Irena Vasinauskaitė. Vasario 16-ąją – nauja Gyčio Padegimo premjera

Lietuvos Sąjūdžio žmogus režisierius Gytis Padegimas kviečia į dar vieną savo premjerą – į „Alksniškes“ Kauno miesto kameriniame teatre. Pirmąjį pastatymą žiūrovai pamatys Valstybės atkūrimo dieną, vasario 16-ąją, kiti du spektakliai – vasario 18 ir 20 dienomis.

„Alksniškės“ – tai 2 dalių spektaklis apie trečiąjį Lietuvos Prezidentą Kazį Grinių. Spektaklio veiksmas vyksta 5-ame XX a. dešimtmetyje – Kazys Grinius už protestą dėl žydų naikinimo buvo ištremtas iš Kauno į savo gimtąjį kaimą – Selemos Būdą.

Atskirtas nuo įprastos sau veiklos, trečiasis Prezidentas apmąsto svarbiausius savo ir Lietuvos istorijos momentus – kovą už demokratiją, žodžio, religijos ir kitų laisvių įsigalėjimą Lietuvoje, 1926 m. gruodžio 17 d. perversmą, tolimesnę visuomeninę veiklą.

Per Prezidento dialogus su giminaičiais, kaimynais ir gyvenimo bendrakeleiviais atsiskleidžia ne tik Kazio Griniaus išgyvenimai, bet ir filosofinė pozicija bei asmeniniai bruožai: tolerancija, demokratiškumas, pacifizmas, išmintis.

Spektaklyje, paremtame Kazio Griniaus atsiminimais, Gedimino Ilgūno ir Alfonso Eidinto monografijomis, prezidento sūnaus Liūto Griniaus atsiminimais (išleistais JAV) bei tekstu iš 1926 m. leidinio „Varpas“, skirto prezidentui, kitu rakursu parodomi ir svarbiausi tuometiniai istoriniai įvykiai.

„Praėjus 2016-iems, Kaziui Griniui skirtiems metams, bei ruošiantis Lietuvos šimtmečio renginiams, siekiama atsigręžti į vieną demokratiškiausių Lietuvos prezidentų, priminti visuomenei apie didelį jo įnašą Lietuvos kultūrai, švietimui, viešajam diskursui bei prisiminti jo amžiną gyvenimo misiją – tarnavimą demokratijai“, – teigia premjerinio spektaklio kūrėjai, kad geriau pajustų herojaus bei to laikmečio dvasią, apsilankę Marijampolės rajone, Alksniškėse.

„Šiais sudėtingais laikais, kai demokratija daugelyje šalių darosi tarsi nebereikalinga, jis mums yra svarbus pavyzdys,“ – pabrėžia režisierius G. Padegimas.

Pažindama Gytį Padegimą, tikiu, kad ir į šį kūrinį jis sudėjo visą savo maištingą sielą bei karštą temperamentą, kaskart atgyjantį, kai reikia ginti laisvą žodį ar teisę į saviraišką. Ne veltui „Alksnyniškių“ reklaminėje medžiagoje globalaus pasaulio fone Lietuvos visuomenei pateikiamos pranašiškos, DEMOKRATIJOS sąvoką tarsi „įrėminančios“ dviejų epochų lyderių – JAV ir mūsų valstybės Prezidentų – citatos:

„Kalbėtis apie demokratiją, kovoti už demokratiją gali būti tiktai per vėlu, bet niekada ne per anksti“, – Kazys Grinius

„Demokratijai iškyla grėsmė tada, kai priimame ją kaip savaime duotą ir dėl jos nesistengiame, nekovojame…“ – Barack Obama.

Tad netylėkime, kalbėkime, pasisakykime už demokratiją ne tik žodžiu, bet ir veiksmu.

Ir būtinai pasižiūrėkime režisieriaus G.Padegimo premjerinį spektaklį „Alksniškės“.

Scenografė ir kostiumų dailininkė – Birutė UKRINAITĖ
Kompozitorius – Raimundas MARTINKĖNAS

Vaidina:
Dr. Kazys Grinius – Henrikas SAVICKIS
Ona Griniūtė-Bacevičienė, jo sesuo – Alma Masiulionytė
Vytautas Bacevičius, Onos sūnus – Vytautas GASILIŪNAS
Liūtas Grinius, jo sūnus – Arnis ALEINIKOVAS
Žmogysta – Kristina KAZAKEVIČIŪTĖ
Stanislovas Čėsna, Sasnavos klebonas – Albinas BUDNIKAS

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kad ir neturim galimybės

pamatyti spektaklį,tačiau pats tekę matyti režisieriaus darbų.Jis ir pats įdomi asmenybė.

Klausimas

Perskaičius straipsnį, kyla toks įspūdis, kad straipsnio autorės vertybinės nuostatos yra maždaug tokios, kaip ir Gabrieliaus Landsbergio. Taigi, kam mums, lietuviams, aplamai yra reikalinga valstybė?

2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top