Interviu su Zita Šličyte: Kodėl trinama mūsų tapatybė?

Danas Nagelė | vakarozinios.lt

Paskirtasis premjeras Saulius Skvernelis prabilo apie būtinybę atkurti „ilguosius savaitgalius“, kai tarp nedarbo dienų įsiterpiančias darbo dienas atidirbdavome kitais šeštadieniais. „Ilgieji savaitgaliai“ buvo panaikinti motyvuojant, kad tai pažeidžia Konstituciją, Darbo kodeksą, per ilguosius savaitgalius žmonės esą daug geria. Viena iš Konstitucijos kūrėjų teisininkė Zita Šličytė visus argumentus vadina absurdais. Anot jos, sąlygų per Vėlines aplankyti artimųjų kapus, per Motinos, Tėvo dienas ilgiau pabūti su brangiausiais žmonėmis nesudarymas prisideda prie mūsų tapatybės naikinimo.

Ar palaikytumėte idėją grąžinti „ilguosius savaitgalius“? – „Vakaro žinios“ teiravosi Zitos ŠLIČYTĖS.

Mes išeigines su savaitgaliais jungdavome daugybę metų ir net nesuprantu, kodėl tokia tikrai gera tvarka buvo panaikinta. Nieko blogo joje nemačiau ir net negirdėjau argumentų, kodėl tai yra blogai.

Argumentai buvo keli: taip pažeidžiama Konstitucijos nuostata, užtikrinanti teisę į poilsį, pažeidžiamas Darbo kodeksas, nes tą savaitę, kai reikia dirbti šeštadienį, viršijamas maksimalus leistinas darbo valandų skaičius…

Jokio Konstitucijos pažeidimo čia nėra, nes už papildomą darbo dieną vieną savaitę kompensuojama poilsio diena kitą. Juk darbo valandų nepadaugėja, tik darbo dienos susikeičia vietomis. Darbo kodekso pažeidimų irgi negalima įžvelgti dėl tų pačių argumentų.

Be to, net jei tai ir pažeistų Darbo kodeksą, įsitikinome, kad jis – ne šventa karvė. Kai norėjo, politikai jį pakeitė, ir toli gražu ne vien dirbančiųjų naudai.

Net ir nekeičiant kodekso tokia tvarka jo nepažeistų. Be to, tikrai, kai užsinorėjo – pakeitė be didesnių problemų.

Dar vienas argumentas – esą per savaitgalius nemažai žmonių geria, todėl padidėja avaringumas, nusikalstamumas. Bet kodėl dėl tų, kurie geria, turėtų kentėti visi kiti?

Kas nori, prisigeria ir ne per ilguosius savaitgalius. Juk kiek išgirstame, kad vidury darbo savaitės koks vairuotojas sučiumpamas girtas prie vairo. Tokiems argumentams pateikčiau kontrargumentą – per ilguosius savaitgalius galima uždrausti prekybą alkoholiu, kaip ir rugsėjo 1-ąją. Iš anksto tiek neprisipirks, kad užtektų visam savaitgaliui. Be to, esu už tai, kad ilgaisiais savaitgaliais taptų ir, pavyzdžiui, Motinos bei Tėvo diena – kad visi galėtų grįžti pasveikinti brangiausių žmonių, nes dabar dažnas iš mūsų tam net neturi galimybės. O per Motinos dieną ne degtinę ar alų, o kvepalus reikia pirkti. Be to, manau, kad žmonėms nesudaroma galimybė ir aplankyti artimųjų kapus, ypač jei jie yra toliau nuo gyvenamosios vietos. Jei lapkričio 1-oji išpuola savaitės viduryje, tikrai ne kiekvienas turi galimybę iš Vilniaus ar Kauno nuvykti į atokesnius Lietuvos kampelius. O juk tai ne paprastos šventės, tai – mūsų tapatybės dalis. Kodėl nepadaryti taip, kad kiekvienas galėtų ilgiau pabūti su savo senais tėvais, aplankyti artimųjų kapus?

Kaip siūlytumėte Tėvo ar Motinos dienas paversti ilgaisiais savaitgaliais?

Pridedant po laisvą pirmadienį. Nebūtinai reikia didinti išeiginių dienų skaičių. Galima mainais už tai panaikinti Jonines ar gegužės 1-ąją, kuri yra socialdemokratų šventė. Be to, nors esu katalikė, manau, kad ir Žolinė gali nebūti švente. Ji švente tapo tik dėl krikščionių demokratų žaidimo – paskelbė švente, nes socialdemokratai turi savąją. Mes juk norime, kad šeimos būtų stiprios, kad vaikai bendrautų su tėvais. O nesuteikiame tam galimybių.

Galų gale pagal šventines dienas mes dviem atsiliekame nuo ES vidurkio. Ar labai nukentėtų šalies biudžetas, jei kokia viena papildoma išeiginė atsirastų?

Niekas ten nenukentėtų, nes geriau pailsėję žmonės po to dar daugiau to BVP sukurtų. Manau, kad viską lemia verslininkų lobizmas. Jie nori, kad žmonės kuo daugiau dirbtų, tačiau nenori daugiau išeiginių, kad per darbą už jas nereikėtų mokėti dvigubai.

respublika.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top