bbc.com
Buvęs NATO vyriausiasis vadas įspėjo: Vakarų Europa sunkiai apsigintų nuo Rusijos.
Generolas seras Richardas Shirreffas sakė BBC laidos „Newsnight“ dalyviams, kad Aljansui reikia persiginkluoti, jeigu jis nori atremti Rusijos grėsmę. Jis taip pat teigė, kad [Didžiosios Britanijos] ministras pirmininkas padarė klaidą atmesdamas galimybę nusiųsti karines pajėgas į Iraką kovoti su [grupuote] „Islamo valstybe“ (IV). Kai džihadistai iš „Islamo valstybės“ šią vasarą užėmė nemenkas Šiaurės Irako teritorijas Deividas Kameronas pasakė, kad Jungtinė Karalystė neįsitrauks į kitą karą šioje šalyje.
Nepopuliaru
Generolas – iki kovo mėnesio aukščiausias Jungtinės Karalystės pareigūnas NATO – sutiko, kad esant dabartiniam ekonominiam klimatui kviesti Vakarų Europą persiginkluoti nėra populiarus dalykas, bet teigė, kad NATO turi „atstatyti pajėgumą“. Duodamas interviu, generolas kalbėjo: „Neabejoju, kad tai nepopuliari žinia, bet tai žinia, kurią mūsų politiniai vadovai turi parsivežti namo, įsiklausyti ir veikti, jeigu jiems rimtai rūpi užtikrinti, kad ateityje NATO turėtų priemonių apsiginti“. Jis sakė, kad „kariuomenės pajėgumas buvo išmontuotas“ ir kad Europos valstybės „turi paieškoti savo kišenėse daugiau pinigų gynybai“.
Pasak generolo, kito mėnesio NATO aukščiausio lygio susitikimas Niuporte, Pietų Velse, būtų galimybė pasiųsti „tvirtą žinią“ Rusijai. Jis pridūrė, kad dėl kovo mėnesį Rusijos įvykdytos Ukrainai priklausančio pietų Krymo pusiasalio aneksijos „saugumo struktūra“ Europoje pasikeitė. Donecko ir Luhansko regionuose per kelis Ukrainos pajėgų ir separatistų kovos mėnesius jau yra žuvę per 2000 žmonių
Bet generolas sakė, kad esama „neatitikimo tarp retorikos, kurią mes girdime iš Šiaurės Atlanto Tarybos apie įsipareigojimą veikti, ir to, ką valstybės yra tikrai pasiruošusios įtraukti į darbotvarkę“.
Kalbėdamas apie NATO narius jis pridūrė: „Mano vertinimu, jiems būtų labai sunku dislokuoti mūšiui jūroje arba ore reikiamas priemones – ypač sausumoje, kad būtų atremta bet kokia Rusijos avantiūros forma“.
„Nieko neatmesti“
Paklaustas apie Jungtinės Karalystės įsipareigojimą imtis „Islamo valstybės“ problemos, generolas Shirreffas sakė: „Vienas dalykas yra sakyti, kad mes ketiname tai spręsti, kitas – paremti savo žodžius veiksmais“. „Mano nuomone, dėl to mes turėtume nieko neatmesti. Jei grįžtume prie to, ką pasakė ministras pirmininkas, toks kovos ar karinių pajėgų dislokavimo atsisakymas ir toks kaip jo pasisakymas kitą dieną laikraščiuose „mes nenorime kovoti“ suteikia opozicijai 15 ar 30 taškų pranašumą pačioje mačo pradžioje“.
Jis taip pat atkreipė dėmesį į klausimą, ar yra reikalingos derybos su Sirijos prezidentu Basharu al Assadu dėl „Islamo valstybės“. „Negali būti nė kalbos apie „Islamo valstybės“, kaip grėsmės, panaikinimą nepradėjus derybų regione, – sakė jis. – „Islamo valstybė“ veikia ir jau yra įsitvirtinusi Sirijoje, dėl to, panašu, kyla – ar neišvengiamai kils – poreikis susėsti ir vesti derybas ir su sunkiai sukalbamais partneriais“.
Iš anglų kalbos vertė Laura Molytė
Tiesos.lt siūlo: daugiau apie „Islamo valstybę“ skaitykite šioje Jurgitos Čeponytės (LRT radijo laida „Ryto garsai“) publikacijoje „Islamo valstybė“ turi tai, ant ko pastatytas Vakarų industrinis pasaulis“.