Dalijamės Granto A. Gochino komentaru, pateiktu Simono Gurevičiaus sienoje po vaizdo įrašu iš Tarptautinės Holokausto dienos minėjimo Paneriuose.
„He [Rakutis – red. past.] needs to be removed from Seimas, the Genocide Center needs to be closed down.
Lithuania cannot be trusted with their own history.
Foreigners need to be brought in to research and write Lithuanian history.
Nauseda needs to offer a national apology.
But, just stand back and watch, USA is not going to stand back any longer, this has gone on too long. Now the consequences begin.“
„Jis turi būti pašalintas iš Seimo, Genocido centras turi būti uždarytas.
Lietuvai negalima patikėti jų pačių istorijos.
Lietuvos istorijai tyrinėti ir parašyti reikia pritraukti užsieniečius.
Nausėda turi išsakyti nacionalinį atsiprašymą.
Bet tiesiog atsitraukite ir stebėkite – JAV neketina ilgiau trauktis, tai ir taip tęsėsi per ilgai. Dabar prasideda pasekmės.“
Prof. Rasa Čepaitienė, savo „Facebook“ paskyroje atkreipusi į šią žinutę dėmesį, G.A. Gochiną pristato kaip „Silvios Foti „įkvėpėją“, prieš keletą metų pažadėjusį parklupdyti Lietuvą“.
2018–2020 m. G.A. Gochin Lietuvoje pagarsėjo dėl savo nesėkmingų bandymų per teismus priversti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC) pakeisti 2015 metų išvadą dėl Jono Noreikos (generolo Vėtros) veiklos Antrojo pasaulinio karo metais*.
Siūlome prisiminti ir 2019 m. kovo 28 d. LGGRTC paaiškinimą dėl J. Noreikos (generolo Vėtros) bei jame pateiktus argumentus, kodėl G.A. Gochino atliktas tyrimas negali būti laikomas nei objektyviu, nei moksliniu (ČIA).
Su Lietuva G.A. Gochinas bylinėjosi ir anksčiau. Pasak 2010 m. leidiniui „Langas“ duoto interviu (ČIA), 2004 m., remdamasis tuometiniais įstatymais, pagal kuriuos buvo galima pretenduoti į protėvių šalies pilietybę, Grantas A. Gochinas padavė prašymą grąžinti „jo manymu jam teisėtai priklausiusią Lietuvos pilietybę“ – mat čia „gimė, augo ir armijoje tarnavo jo senelis“, „Lietuvoje praleistus jaunystės metus“ vadinęs, kaip liudija pats anūkas, „auksiniais“. Jo prašymą Migracijos departamentas atmetė „pritrūkus įrodymų, kad S. Gochinas tikrai buvo G. Gochino senelis“, rašoma interviu. Daugiau nei 5 metus trukę mėginimai įrodyti savo teisumą baigėsi nesėkme – dėl jos minėtame interviu G. Gochinas kaltina, jo žodžiais tariant, ksenofobiškus LR pilietybės įstatymus. „Akivaizdu, kad dabartinėje Lietuvoje būti žydu ir Lietuvos piliečiu tuo pat metu yra neįmanoma“, – 2010 m. buvo įsitikinęs G.A. Gochinas.
* Prisiminti JAV gyvenančio Granto A. Gochino bylinėjimosi su Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru (LGGRTC) istoriją galima perskaičius Lietuvos Respublikos teismų priimtus sprendimus ir jų paskelbtus pranešimus žiniasklaidai.
– 2019 m. kovo 27 d. paskelbtas Vilniaus apygardos administracino teismo (VAAT) sprendimas: (ČIA);
– tą pačią dieną išplatintas šio teismo pranešimas žiniasklaidai:
„Teismas: Centro atsakymas dėl Jono Noreikos – pagrįstas ir teisėtas“
– 2020 m. liepos 20 d. paskelbta žinutė, kad „Teismas atsisakė priimti ieškinį dėl Noreikos-Generolo Vėtros veiklos vertinimo“;
– 2020 m. balandžio 6 d. išplatintas Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pranešimas žiniasklaidai: „Galutine ir neskundžiama nutartimi išspręstas ginčas dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro rašto panaikinimo“