Gintautas Vaitoška. Apie mokslu pagrįstą lytiškumo ugdymą Lietuvos mokyklose

15min.lt

Dabartinėje diskusijoje dėl lytinio ugdymo Lietuvoje aišku, kad siekiama gerų tikslų. Visi joje dalyvaujantieji norėtų, kad jaunimas nesirgtų lytiškai plintančiomis ligomis ir paauglės mergaitės išvengtų nėštumo. Labai gerai, kad ieškoma geriausių būdų, kaip pasiekti šiuos tikslus.

Mokslinėje literatūroje diskusija apie tai, kokios lytinio ugdymo programos yra efektyviausios, vyksta jau keletą dešimtmečių. Seksualinio švietimo („sex education“) programos, paplitusios seksualinės revoliucijos metu, minėtų tikslų siekė skatindamos paauglius vartoti kontracepciją.

Reagano prezidentavimo laikais JAV išpopuliarėjo susilaikymą („abstinence“) skatinančios programos. Iš dalies dėl jų populiarumo seksualinio švietimo programų kūrėjai taip pat ėmė teigti, kad lytinių santykių pradžios atidėjimas – tai ir jų siekiamas tikslas, tad dabar savo programas vadina „visapusiškomis seksualinio švietimo“ programomis („comprahensive sex education“).

Lytinių santykių debiuto atidėjimas, regis, nėra mielas tik kai kurioms jaunimo organizacijoms. Tai suprantama: seksas žada laimę, ir greitai… Padėti jaunimui per daug nesupaprastinti realybės yra klasikinė bet kurios visuomenės užduotis.

Lietuvoje, Švietimo ir mokslo ministerijoje, kuriama programa remiasi 2007 metais patvirtintos programos nuostata, kad vaikus reikėtų kviesti lytinių santykių nepradėti iki pilnametystės. Diskusijoje tarp susilaikymą ir kontracepciją propaguojančių programų šalininkų galima rasti tiek vienos, tiek kitos krypties teisingumą parodančių mokslinių tyrimų.

JAV vykstantys masiniai jaunimo judėjimai, kur paaugliai pažada laukti iki santuokos („True love waits“ ir kt.), pasirodo esantys tik iš dalies efektyvūs; kontracepcijos vartojimą skatinančios programos dažnai neduoda rezultatų (prieš keletą metų dėl to yra skundęsis britų sveikatos apsaugos ministras; prezervatyvai, kaip rodo kasmetinė Vokietijos ir JAV statistika, nesustabdo AIDS plitimo tarp vyrų, santykiaujančių su vyrais). Tad kaip geriausiai padėti paaugliams išvengti ligų ir nėštumo?

Sutariama, kad tai turėtų pasakyti mokslas. Tačiau, kaip minėjome, moksliniais tyrimais remiasi abi pusės. Kai taip nelengva pasakyti, kurie tyrimai yra tikslesni, įdomu pastebėti, kad pakankamai „moksliški“ yra patys mūsų paaugliai.

Štai dar 2006 metais, Tarptautinės planuotos tėvystės federacijos skelbtais duomenimis, net 88 proc. Lietuvos paauglių berniukų ir 81 proc. merginų vartojo kontracepciją per „paskutinius lytinius santykius“. Britų paaugliai pralenkti ir tik nedaug atsilikta nuo kitų Vakarų Europos šalių, pralenkta ir Estija bei Latvija.

Nesunku daryti išvadą, kad jau prieš dešimt metų Lietuvos paaugliai žinojo, iš kur atsiranda vaikai ir kaip jų išvengti. Tuo laiku buvę paaugliais skaitytojai greičiausiai tam nepaprieštaraus. Tačiau juk tuo metu Lietuvos mokyklose nebuvo plačiai kalbama apie kontracepcijos vartojimo privalumus; peršasi išvada, kad mūsų laikų jaunimas apie kontracepciją neblogai išmano ir be mokytojų paaiškinimo.

