Kviečiame pasižiūrėti video pasakojimą apie Dryden, vienos mažos gyvenvietės Niujorko valstijoje, gyventojų kovą už savo teisę į saugią ir švarią aplinką.
2009 metais, kai į jų namus pasibeldė skalūnų gavybą jų žemėse planavusios korporacijos atstovai, Drydeno gyventojai neturėjo jokio supratimo apie uolienų ardymo technologijų keliamus pavojus. Apgaule bei gundymais viliojami gyventojai nepasidavė. Pasiaiškinę su nepriklausomais ekspertais ir supratę, kokių kyla pavojų taikant taršiąsias uolienų skaldymo technologijas, jie nutarė priešintis korporacijų planams.
Nors gąsdinami, jog nieko nelaimės prieš korporacijų teisininkus, Drydeno gyventojai nenuleido rankų: pasisamdė sąžiningus vietinius teisininkus ir šie surado teisinio reguliavimo nuostatas, suteikiančias bendruomenėms teisę neleisti savo teritorijoje jokių darbų, kurie prieštarautų bendruomenių interesams ir kenktų jų gerovei.
Per palyginti trumpą laiką Drydeno gyventojams pavyko surinkti reikiamą kiekį parašų po peticija, reikalaujančia sustabdyti suplanuotus skalūnų dujų gavybos projektus. Didelis balsų skaičius įtikino abiejų partijų – demokratų ir respublikonų – atstovus miesto Taryboje vienbalsiai balsuoti už tai, kad šioje vietovėje skalūnų gavyba būtų draudžiama: nė vieni iš jų nenorėjo pralaimėti savivaldos rinkimų.
Ši prieš penkerius metus prasidėjusi istorija šių metų birželio 30 dieną baigėsi galutine Drydeno gyventojų pergale Niujorko valstijos Apeliaciniame teisme, į kurį kreipėsi korporacijos, negalėjusios vykdyti skalūnų gavybos.
Teismas (teismo sprendimą skaitykite ČIA) patvirtino bendruomenės teisę apsispręsti, kokie projektai gali būti vykdomi jų žemėje. Kaip po teismo pasakė vienas iš Drydeno miesto tarybos atstovų, „žmonės, ne korporacijos turi teisę nuspręsti, kaip vystysis jų bendruomenės“.
Šiuo pavyzdžiu sėkmingai seka vis daugiau bendruomenių visose Jungtinėse Amerikos Valstijose – vis daugiau žmonių supranta, kad skalūnų gavybos technologijos yra kenksmingos ir kad susitelkę žmonės gali įveikti bet kokias nesąžiningas, vien savo pelno siekiančias korporacijas.
Pateikiame ir sąrašą valstybių ir JAV valstijų, kuriose skalūnų gavyba yra arba uždrausta, arba jai paskelbtas moratoriumas. Sąrašo, kuris nuolat papildomas, ieškokite ČIA.
Šaltinis: earthjustice.org
Iš anglų kalbos vertė Raimundas Nutautas.