delfi.lt
Dar net nespėjo nudžiūti rašalas ant Jo Ekscelencijos Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos plunksnos, kai jis pasirašinėjo nerašymo valstybine kalba įstatymą, o jam už tai padėkojo Lenkijos Respublikos Prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Sebastian Duda).
Tai rodo, kad abu prezidentai apie šį įstatymą kalbėjosi dar iki jo pasirašymo. Ir šis pokalbis tikrai galėjo turėti įtakos mūsiškio apsisprendimui pasirašyti šį, vadinamąjį „trijų raidelių“, įstatymą. O tiksliau, oficialios rašybos lietuvių kalba paneigimo įstatymą. Čia vėl cituoju Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo doktriną.
Tai savaime dar nereiškia, kad mūsų valstybės vadovas ir visa valstybė jau šoka pagal strateginio partnerio dūdelę. Tiesiog tarptautinė padėtis yra grėsminga ir Prezidentas ją vertina rimtai. Rytų agresorius ant slenksčio ir reikia palaikyti gerus santykius su pietiniu kaimynu, kurio pagalbos gali prireikti. Ar šiuo atveju taip jau labai gaila tų trijų raidelių? Šekit.
Strateginis partneris Lietuvos istorijoje yra nesyk padėjęs. Kai Lietuvai iškildavo rimta grėsmė iš maskolių, tai tam tikromis sąlygomis kartais gindavomės nuo jo petys į petį. O juk bent kol kas už tai mūsų dar nepareikalavo naujos Liublino unijos.
Reikia manyti, kad ir prašymas šįsyk buvo mandagus, lenkiškai elegantiškas. Ne toks, kaip buvusio ir liūdnai pagarsėjusio užsienio reikalų ministro (pan Radoslaw Sikorski). Tikriausiai šįsyk nebuvo jokio, net ir numanomo šantažo. Galbūt keistoka vien tik tai (tiems, kas nežino), kodėl kaimynams taip knieti „modernizuoti“ lietuvišką rašybą.
Ankstesnė Prezidentė sakydavo, kad lietuvių kalba negali būti derybų su užsieniu objektas. Ir taip sugadino santykius su NATO sąjungininku. Tiesa, konfliktas su Lenkijos diplomatijos vadovu kilo galimai ne tiek dėl tų raidelių. Priežastys galėjo būti šiek tiek gilesnės.
Ministras gėdingai pabaigė savo politinę karjerą, kai Lenkijoje buvo paviešinti jo pokalbiai, iš kurių paaiškėjo, koks jo tikrasis požiūris į NATO. Prisiminkime ir tai, kaip šlovingai jis sugriovė derybas su Dž. Bušo Jaunesniojo administracija dėl antiraketinės gynybos įrangos dislokavimo Lenkijoje. Dabar ši įranga būtų pravertusi.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.