Žinoma, ir dėl tokio teiginio galima diskutuoti. Viena vertus, norint tinkamai panaudoti prezervatyvą, reikia turėti omenyje penkis (!) žingsnius, todėl galima būtų galvoti, kad tikrai būtina paauglius tokios metodikos mokyti. Kita vertus, kaip jau minėta, net tokioms šalims, kuriose tai yra labai metodiškai daroma (pvz., Vokietija), nepavyksta ženkliai sumažinti lytiškai plintančių ligų, ypač užsikrėtimo ŽIV, dažnumo. Pagaliau kontracepcija užtikrina, kaip oficialiai pripažįstama, tik „saugesnius“ lytinius santykius. Siekis pavėlinti jų debiutą anaiptol nėra vien tik „katalikiška“ lytinio ugdymo kryptis.

Teiginys, kad lytiškumo ir rengimo šeimai programa yra „katalikiška“, dabartinėje diskusijoje girdimas dažnai. Tačiau gebėjimas suvaldyti seksualinę energiją nėra tik katalikiškas dalykas. Jis gerai žinomas įvairiose jogos atšakose, apie seksualinių troškimų nugalėjimą kalba budistinės meditacijos meistrai.

Tiesą sakant, Rytų dvasiniai mokymai šiuo klausimu yra daug griežtesni nei krikščionybė: juose kūnas laikomas blogu dalyku, o seksualiniai troškimai – vos ne žmogaus pražūtimi. Patarimų medituoti, kad graži moteris yra tik kūno audiniais apviltas skeletas ar tai, kas iš jos bus, kada liks vien tik skeletas, galima atrasti tik jogoje ar budizme. Pagaliau nereikia nė Rytų: skaistumo vertę pabrėžė visi garsūs Antikos mąstytojai, o stoikai, pavyzdžiui, Ciceronas, dėl Romos imperijos žlugimo kaltino valdančiųjų moralinę degradaciją, kurios vienas svarbiausių dėmenų buvo seksualinis palaidumas.

Švietimo ir mokslo ministerijos programa yra skirta pirminei nepageidaujamų lytinio elgesio pasekmių prevencijai. Ji susitelkia ties ugdymu – taigi ne tik žinių suteikimu, tačiau ir pagalba jaunam žmogui subręsti kaip asmenybei. Kontracepcija yra jau antrinės prevencijos dalis – tiems, kurie pradėjo lytinius santykius. Žinių apie kontracepciją programoje yra. Tik oponentams nepatinka, kad pasakoma ir tai, kaip kontracepcija – ypač hormoninė – gali pakenkti jaunos merginos organizmui.

Suprantama, emocine prasme susivaldymas nėra pats maloniausias dalykas. Tiek krikščioniškas, tiek kitoks dvasingumas tą nemalonumą atsveria gilesne jo prasme. Nesileisdami į metafiziką, pasakykime bent tiek: seksualinių impulsų suvaldymas yra būtina gebėjimo mylėti sąlyga. O tai jau šiokia tokia kompensacija…

Gintautas Vaitoška yra psichoterapeutas

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Gink tautą

Gin-tautai,
nuo Liuciferio apakintų švietėjų,
kuriems tikroji Šviesa tapo tamsa.

s. Nijolė Sadūnaitė yra priminusi

„marksistinio „Manifesto“ įgyvendinimo pirmuosius žingsnius, kai 1917 metų demonstracijose Maskvos Raudonojoje aikštėje žygiavo nuogų gėjų kolonos, kad suvoktume šiandieninio „Gėjų manifesto“ realumą ir grėsmę valstybingumui. Marksizmo paremta ir paskelbta „stiklinės vandens“ teorija vienu mostu nubraukė tūkstantmečiais kurtas moralines gyvenimo normas ir žmonijos evoliucija buvo nublokšta atgal į pirmykščių žmonių lygį.
Ateizmas, seksualumo atskyrimas nuo dorovės rado platų atgarsį daugianacionalinėje Amerikoje ir sukėlė „sekso revoliuciją“, kuri jau su naujomis jėgomis ir priedangomis (mažumos, kita orientacija ir t.t.) grįžo atgal į Europą.
Atsilaikėme naikinami Maskvos komunistų, luošinami moraliai ir skurdinami dvasiškai, atsilaikysime ir prieš Briuselio „mažumas“, kaltinimus diskriminacija bei „kitos orientacijos“ diktato.” http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2008/09/05/aktu_02.html

...

