Irena Vasinauskaitė. Pasipriešinimo stovykla? Organizuota gauja ar bendrininkų grupė? O gal Lietuvos piliečiai, bandę apginti vaikystę?

Balandžio 4 dieną, pirmadienį, 10 val. Šiaulių Apygardos teisme turėtų būti pratęstas Garliavos mergaitės gynėjų teismas, nes, ko gero, Kauno apygardos prokuratūros Kauno apylinkės šeštojo skyriaus prokurorė Rita Poškienė jau bus tiek „patobulinusi“ kaltinimus Audronei Skučienei, Ramintai Baltuškienei, Tatjanai Borovec, Gediminui Aidukui, Dariui Kaminickui, Vitalijui Keršiui, Rimantui Stanislovui Rinkevičiui, Gintarui Banaičiui, Violetai Banaitienei, Andrejui Lobovui ir Renaldui Ščiglinskui, kad ir jiems, ir jų gynėjams taps aiškiau, į kokius darinius juos ketina įrašyti kaltintojai. Vasario 26 dienos posėdyje dėl to kilo tiek neaiškumų, kad advokatai nebesuprato, kokios gynybos strategijos imtis, o A.Skučienė retoriškai paklausė: „Tai nebesuprantu – čia aš ar Keršis gaują įkūrė?“

Ankstesniuose rašiniuose esu prisipažinusi, kad mėgstu procesus stebėti iš šalies. Ir šįkart savo stebėjimais besiremdama gana subjektyviai visus vadinamuosius kaltinamuosius suskirsčiau į tris grupes: a) nuoširdžiausi mažos mergytės interesų gynėjai, artimiausi jos giminaičiai, buvę kaimynai; b) atsitiktiniai žmonės, išgirdę ar iš žiniasklaidos sužinoję apie skaudžią Garliavos šeimų tragediją, atvyko padėti, pažiopsoti, gal net kokią viltį tapti spaudos žvaigždėmis, pirmųjų puslapių veidais ar pan. puoselėję, bei c) teisėsaugos struktūrų pasiųsti stebėti, trukdyti, kelti Klonio akligatvyje šaršalą ar kitaip kenkti nelaimės prislėgtiems žmonėms. Pastarųjų misija buvo diskredituoti stichiškai kilusį solidarų vaiko gynimo judėjimą, kol politikai ar teisėsaugos struktūros „sustrateguos“ savo elgesį šioje konkrečioje situacijoje, nes Lietuvoje dar niekada nebuvo kilusi tokia ryški pasipriešinimo pedofilijai banga.

Visame pasaulyje, net pas mūsų braliukus latvius jau būta panašios kovos užuomazgų, kai aukšto rango veikėjai traumavo vaikystę. Tačiau Lietuvoje, regis, vaikų prievartavimai ar jų seksualinis išnaudojimas iki 2009 metų fiksuotas tik asocialiose šeimose.

Taigi, kol struktūros susivokė, žiniasklaida, Seimo nariai, vaikų teisių specialistai net policija ar prokuratūra į viešąją erdvę siuntė savo vertinimus bei pasisakymus, kad Garliavos bylai nuo pat pradžių nebuvo skirtas reikiamas dėmesys. Atsistatydino net generalinis prokuroras A.Valantinas. Aplaidžią prokurorų veiklą galimos pedofilijos byloje patvirtino ir Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto atliktas aplinkybių, susijusių su D. Kedžio skundų tyrimu, tiksliau – netyrimu, parlamentinis tyrimas.

Todėl visiems, ieškantiems mistinių gaujų, organizuotas ar kitokias bendrininkų grupes subūrusiųjų, reikėtų atkeipti dėmesį į 2009–2012 metų viešąją informaciją. Būtent pastaroji atvedė minias žmonių į Garliavos Klonio akligatvį. O peržiūrėjus to meto filmuotus kadrus iki užsimiršimo galima formuoti naujas „gaujas“ ir „organizuoti“ naujas baudžiamąsias bylas…

Bausmė už sąžiningą darbą

Kai Šiaulių apygardos teisme vasario 26 dieną iš esmės buvo pradėta nagrinėti minima byla, posėdžio pirmininkas-pranešėjas Raimundas Jurgaitis pateikė Ramintai Baltuškienei keletą klausimų, į kuriuos atsakydama moteris trumpai prisistatė. Į klausimą, kokia jos šeiminė padėtis, nuskambėjo atsakymas – „našlė – nuo vasario 3 dienos“.

Vienas po kito išeina Anapilin Garliavos vaikystę gynę žmonės. Išeina nutąsyti po apklausas, teismus, įskaudinti, taip ir nesupratę, ką padarė netinkama, jei atėjo padėti silpnesniam…

Seimo nario Ryto Kupčinsko padėjėjai R.Baltuškienei pateikti kaltinimai glumina bukomis formuluotėmis. Valstybės tarnyboje dirbusi moteris kaltinama tuo, kad atliko savo pareigas, dorai ir sąžiningai tarnavo rinkėjams. Manau, kad šioje vietoje reikėtų susipažinti, kuo kaltinama R.Baltuškienė, nes laisvas atpasakojimas „amortizuotų“ visus demagoginius prokuratūros išvedžiojimus.

Informacija, kuria disponavo ir rinkėjams pateikė R.Baltuškienė, nėra nei slapta, nei riboto naudojimo, tad kodėl už darbą jai, anot prokurorų, „priklauso“ atlygis – net du baudžiamojo kodekso straipsniai? 228 straipsnio 1 dalyje sakoma: „Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo, baudžiamas teisės dirbti tam tikrą darbą arba užsiimti tam tikra veikla atėmimu arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų“. 231 straipsnio 1 dalis numato bausmę už trukdymą teisėjui, prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui, advokatui ar teismo antstoliui: „Tas, kas bet kokiu būdu trukdė teisėjui, prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui, advokatui ar Tarptautinio baudžiamojo teismo pareigūnui atlikti su baudžiamosios, civilinės arba administracinės bylos tyrimu ar nagrinėjimu susijusias pareigas arba trukdė antstoliui vykdyti teismo sprendimą, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.“

Ar reikėtų suprasti, kad veikdama Lietuvos Respublikos Seimo narių bei jų padėjėjų grupėje, kurią subūrė rinkėjai, R.Baltuškienė taip gerai atliko pagal pareigas priklausantį darbą, kad už tai jai „privalu“ turėti baudžiamąjį teistumą?

Šiaulių Apygardos teisme pradėtą nagrinėti bylą Garliavos vaiko gynėjai pasmerkti pralaimėti, nes dalis pasyviųjų Lietuvos stebėtojų viešojoje erdvėje šią bylą jau išnagrinėjo ir jos dalyvius jau nuteisė. Rėksmingiausi „teisėjai“ šiame procese – žiniasklaidos atstovai, kurie turi ir gretutinę misiją – mažne visose trijose vadinamosios pedofilijos istorijos bylose (Vilniuje, Kaišiadoryse bei Šiauliuose) yra dar ir …liudytojai. Apie įvykius Garliavoje parašytos bent trys knygos. Regis, vienoje jų paskelbtos net bylos lapų faksimilės bei kita tiriamoji medžiaga. O kur dar to laikmečio „tiriamoji“ žurnalistika ir publicistika? Kuo ne pagalbinė medžiaga tendencingam liudijimui. Todėl kas paneigs galimybę atsirasti ryškių kovotojų su ,,violetiniais“ grupei, kad pagaliau išmuštų ir jų žvaigždžių valanda: kelios valandos eteryje 2016-ųjų metų Seimo rinkimų išvakarėse.

Situacija labai palanki – juodųjų technologijų daugiatiražė sistema jau suformavo viešąją nuomonę, kad Garliavoje mergytę „tvirkino“ labiausiai ją mylėję žmonės, kad visi vaiką gynusieji yra „violetinė gauja“, vos ne putiniškieji agentai ir grėsmė respublikai. Ar bent suprantame, kad vos ne penkmetį mums į galvas kala, kad jei kritikuosime valdžią, priešinsimės neteisybei ir ginsime silpnesnįjį, būsime … Rusijos agentai?

Pažįstu vieną labai aštraus proto žemaitį, kuris, perskaitęs VSD ataskaitą, ją pakomentavo trumpai ir aiškiai: „Anie mumis durniais laiko…“ Ir laikys. Naujausia struktūrų suformuluota žinia viešajai erdvei – esi netinkamas valstybinei tarnybai, jei buvai „už“, o ne „prieš“ Garliavą. Taps ar netaps profesorius P.Gylys vidaus reikalų ministru, ne tiek ir svarbu. Šios kandidatūros pateikimas – tarsi lakmuso popierėlis, įrodymas visiems, pasipriešinusiems sistemai, kaip galima pasmerkti žmogų, ištrinti iš atminties visus ankstesnius jo darbus bei veiklas .Todėl vienintelis P.Gylio griekas ir nekompetencija įvardijama sistemos suformuotu trafaretu – jis į Seimą atėjo „violetiniame sąraše“. O juk tas sąrašas buvo teisėtas: ir „Drąsos kelio“ partija buvo registruota įstatymų numatyta tvarka, ir už jį balsavo daugiau nei šimtas tūkstančių piliečių. Kas suteikė teisę niekinti jų valią?

Lietuvoje daug kas yra atvirkščiai. Todėl ankstesnių bei šiandienos įvykių kontekste negaliu, deja, paguosti darbščios bei nuoširdžios moters Ramintos Baltuškienės. Miela, pareiginga ir atsakinga LR Seimo nario Ryto Kupčinsko padėjėja, už tai, kad dirbote žmonėms, neslėpėte eilinės, darbinės informacijos, sistema jums neatleis. Turėsite baudžiamąjį teistumą ir garantuotą baudą. Mažiausiai.

Aš pati jau netikiu, kad kas nors pasikeis. Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje kaltaisiais „prabangaus ir įtakingų asmenų rato pedofilijos skandaluose“ tie įtakingieji paprastai ir pripažįstami nukentėjusiais, o pedofilų aukos ir jų gynėjai neretai lieka kaltaisiais… Bylos baigiasi, kai natūralios ar prievartinės mirtys išsiveda Anapilin visus tokių procesų dalyvius…

Tvirtybės mums visiems, kurie netrykšta džiaugsmu, kai mus, anot to žemaičio, laiko durniais…

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
31 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
31
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top