gyva.lt iniciatyva: Piliečių laiškas prezidentei ir premjerui dėl skalūnų dujų Lietuvoje

lzp.lt

A. Butkevičius pasakė: „Jokia technika negalės įvažiuoti, jeigu žmonės nenorės, prieštaraus“. Todėl kviečiame parodyti Premjerui, Prezidentei ir visiems Seimo nariams, kad mes prieštaraujame skalūnų dujų gavybai, ir kodėl tai darome.

Paruoštas bendras laiškas, kurį galima išsiųsti Prezidentei, Premjerui ir, jei pageidaujate, visiems Seimo nariams.

Laiško turinį galite koreguoti savo nuožiūra, tačiau svarbu išlaikyti mandagumą ir parodyti tam tikrą supratingumą kitokios nuomonės atžvilgiu.

Iniciatyvos sumanytojai – gyva.lt.

* * *

Laiško tekstas

Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei

Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui

Lietuvos Respublikos Seimui

DĖL SKALŪNŲ DUJŲ ŽVALGYBOS IR GAVYBOS LIETUVOJE

Aš, Lietuvos Respublikos pilietis/-ė, nepritariu skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai Lietuvoje dėl šių priežasčių:

Skalūnų dujų žvalgybai ir gavybai yra naudojami dideli kiekiai aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingų chemikalų. Vienam gręžiniui reikia apie 75 000 litrų chemikalų. Palikus šiuos chemikalus po žeme, Lietuvai kainuos priežiūra ir monitoringas, yra didelė rizika, kad vykstant geologiniams judėjimams chemikalai pateks į vandenį.

Požeminis Lietuvos vanduo yra vertingesnis turtas nei skalūnų dujos ir aš nenoriu, kad šiam turtui būtų keliama bent menkiausia rizika, o vanduo būtų švaistomas (vienam gręžiniui reikia apie 15mln. litrų vandens).

Skalūnų dujos neišspręs Lietuvos energetinio saugumo problemos. Energetinio saugumo problemą reikia spręsti energijos taupymu, vietiniais atsinaujinančiais energijos ištekliais ir Lietuvos integravimu į ES energetikos infrastruktūrą. Netiesa, kad norint išnaudoti biomasės potencialą, reikės iškirsti Lietuvos miškus. Priklausomybę nuo Gazprom dujų galime dalinai sumažinti renovuojant daugiabučius.

Skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba bus kliūtis Žemaitijos regionams ateityje vystyti turizmą, ekologinę žemdirbystę, žuvininkystę ir kitas aplinkai draugiškas veiklas, kurios sukurtų daugiau ilgalaikių darbo vietų nei skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba. Niekas nenorės važiuoti ilsėtis į skalūnų pramonės nuniokotas vietas.

JAV energetikos informacijos agentūra paskelbė, jog Lietuvoje yra tiek išgaunamų skalūnų dujų kiek jų užtektų Lietuvai 3 metams. Tai dar kartą patvirtina, jog skalūnų dujų indėlis į energetinę nepriklausomybę yra per mažas, kad pateisintų keliamas rizikas.

Skalūnų dujos yra investicinis burbulas, ir Lietuva taps šio investicinio burbulo auka, jei bus leidžiama skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba. Vienintelė priežastis dėl kurios yra desperatiškai stumiami skalūnų projektai visame pasaulyje yra krentančios šių įmonių akcijų kainos. Iškastinio kuro pramonė išgyvena priešmirtinius traukulius ir desperatiškai ieško būdų kaip pateisinti savo modus operandi, dėl kurio kenčia viso pasaulio žmonės dėl sukeliamos klimato kaitos.

Apibendrinant, skalūnų dujos neprisideda prie energinio saugumo, yra investicinis burbulas, kelia aplinkosaugines rizikas bei neprisideda prie šiltnamio efektą skatinančių dujų išmetimo mažinimo, todėl Lietuvos politikai net neturėtų skirti savo brangaus laiko diskutuodami šį reikalą.

Suprantu, kad Vyriausybei rūpi padidinti tiesiogines užsienio investicijas ir surinkti kuo daugiau mokesčių į biudžetą, ir įmonė, kuri ketina užsiimti skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba, atitinka šį kriterijų. Tačiau investicijos ir mokesčiai neturėtų būti didinami bet kokia kaina. Sprendimai turi būti priimami atsižvelgiant ne tik į finansinius kriterijus 1968 m. R. F. Kenedy yra pasakęs, kad BVP apie šalį pasako viską, išskyrus apie tai, dėl ko galime didžiuotis. Linkiu ir Jums karts nuo karto prisiminti šį išmintingą posakį sprendžiant aktualius Lietuvai klausimus.