Lietuvos Konstitucijoje įtvirtinta ne tik minties ir žodžio laisvė,
bet ir dorovės viršenybė.
Dorovės normų galiojimas garantuotas netgi žmogaus laisvių apribojimu!
Valstybė, jei tokia dar egzistuoja, neįsipareigojusi ginti prieštaraujančių prigimtinei tvarkai praktikų, neišskiriant lytinių.
Deja, Lietuva, pamėgdžiodama „pažangiečius”, jau viena koja „anapus gėrio ir blogio”, nors vartosi kapuose tautos šventieji.
Prieš penketą metelių: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2011-09-28-konstitucinis-teismas-seimos-koncepcija-priestarauja-konstitucijai/69530
Saldus nyčiško pamišimo skonis, „emancipantai” ir „lygintuvai”?

Prieš LGBT lobistus ir Holivudo liberastiją

Join us in standing against the absurd “movement” to turn Queen Elsa of Frozen into a lesbian during the 2018 sequel, “Frozen 2.”:
http://www.citizengo.org/en/fm/34400-disney-no-princess-queen-elsa-charmingprinceforelsa

Lietuva liko, bene, vienintelė

katalikiška šalis, garsėjanti abortų mastais, bet iki šiol nesurengusi nė vieno nacionalinio žygio „Už Gyvybę”.
Šį antradienį (gegužės 24 d.) Kroatijos sostinėje Zagrebe įvyko pirmas maršas „Už gyvybę”. Jame dalyvavo 15 000 (!) negimusių vaikų gynėjų.

JAV net 11 valstijų

Texas, Alabama, Arizona, Georgia, Louisiana, Maine, Oklahoma, Tennessee, Utah, West Virginia ir Wisconsin
padavė Obamos administraciją į teismą dėl bendrų tualetų (transgender bathroom) brukimo politikos – „šalies pavertimo masinio socialinio eksperimento laboratorija”.
https://www.lifesitenews.com/news/breaking-11-states-sue-obama-admin-over-transgender-bathroom-policy

Įspūdis

Įspūdis kad lobistų stumiamas įstatymas dėl kontraceptikų – kad kuo daugiau vaikų lytiškai santykiautų ir pirktų kontracepcines priemones.Ir nesistebėkit jei ES pareikalaus bendrųjų Obamos tualetų (transgender bathroom), ne tik mokyklose bet kitur.

Kovos už bendrąjį gėrį pavyzdys Lietuvai

3 milijonai (6! kartus daugiau, nei reikia 20 mln. tautoje) rumunų pasirašė ir įteikė peticiją reikalaudami, kad jų Konstitucijoje atsirastų straipsnis, pripažįstanttis tik prigimtinę – vyro ir moters – šeimą, sudarytą Santuokos pagrindu: “A family is established through the free-willed marriage between one man and one woman, and is based upon their equality and their right and their duty to provide for the raising, the education and the training of the children.” Netgi Europos Žmogaus Teisių Teismas homoseksualų santuokų tiesiogiai negina, todėl gėjai negalės blokuoti šios rumunų, kaip negalėtų ir lietuvių, tautos iniciatyvos: „The European Court of Human Rights does not recognize a right to gay “marriage,” so there is nothing for homosexual activists to cite in Romania’s court to… Skaityti daugiau »

Šeima - laisvės ir idealų tvirtovė

Gal kas nors profesionaliai išverstų šiuos garsius G.K. Chestertono žodžius apie šeimos, laisvės, tiesos, valstybės ir valdžios organinį ryšį?:
„The ideal for which [marriage] stands in the state is liberty. It stands for liberty for the very simple reason … [that] it is the only … institution that is at once necessary and voluntary. It is the only check on the state that is bound to renew itself as eternally as the state, and more naturally than the state…. This is the only way in which truth can ever find refuge from public persecution, and the good man survive the bad government.”

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top