Rugilė Audenienė | Alfa.lt
Vaikas iš šeimos gali būti paimtas per valandą. Jei tik darbuotojas, gavęs pranešimą apie kilusią grėsmę, spės į ją nuvykti, prireikus iškviesti į pagalbą policininkus, medikus ir surasti vietą, kur nepilnametį laikinai priglausti. Savivaldybės taiko panašią vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos tvarką: darbo dienomis tai gali atlikti Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojai, vakarais ir savaitgaliais – policininkai, dažnai – su medikais.
Atvykti – per valandą
Į vaikams grėsmingas situacijas reaguoti ne vėliau kaip per vieną dieną – tokias pataisas Seimui teikia prezidentė Dalia Grybauskaitė, norinti įpareigoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą budėti savaitgaliais ir šventinėmis dienomis. Šiuo metu savivaldybės yra patvirtinusios vaiko paėmimo iš šeimos ar kitos jo buvimo vietos tvarkos aprašus, kurie numato įvairias situacijas, bet įtraukia kur kas mažiau institucijų, visuomenės dalyvavimo.
Paimti vaiko iš šeimos negali bet kas, remdamasis vien savo nuomone, aiškiai apibrėžti ir kriterijai, kurių vienas svarbiausių – grėsmė vaiko sveikatai ar gyvybei. Tai nesusiję nei su šeimos skurdu, nei su pasirinkta gyvenimo filosofija, religija, auklėjimo būdais, mitybos ypatumais ar panašiai – iki tol, kol už vaiką atsakingų suaugusiųjų veiksmai ima jam daryti rimtą žalą.
Savivaldybės turi savo tvarkas, kaip gelbėti į grėsmingas situacijas patekusius vaikus. Žvilgtelėjus į Vilniaus miesto savivaldybės vaiko paėmimo iš šeimos ar kitos jo buvimo vietos tvarkos aprašą, nustatytą dar 2012 metais, matyti, kad, esant grėsmei vaiko sveikatai ar gyvybei, jį paimti gali Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojas, jo nedarbo metu – policijos pareigūnas. Prireikus iškviečiami ir greitosios pagalbos medikai.
Straipsnio tęsinį skaitykite portale Alfa.lt ČIA.