Irena Vasinauskaitė. Juokas pro ašaras…

Yra gyvenime tokių tragikomiškų situacijų, kad tiesiog privaloma jomis pasidalinti.

Tačiau apie viską iš eilės. Kasdien į mano elektroninį paštą “įkrenta” vidutiniškai 120 laiškų. Kai kurių atidžiai neskaitau, nes turinio esmė nesikeičia – rašo žmonės, nes negali neberašyti, nes nori susireikšminti ar būti pastebėti žmonių, susibūrusių į kelių šimtų google grupes. Rinkimų metais tokių grupių narių aktyvumas dar labiau padidėja. O kur dar socialinių tinklų draugai ir pažįstami.

Žodžiu, dėl bendro informuotumo visus laiškus peržvelgiu, tačiau yra viena grupė, kurios laiškus bei dokumentų ar susirašinėjimo su valdžios institucijomis projektus skaitau labai atidžiai ir susidomėjusi. Tai – Šiaulių miesto gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ (vadovas – inžinierius Vytautas Kabaila) korespondencija.

Kai tik gavau V.Kabailos informaciją apie šios grupės, šeštus metus prižiūrinčios Šiaulių šilumos kainas (primenu: jos yra žemiausios Lietuvoje tarp didžiųjų miestų), vizitą į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, nutariau, kad apie tai, kokie cirkai vyksta mokesčių mokėtojų išlaikomose institucijose ir kaip ten tyčiojamasi iš aktyvių piliečių, turi sužinoti kuo platesnis ratas žmonių.

Prieš pateikdama skaitytojams asociacijos vadovo Vytauto Kabailos informaciją, prisipažinsiu – juokiausi iki ašaros ištryško. O ką daryti? Reikia bent taip vitamino C organizmui pasigaminti, nes jau jokios valdininkų ar šilumininkų patyčios nebepravirkdys atsparių, ilgametės veiklos užgrūdintų visuomenininkų.

O prajuokino visiškas Komisijos bei Šiaulių AB „Šiaulių energija“, sakykim, sušernėjimas, kai jie sutartinai visuomenininkams ėmė aiškinti, ką jie turi teisę žinoti, o kas – ne jų nosiai. Tarkime, mokesčių mokėtojai jau išsikovojo teisę stebėti šilumos kainų pokyčius, tačiau – „čiur“: savikaina ar sąmatos – ne jų reikalas. Tačiau juk be pastarosios informacijos neįmanoma vertinti šilumos kainos pokyčių ir kompetentingai aiškinti savo poziciją šios paslaugos teikėjams ir kontrolieriams.

Susitikimo Vilniuje, Kainų ir energetikos kontrolės komisijos patalpose, metu AB „Šiaulių energija“ technikos direktoriaus Virgilijaus Pavlavičiaus nervai nebeišlaikė ir jis pasiūlė vadinamajai visuomenininkų-šilumininkų grupei imtis… UAB „Šiaulių vandenys“ kuravimo, nes Saulės mieste vienas kubas vandens tarp didmiesčių bene brangiausias. Būtų labai logiška ir nuoseklu, kad po šių žodžių Šiauliuose susiburtų šalto vandens kainas prižiūrinti piliečių grupė ir, tikėtina, vanduo ženkliai atpigtų.

Vytauto Kabailos teiravausi, kaip jie į sostinę vyko, kas jų kelionę finansavo. Asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ vadovas vaizdžiai paaiškino: „Mes į Vilnių važiavome už savo pinigus, o „Šiaulių energija“ – už mūsų“. Tačiau galėjo visi į vieną mikroautobusą tilpti, o kelionės metu visus rūpimus klausimus aptarti. Nors būtų buvę kur kas logiškiau, jei Komisijos klerkai iš Vilniaus į provinciją būtų atkakę – patys būtų situaciją patyrinėję.

Bet ne – smagiau pasityčioti iš tų, kurie jiems algas moka ir kol kas tik mokosi pilietiškumo. Mažne pavargs…

Nors jau turėjo progų įsitikinti, jog ne „ant tokių užsirovė“…

P. S. Po to, kai ši publikacija jau buvo parengta, autorė sulaukė neoficialaus patvirtinimo, kad „Šiaulių vandenų“ veiklos kontrolės piliečių komisijai galimai vadovaus Virgilijus Pavlavičius.

– – –
Sveiki,

Antradienį (2016-07-18, 15 val.) Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos patalpose, adresu Verkių g. 25C, Vilniuje įvyko susitikimas, kuriame dalyvavo Komisijos, Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ ir akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ atstovai.

Akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ atstovai išreiškė abejones, ar verta 0,02 % savivaldybės gyventojų raštu klausinėti apie šilumos tiekimo įmonės veiklą, kuria kiti miesto savivaldybės gyventojai, jų turima informacija, yra patenkinti ir pasitiki.

Komisija teiravosi, kodėl asociacijai „Visuomeninės iniciatyvos“ aktualu išsiaiškinti skirtumą tarp Šilumos ūkio įstatymo 1 str. 2 d. 1 punkte minimo sąvokos „mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą šilumos vartotojams“ ir sąvokos „mažiausiomis kainomis užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą šilumos vartotojams“.

Akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ paaiškino, jog Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos neturėjo teisės nagrinėti Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ 2016-06-09 rašto (skundo) Nr. 109 V „Dėl akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ generalinio direktoriaus Česlovo Kaspučio 2016-03-30 rašto Nr. SD-677 „Dėl informacijos pateikimo“ pagrįstumo, atitikimo įstatymų, kitų teisės aktų reikalavimams“.

Čia pat buvo patikinta, jog Valstybinė energetikos inspekcija daugiau taip nebesielgs ir jai skirtus asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ skundus dėl akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ veiksmų persiųs Komisijai.

Taip pat buvo paaiškinta, jog informacija apie reguliuojamos veiklos sąnaudas savivaldybės gyventojams gali būti teikiama tik tokia apimtimi ir tokia forma, kokiomis šias sąnaudas yra privaloma viešai skelbti šilumos tiekėjo tinklalapyje.

Su pastarąja akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ atstovų išsakyta nuomone susitikime dalyvavę asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ atstovai nesutiko.

Iš akcinės bendrovės „Šiaulių energija“ atstovų pasisakymų buvo galima suprasti, kad jiems nėra priimtina, kai Šiaulių savivaldybės gyventojai ir šilumos vartotojai prašo daugiau informacijos, nei skelbiama įmonės tinklalapyje, kai jie gilinasi į galimas pigiausias šilumos gamybos kainas, šilumos gamybos įrenginių panaudojimo ir šilumos tiekėjo veiklos efektyvumą bei ekonominį pagrįstumą, nes tai specialistų, bet ne visuomenininkų ar vartotojų kompetencijai priskirtini klausimai.

Akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ patarė asociacijai „Visuomeninės iniciatyvos“ geriau pasidomėti ir išsiaiškinti priežastis, kodėl Šiauliuose šalto vandens 1 m3 yra vienas iš brangiausių Lietuvoje.

Komisija į pateiktą pasiūlymą šalims (Komisijai, asociacijai „Visuomeninės iniciatyvos“, akcinei bendrovei „Šiaulių energija“ ir Šiaulių miesto savivaldybei) bendradarbiauti siekiant, kad akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ šilumą gamintų mažiausiomis sąnaudomis ir vartotojams tiektų mažiausiomis kainomis, atsakys atsakydama į asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ 2016-07-16 raštą Nr. 135 V „Dėl aptarimo galimybės bendradarbiauti siekiant, kad akcinė bendrovė „Šiaulių energija“ šilumą gamintų mažiausiomis sąnaudomis ir vartotojams tiektų mažiausiomis kainomis“.

Šalys apsikeitė nuomonėmis apie situaciją Šiaulių miesto šilumos ūkyje, aptarė nemažai kitų klausimų, susijusių su galimybėmis mažinti šilumos gamybos kainas ir šilumos kainas vartotojams, tačiau reikšmingesnių sprendimų kol kas priimta nebuvo.

Verta būtų įsiklausyti ir į Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos pirmininkės Nijolės Malakauskienės nuomonę, jog tais atvejais, kai Komisija susidomi šiauliečių šilumininkų ir visuomenininkų veikla, jos atstovai mielai būtų laukiami Šiauliuose, nes visuomenininkai į Vilnių turi vykti už savo pinigus, kurių niekas nekompensuoja.

Pagarbiai, Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos
„Visuomeninės iniciatyvos“ pirmininkas Vytautas Kabaila

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top