Irena Vasinauskaitė. Kas pavogė žmonių tikėjimą valstybe?

Šiauliuose vykusiame seminare-diskusijoje „Antikorupcijos komisijos: veikla ir problemos“ LR Seimo narys, antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius labai poetiškai konstatavo: „Pavogė žmonių tikėjimą valstybe – politikai sudarė tokias sąlygas“.

Šis teiginys papildomų komentarų nereikalavo. Jis Saulės mieste vyko vos savaitei praėjus po garsiųjų Liberalų sąjūdžio politikų viražų su 106 000 ar 250 000 žymėtais ar nebaigtais žymėti, kyšio, neteisėto praturtėjimo, asmeniniais ar skaidriajai Eligijaus Masiulio vadovautos partijai skirtais pinigais… Istorija jau apaugo netikėčiausiomis legendomis bei gynybinėmis versijomis, todėl vargu ar kas Lietuvoje nustebs, kad 7 mėnesius trukęs STT darbas – sekimas, stebėjimas, pokalbių fiksavimas ir pan. – baigsis, kaip jau įprasta, užsitęsusiu pašiliukų tyrimu bei politine skleroze. Visuomenės atmintyje liks tik dar didesnis nusivylimas bei įsitikinimas, kad Lietuvoje didžiausi nusikaltėliai yra tie, kurie pavogė kaimyno vištą ar „darė poveikį“ daugiabučio kieme stovinčiam automobiliui, kad jį apiplėštų ar nuvarytų…

Taigi, labai logiškas ir laiku buvo STT organizuotas seminaras savivaldybių politikams, kad arčiausiai žmonių esanti valdžia bandytų stabdyti nacionalinės korupcijos augimą ir bent pasistengtų reanimuoti visuomenės tikėjimą valstybe.

Tačiau eilinį kartą pastebėjau, kad teorija vaikšto skyrium su praktika. Šiuo metu labai suaktyvėjusi Specialiųjų tyrimų tarnybos veikla Lietuvoje žavi, tačiau Šiauliuose vykęs seminaras regiono savivaldybių Antikorupcijos komisijų politikams šiek tiek nuvylė.

Visi iš sostinės atvykę pranešėjai pateikė išsamią teorinę informaciją apie korupcijos rizikos veiksnius savivaldybėse, vietos Antikorupcinių komisijų veiklos reglamentavimą, korupcijos prevencijos programas bei jų įgyvendinimą ir mažne choru akcentavo būtinybę „įtraukti visuomenę į kova su korupcija“. Tačiau Šiaulių savivaldybės salėje visuomenės atstovų nebuvo, nes informacijos apie šį renginį viešojoje erdvėje ir su žiburiu nebūtum radęs. Jau oficialiosios valdžios internetinių puslapių tyla rodo, kad korupcija veši ten, kur nėra viešumo.

Ir dar. Prisimindama sėkmingą asmeninį bendradarbiavimą su STT pareigūnais, negaliu nutylėti dar vienos aprašomojo seminaro klaidos. Jei jau į renginį buvo sukviesti 10 savivaldybių Antikorupcijos komisijų atstovai, tai ir reikėjo pirmiausia išklausyti jų problemas, pageidavimus, o tik po to mokyti veiklos subtilybių. Deja, tarsi dėl varnelės kažkokiame grafike vykęs seminaras organizuotas …penktadienį, o iš regiono pakraščių atvykusiems politikams leista pasiguosti pabaigoje – kultūringi žmonės nedrįsta užtęsti tegul ir labai svarbaus sambūrio…

Todėl, ko gero, ne aš viena nedrįsčiau prieštarauti Šiaulių vicemero Stasio Tumėno apgailestavimui, pasakytam tariant šeimininkišką sveikinimo žodį susirinkusiesiems: „Vilnius kartais neadekvačiai supranta vietos problemas…“

Ar ir Steponas Nacius kėsinasi nugvelbti tikėjimą valstybe?

Organizatoriai, pradėdami Šiauliuose vykusį seminarą-diskusiją „Antikorupcijos komisijos: veikla ir problemos“, pasveikino salėje susirinkusius 10 regiono savivaldybių opozicijos atstovus. Sveikinimus išklausė ir vienintelis Raseinių valdančiosios daugumos atstovas Steponas Nacius, kuris, kaltindamas savo rajono merą Algirdą Gricių įvairiausiais pažeidimas, pats kaip niekur nieko sėdėjo antikorupciniame renginyje pažeidinėdamas LR Vietos savivaldos įstatymą, teigiantį, kad Antikorupcijos komisijos pirmininko postas priklauso opozicijai.

Jaunasis Raseinių rajono tarybos politikas S.Nacius ir kalbą vietinės Antikorupcijos komisijos pirmininko vardu rėžė. Jis kritiškai prisipažino, kad „komisija susirinko vėlai. Korupcijos prevencijos programą teberuošia. Didelį dėmesį skiria švietimui“. Be to, Raseinių tarybos Antikorupcijos komisijos pirmininkas iš valdančiosios daugumos S.Nacius papasakojo apie galimas nepotizmo apraiškas, kurias apskundė prokuratūrai ir dėl kurių iki šiol negauna jokių atsakymų. Jis apgailestavo, kad Antikorupcijos komisija, „aptikusi“ negerovę, laukia nesulaukia jokio grįžtamojo ryšio.

Suprantantiems, apie kokią mokyklą ir aukštos pareigūnės grąžinimą į darbą kalbėjo politinę patirtį tebekaupiantis S.Nacius, yra aišku, kad jeigu prokuratūra į kiekvieno įstatymus tinginčio pasiskaityti priekabiautojo raštus atsakinės, rekomenduodama nemaišyti asmeninio kerštavimo su galiojančių norminių aktų taikymu praktikoje, Lietuvoje ne tik korupcija dar labiau suklestės, bet ir nuo žmogžudžių nebeapsiginsime.

„Lozunguoti – lengva. Dirbti reikia, kad keistųsi aplinka, o ne viešintis“, – iškilmingai baigė pasisakymą S.Nacius, matyt, pamiršęs savo paties pomėgį „n“ kartų pasisakyti ar replikuoti kiekviename Raseinių tarybos posėdyje, net jeigu jo pašnekėjimus neretai reikia versti į literatūrinę kalbą.

P.S. Po to, kai ši publikacija jau buvo paruošta spaudai, 2016 m. gegužės 26 d. posėdyje Raseinių tarybos valdančiosios daugumos atstovas Steponas Nacius atsistatydino iš opozicijai pagal LR Vietos savivaldos įstatymą priklausančio Antikorupcijos komisijos pirmininko posto. Tačiau dviprasmybės ir minėto įstatymo pažeidinėjimas tęsiasi, nes S.Nacius tebėra Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas. Todėl galima tik stebėtis, kodėl į Vyriausiąjį administracinį teismą „versti“ tiesiogiai išrinkto mero Algirdo Griciaus keliauja naujosios valdančiosios daugumos atstovas Steponas Nacius, o, tarkime, 2016 m. gegužės 27 d. Kontrolės komiteto posėdžio darbotvarkę skelbia jau opozicionierius Steponas Nacius. Asmenybės susidvejinimas – NE KITAIP?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top