Pasirašius sutartį su „Chevron“ ir leidus Lietuvoje žvalgyti skalūnų dujas, aš palaikysiu vietinių bendruomenių pilietinio nepaklusnumo veiksmus, nes kitose ES valstybėse skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba yra nelegalu, ir aš tam pritariu. Manau, kad šiuolaikinių technologijų pasaulyje neprotinga energijos ieškoti po žeme, kai neribotų ir nemokamų energijos išteklių gausu virš žemės.

Vardas, Pavardė, Gyvenvietė              2013 m. birželio … d.

* * *

E-pašto adresai:

Prezidentė: http://www.president.lt/lt/laiskas_prezidentui2.html

Prezidentės komanda:

dalia.zabeleviciene@president.lt, ramune.guobaite@president.lt, lina.adakauskiene@president.lt, nerijus.udrenas@president.lt, ruta.kaziliunaite@president.lt, laimis.gelazius@president.lt, rasa.svetikaite@president.lt, mindaugas.linge@president.lt, dalia.gumbiniene@president.lt, almeda.kuriene@president.lt, gaja.bartuseviciute@president.lt, ruta.kackute@president.lt, virginija.budiene@president.lt, ausrine.vysniunaite@president.lt, skaiste.plausinyte@president.lt, liudas.zakarevicius@president.lt, zivile.didzgalviene@president.lt, daiva.ulbinaite@president.lt, sarune.sableviciene@president.lt, ieva.baubinaite@president.lt

Premjeras: Algirdas.Butkevicius@lrv.lt

Premjero patarėjai:

irina.urbonaviciute@lrv.lt, raimondas.baksys@lrv.lt, audrius.bruzga@lrv.lt, adolfas.damanskis@lrv.lt, tomas.garasimavicius@lrv.lt, rita.grumadaite@lrv.lt, stasys.jakeliunas@lrv.lt, jurate.juozaitiene@lrv.lt, aukse.kontrimiene@lrv.lt, audrius.misevicius@lrv.lt, justas.pankauskas@lrv.lt, antanas.vinkus@lrv.lt

Seimo nariai:

