echo.msk.ru | liveinternet.ru
Irako mieste Mosule vadinamosios „Irako ir Levanto islamo valstybės“ (ISIL) teroristai sunaikino didžiulės istorinės, kultūrinės ir meninės vertės Mesopotamijos paminklą – šedu statulą, kurios amžius skaičiuojamas nuo 4-ojo tūkstantmečio prieš mūsų erą. Šumerų-akadų mitologijoje šedu arba lammasu (akadų kultūroje), arba alad (šumerų kultūroje) – žmogų sauganti dvasia. Ji būdavo vaizduojama kaip būtybė jaučio arba liūto kūnu, su erelio sparnais ir žmogaus galva.
Sparnuoto gyvūno su žmogaus galva motyvas labai charakteringas visų Artimųjų Rytų senovės menui. Pirmąsyk jis sutinkamas archeologiniuose radiniuose iš Eblos (trečiojo tūkstantmečio pr. m. e. pradžia). Naujosios Asirijos imperijos epochoje šedu buvo ypač paplitęs – žmogaus-jaučio figūros saugojo visus reikšmingus statinius ir miestų prieigas.
Išdidžiai žmogaus akimis žvelgiančioms rūsčioms ir didingoms sparnuotų jaučių statuloms, pastatytoms sergėti milžiniškų Sargono Antrojo rūmų vartus Dur-Šarukino mieste (dabar Chorsabadas Irake), buvo teikiama magiška apsaugos funkcija. Penkios sparnuoto siaubūno kojos sudarė judesio iliuziją, leidžiančią – priklausomai nuo žiūrėjimo taško – iš priekio jį matyti sustingusį, ir einantį, kai žvelgiama iš šono. Iki šiol šios būtybės pavidalas stulbina išradingu kompoziciniu sprendimu. Akmens pabaisos iš Sargono Antrojo rūmų (kiekviena sverianti po 21 toną) šiuo metu saugomos Paryžiuje, Luvre.
Šiame vaizdo įraše 21-ojo amžiaus vandalai – ISIL teroristai – siaubia muziejus užgrobtose teritorijose:
Šaltiniai:
Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas