Gydytojų asociacija susirūpinusi dėl PSO lyčių priežiūros gairių

laikmetis.lt

Tarptautinė gydytojų asociacija „Įrodymais pagrįstos lyčių medicinos draugija” (Society for Evidence Based Gender Medicine, SEGM) labai susirūpino dėl gruodžio mėnesį Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbtų lyčių priežiūros gairių.

Gairės turėtų paskatinti galimybę naudotis „lytį įtraukiančia priežiūra”, kuria siekiama patvirtinti lytį hormonais ir operacijomis. Be to, jomis turėtų būti skatinamas teisinis savęs identifikavimas, t. y. kad dokumentuose būtų nurodoma ne tik biologinė lytis.

PSO tuo pačiu metu paskelbė grupės, kuriai pavesta parengti gaires, sudėtį. Ją sudaro tarptautinė 21 asmens grupė, kurios daugumą sudaro LGBT aktyvistai arba tie, kurie identifikuoja save kaip transseksualus ar nebinarinius asmenis. Kai kurie iš jų yra susiję su pasaulinėmis organizacijomis, pasisakančiomis už lyties keitimą.

Grupės posėdis vyks vasario 19-21 d. PSO būstinėje Ženevoje. Darbotvarkėje numatyta apžvelgti ir interpretuoti įrodymus, suformuluoti gairių rekomendacijas ir pasiūlyti įgyvendinimo strategijas. Tikslas: skatinti lytį patvirtinantį gydymą, gydytojų mokymą, sveikatos politiką ir savęs identifikavimą reglamentuojančius teisės aktus.

PSO pasinaudojo Kalėdų laikotarpiu, kad paskelbtų naujienas. Likus savaitei iki jų sveikatos organizacija paskelbė, kad bus parengtos naujos gairės dėl „translyčių ir įvairių lyčių asmenų sveikatos”, ir nustatė galutinį terminą viešoms pastaboms pateikti – 2024 m. sausio 8 d.

Gydytojų ir tyrėjų kolektyvas SEGM yra labai susirūpinęs dėl PSO pranešimo. Tarptautinė grupė, įsipareigojusi užtikrinti „saugią ir įrodymais pagrįstą” nepilnamečių ir jaunų suaugusiųjų, turinčių lyties disforiją, priežiūrą, prašo PSO atsitraukti ir sustabdyti procesą. Kolektyvo atstovas spaudai teigia įtariantis, kad tokiu būdu „PSO nori išvengti visuomenės dėmesio, nes per Kalėdų šventes niekas neatidaro savo nešiojamojo kompiuterio”.

SEGM nerimauja dėl „šališkos komisijos, kuriai pavesta parengti gaires, sudėties”. Organizacija nurodo, kad dauguma jų skatina lyties keitimą ir stigmatizuoja psichologinį konsultavimą ar psichoterapiją asmenims, turintiems lyties disforiją. „Trūksta asmenų, manančių, kad pusiausvyra tarp lyties keitimo privalumų ir trūkumų yra nepalanki daugeliui jaunų žmonių”.

Gydytojų kolektyvas taip pat atkreipia dėmesį į „itin didelį ir beprecedentį greitį”, kuriuo turi būti parengtos gairės. SEGM teigia, kad tokioms svarbioms gairėms tai yra „neįprastai skubota”, o dėl plačios apimties (su medicininiais, politiniais ir teisiniais aspektais) tai yra ir neįmanoma. „Gairių rengimas yra ilgas procesas bet kurioje organizacijoje, o PSO – neabejotinai”.

SEGM taip pat atkreipia dėmesį į neobjektyvią formuluotę. Ji, pasak organizacijos, leidžia manyti, kad „sprendimas skatinti lyties keitimą socialinėje srityje jau buvo priimtas dar prieš grupei susitinkant peržiūrėti ir interpretuoti įrodymus”. Pasak SEGM, PSO vykdo atvirkštinį procesą. Dėl šios priežasties asociacija kreipiasi į organizaciją, prašydama atšaukti vasario mėn. planuojamą posėdį ir grįžti prie gairių ruošimo.

Kadangi paaugliai ir jauni žmonės yra didžiausia ir sparčiausiai auganti grupė, identifikuojanti save kaip translyčius, tikėtina, kad PSO gairės bus taikomos šiai grupei. Tačiau dar neaišku, ką konkrečiai PSO gairės reikš įvairiose šalyse. Jungtinė Karalystė, Suomija ir Švedija jau apribojo lyties keitimo galimybę nepilnamečiams, nes nemato tam pakankamo mokslinio pagrindo.

ŠaltinisCNE

5 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top