Remigijus.Acas@lrs.lt, Mantas.Adomenas@lrs.lt, ViAlek@lrs.lt, Vytenis.Andriukaitis@lrs.lt, Arvydas.Anusauskas@lrs.lt, Petras.Austrevicius@lrs.lt, Audronius.Azubalis@lrs.lt, Linas.Balsys@lrs.lt, Virginija.Baltraitiene@lrs.lt, Kestutis.Bartkevicius@lrs.lt, Mindaugas.Bastys@lrs.lt, Rima.Baskiene@lrs.lt, Juozas.Bernatonis@lrs.lt, Agne.Bilotaite@lrs.lt, Sarunas.Birutis@lrs.lt, Bronius.Bradauskas@lrs.lt, Saulius.Bucevicius@lrs.lt, Valentinas.Bukauskas@lrs.lt, Algirdas.Butkevicius@lrs.lt, Vida.Cigriejiene@lrs.lt, Petras.Cimbaras@lrs.lt, Rimantas.Dagys@lrs.lt, Kestutis.Dauksys@lrs.lt, Irena.Degutiene@lrs.lt, Sergej.Dmitrijev@lrs.lt, Larisa.Dmitrijeva@lrs.lt, Arunas.Dudenas@lrs.lt, Algimantas.Dumbrava@lrs.lt, Arimantas.Dumcius@lrs.lt, Vilija.Filipoviciene@lrs.lt, Viktoras.Fiodorovas@lrs.lt, Vitalijus.Gailius@lrs.lt, Vytautas.Gapsys@lrs.lt, Vydas.Gedvilas@lrs.lt, Eugenijus.Gentvilas@lrs.lt, Povilas.Gylys@lrs.lt, Kestutis.Glaveckas@lrs.lt, Loreta.Grauziniene@lrs.lt, Petras.Grazulis@lrs.lt, Kazys.Grybauskas@lrs.lt, Gediminas.Jakavonis@lrs.lt, Donatas.Jankauskas@lrs.lt, Zbignev.Jedinskij@lrs.lt, Edmundas.Jonyla@lrs.lt, Sergejus.Jovaisa@lrs.lt, Rasa.Jukneviciene@lrs.lt, Benediktas.Juodka@lrs.lt, Vytautas.Juozapaitis@lrs.lt, Vytautas.Kamblevicius@lrs.lt, Algis.Kaseta@lrs.lt, Liutauras.Kazlavickas@lrs.lt, Gediminas.Kirkilas@lrs.lt, Kestas.Komskis@lrs.lt, Jonas.Kondrotas@lrs.lt, Vanda.Kravcionok@lrs.lt, Dainius.Kreivys@lrs.lt, Andrius.Kubilius@lrs.lt, Dalia.Kuodyte@lrs.lt, Rytas.Kupcinskas@lrs.lt, Kazimieras.Kuzminskas@lrs.lt, Juzef.Kvetkovskij@lrs.lt, Orinta.Leipute@lrs.lt, Michal.Mackevic@lrs.lt, Vince.Margeviciene@lrs.lt, Raimundas.Markauskas@lrs.lt, Eligijus.Masiulis@lrs.lt, Kestutis.Masiulis@lrs.lt, Antanas.Matulas@lrs.lt, Vytautas.Matulevicius@lrs.lt, Andrius.Mazuronis@lrs.lt, Valentinas.Mazuronis@lrs.lt, Gintautas.Mikolaitis@lrs.lt, Dangute.Mikutiene@lrs.lt, Kristina.Miskiniene@lrs.lt, Albinas.Mitrulevicius@lrs.lt, Arvydas.Mockus@lrs.lt, Alma.Monkauskaite@lrs.lt, Jaroslav.Narkevic@lrs.lt, Petras.Narkevicius@lrs.lt, Antanas.Nesteckis@lrs.lt, Juozas.Olekas@lrs.lt, Andrius.Palionis@lrs.lt, Algirdas.Patackas@lrs.lt, Arturas.Paulauskas@lrs.lt, Bronius.Pauza@lrs.lt, marija.pavilioniene@lrs.lt, Milda.Petrauskiene@lrs.lt, Darius.Petrosius@lrs.lt, Domas.Petrulis@lrs.lt, Audrone.Pitreniene@lrs.lt, Raminta.Popoviene@lrs.lt, Juras.Pozela@lrs.lt, Giedre.Purvaneckiene@lrs.lt, Naglis.Puteikis@lrs.lt, Jurgis.Razma@lrs.lt, Irina.Rozova@lrs.lt, Julius.Sabatauskas@lrs.lt, Algimantas.Salamakinas@lrs.lt, Ricardas.Sargunas@lrs.lt, Paulius.Saudargas@lrs.lt, Vytautas.Saulis@lrs.lt, Valerijus.Simulik@lrs.lt, Rimantas.Sinkevicius@lrs.lt, Algirdas.Sysas@lrs.lt, valdas.skarbalius@lrs.lt, Arturas.Skardzius@lrs.lt, Aurelija.Stancikiene@lrs.lt, Kazys.Starkevicius@lrs.lt, Gintaras.Steponavicius@lrs.lt, Algis.Strelciunas@lrs.lt, Valentinas.Stundys@lrs.lt, Eduardas.Sablinskas@lrs.lt, Rimante.Salaseviciute@lrs.lt, Stasys.Sedbaras@lrs.lt, Irena.Siauliene@lrs.lt, Remigijus.Simasius@lrs.lt, Leonard.Talmont@lrs.lt, Rita.Tamasuniene@lrs.lt, Dalia.Teiserskyte@lrs.lt, Darius.Ulickas@lrs.lt, Povilas.Urbsys@lrs.lt, Sergej.Ursul@lrs.lt, Viktor.Uspaskich@lrs.lt, Jolita.Vaickiene@lrs.lt, Ona.Valiukeviciute@lrs.lt, Egidijus.Vareikis@lrs.lt, Jonas.Varkala@lrs.lt, Valdas.Vasiliauskas@lrs.lt, Neringa.Venckiene@lrs.lt, Birute.Vesaite@lrs.lt, Arvydas.Vidziunas@lrs.lt, Vitalija.Vonzutaite@lrs.lt, Mecislovas.Zasciurinskas@lrs.lt, Aleksandras.Zeltinis@lrs.lt, Emanuelis.Zingeris@lrs.lt, Edvardas.Zakaris@lrs.lt, Pranas.Zeimys@lrs.lt, Remigijus.Zemaitaitis@lrs.lt, Rokas.Zilinskas@lrs.lt, Zita.Zvikiene@lrs.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top