištirti kaltinimus

Lapkričio 9 d. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Gintaras Jasaitis gavo Seimo nario P. Urbšio skundą su šio departamento vyriausiojo prokuroro Irmanto Mikelionio viza „sprendimo priėmimui“, ant skundo savo ruožtu laikinai generalinio prokuroro pareigas einančio Dariaus Raulušaičio ranka užrašyta „I. Mikelioniui“. Teisės aktai numato, kad prokuroras turi 10 dienų priimti pradėti ikiteisminį tyrimą arba priimti nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Prokuroras G. Jasaitis pradėjo nuo Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės E. Dambrauskienės apklausos, tikslinant Seimo nario P. Urbšio pranešimą.
Lapkričio 12 d. į Generalinę prokuratūrą iškviesta Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė E. Dambrauskienė. Būtent ji geriausiai žino, ar iš jos prašyta išsipirkti generalinio prokuroro postą, ar ne.

Ką slepia teismo pirmininkė?

Tačiau jos elgesys sukrėtė prokurorus. Teismo pirmininkė ir teisėja atsisakė duoti parodymus, remdamasi Konstitucijoje įtvirtinta nuostata, kad asmuo negali būti verčiamas duoti parodymus prieš savo paties galimai padarytus nusikaltimus. Teisėja griežtai atsisakė bendradarbiauti ir pareikalavo, kad būtų apklausiama kaip specialioji liudytoja. Generalinio prokuroro rekomendacijos sako, kad asmuo apklausiamas kaip specialusis liudytojas, kai žinoma apie jo galimai atliktus nusikaltimus, bet nepakanka įrodymų jį apklausti kaip įtariamojo.

„Turime grėsmingą situaciją, kad tokio svarbaus teismo vadovė atsisako bendradarbiauti su teisėsauga, bet kaip tuomet ji gali vykdyti savo pareigas? Arba tiek prezidentė, tiek jos aplinka, tiek E. Dambrauskienė žino, kad paskleista žinia dėl posto išsipirkimo yra melaginga, tad viskas daroma, jog tai nebūtų išaiškinta“, – Alfa.lt sakė pareiškėjas ir Seimo narys P. Urbšys.

Netrukus prokuroras G. Jasaitis imasi kitų būtinų pareiškimui tikrinti veiksmų ir kviečiasi į apklausas Seimo valdybos narius, kurie gali patvirtinti arba paneigti spaudoje paskelbtą informaciją apie generalinio prokuroro skyrimo peripetijas. Seimo valdybos nariai patvirtina atvyksiantys į apklausas. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis žodžiu informuojamas, kad, atsižvelgiant į E. Dambrauskienės atsisakymą liudyti ir jei Seimo valdybos nariai patvirtins, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė informavo, kad iš kandidatės į generalinius prokurorus buvo reikalaujama pinigų, tikėtina, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Generalinės prokuratūros vadovai išsigando Seimo vadovų parodymų

Kitą dieną po Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkės E. Dambrauskienės apklausos Seimo nario P. Urbšio pareiškimą nagrinėjantis prokuroras G. Jasaitis, kuris tuo metu palaikė valstybės kaltinimą teisme, sulaukė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento (ONKTD) vyriausiojo prokuroro Irmanto Mikelionio skambučio. Aukštesnysis prokuroras pareikalavo nedelsiant visą medžiagą perduoti laikinai generalinio prokuroro pareigas einančiam D. Raulušaičiui, neva jis nori susipažinti su medžiaga. Prokuroras G. Jasaitis atsako, kad medžiaga reikalinga, nes bus vykdomos Seimo valdybos narių apklausos. Netrukus vėl papildomai nurodoma nedelsiant visą medžiagą perduoti Generalinės prokuratūros vadovybei, patikslinama, kad tai daroma „žodiniu D. Raulušaičio nurodymu“. Medžiaga prokurorui G. Jasaičiui nebegrąžinama ir perduodama Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) sprendimui priimti.

Seimo pirmasis vicepirmininkas Vydas Gedvilas, kaip ir kiti Seimo valdybos nariai, portalui Alfa.lt patvirtino, kad Seimo valdybos nariai po susitikimo su prezidente sulaukė kvietimo atvykti į Generalinę prokuratūrą, tačiau po to jis buvo atšauktas.

Raulušaitis kaltina prokurorą šališkumu

Laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis D. Raulušaitis portalui Alfa.lt atsakė, kad iš prokuroro G. Jasaičio medžiaga perimta, nes jis prokurorų profesinės sąjungos narys.
„Aptariamo pareiškimo nagrinėjimas STT buvo perduotas atsižvelgiant į tai, kad pareiškime nurodyti įvykiai siejami su prokuratūros veikla bei į tai, kad prokuroras, kuriam, ONKTD vyriausiojo prokuroro sprendimu, buvo pavesta nagrinėti minėtą pareiškimą, yra prokurorų profesinės sąjungos, kuri aktyviai reiškė nuomonę generalinio prokuroro skyrimo procese, tarybos narys, kuris, be kita ko, yra dalyvavęs ir TTK posėdyje, kurio metu buvo svarstoma pareiškime minimos E. Dambrauskienės kandidatūra.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top