Keleivinio orlaivio numušimas Ukrainoje tapo praėjusios savaitės įvykiu, nes nepaaiškinamas sužvėrėjusių, kaip manoma, prorusiškų teroristų elgesys dar kartą pamynė tarptautinę teisę bei elementarų žmogišką padorumą.
Kol kas liko nepastebėtas nacionalinių politikų atradimas, tiesa, nepretenduojantis į tarptautinės teisės pažeidimus, tačiau galutinai sutrypsiantis rinkėjų pasitikėjimą bet kokia kaina į valdžią besiveržiančiais politikais. O tiems, kas brutaliai valdžią tapatina su valstybe, įskiepys dar didesnę neapykantą Lietuvai. Taigi, kas nutiko Lietuvoje, dėl ko ryžausi parašyti šį žiauriai nekorektišką rašinį?
Gelbėjimosi ratas sisteminėms partijoms
Jau tampa norma, kad artėjant rinkimams Seimas puola reformuoti rinkimų tvarką, – kad tik prisidirbę ir korumpuoti politikai neliktų už borto. Po pusmečio Lietuvoje bus rengiami eilliniai vietos savivaldos rinkimai, o pataisytas Rinkimų įstatymas tarsi oro pūslė partijų nariams, kurie net apie konkrečius darbus rinkėjams neturi laiko pagalvoti, nes nuolat pešasi dėl aukštesnės vietos rinkiminiame sąraše, t.y. kaunasi už savo gerbūvį.
Piliečiams derėtų nepamiršti, kad vietos valdžia yra arčiausiai žmogaus – nuo jos priklauso įvairiausi komunaliniai ir transporto mokesčiai, gatvių tvarkingumas ir socialinė rūpyba, ir t.t., ir pan. Tai valdžia, kuri turi didelę galią pakeisti mūsų kasdieną. Ir vis daugiau veiklių žmonių, susidūrusių su dabartiniais valdžios atstovais – jų savanaudiškumu ir abejingumu paprastam žmogui, jo poreikiams – supranta: jei nori, kad kas nors tavo aplinkoje keistųsi, turi ne pykti ar piktintis ir.. laukti, kol išrinktieji atsikvošės, o eiti ir keisti – prisiimti atsakomybę už save ir savo valstybę. Visų pirma – savo artimiausioje aplinkoje, vietos bendruomenėse. Ypač dabar – kai sisteminių partijų paskelbtą Tautos valiai boikotą savo sprendimu įteisino ir Konstitucinis Teismas. Juk svarbiausias klausimas vis dar liko neatsakytas: kaip toliau tvarkysimės savo valstybėje, kam patikėsime priimti sprendimus už mus?
Priimant Savivaldos rinkimų įstatymą Seime buvo melagingai aiškinama, kad dabar į vietos tarybas galės lengviau balotiruotis nepartiniai asmenys. Deja, įstatymas „nutobulintas“ taip, kad kitų metų pradžioje vyksiančiuose savivaldybių rinkimuose nebegalės dalyvauti pavieniai, savarankiškai save išsikeliantys visuomenininkai, paprastai laimintys vien dėl to, kad savo darbais jau yra pelnę nesumeluotą žmonių pagarbą. Užtat jiems „maloniai leista“ pagal nežmoniškai sudėtingą tvarką formuoti sąrašus, alternatyvius partiniams dariniams. Šiuos sąrašus kelti galės piliečių komitetai, kurie, kaip ir juos sudarantys visuomenininkai, niekada neturės tiek resursų, kiek iš valstybės biudžeto dosniai penimos partijos, tad vargu ar atsilaikys nelygioje konkurencinėje kovoje: nepartiniai prieš partinius. Be to, nei patys komitetai, nei jų iškelti nepartinių kandidatų sąrašai neturės pavadinimų – kad patrauklūs, dar neįkyrėję jų logotipai neužgožtų sisteminių partijų vardų. Ką pagalvos rinkėjas, pamatęs kokios nors partijos kandidatų sąrašą „K“, nežinau – dar nėra susiformavusi tokia rinkiminė praktika. (Beje, labai abejoju, kad ši tvarka galios ilgiau nei vieni rinkimai… Tiesa, VRK pasirūpino, kad nebūtų sąrašo „Š“ – ir už tai dėkui.)
Prisipažinsiu: man įdomu studijuoti Seimo įstatymų pataisas ir mėginti suprasti, kodėl koks nors politikas ar politikai varginosi keisdami vieną ar kitą norminį aktą. Kodėl Vietos savivaldos įstatymas buvo taip sušaržuotai „patobulintas“, irgi lyg aišku – partinukai jį pakeitė pajutę, kad visuomenė bunda, kad vis daugiau randasi veiklių, savarankiškų, sistemines partijas iš toli apeinančių piliečių. Dar daugiau – jau nebe juokas ima stebint staiga, lyg pagal vieną komandą prasidėjusias populistinių partinukų lenktynes, kuris greičiau taps… visuomenininku – jau nebesvarbu: partiniu ar staigiai metusiu partinį bilietą nepartiniu, garsiai pareiškiančiu, kad savivaldybių tarybų ar tiesioginiuose merų rinkimuose dalyvaus jau nebe partijos, o nepartinių vardu.
Būtų galima prognozuoti, kad artimiausiu metu tokią metamorfozę patirs ir LR Seimas – triukšmingai susiburs pačių pačiausių per vieną naktį nepartiniais tapusių VISUOMENININKŲ frakcija, duosianti toną būsimiesiems merų ir savivaldybių rinkimams, o dar po metų, aišku, – ir Seimo. Bus išties linksma: vieni šias politines deformacijas stebės, kiti tikės ir rinks, treti tyčiosis, bet rezultatas, tikėtina, bus vienas: savivaldybių valdančiose koalicijoje liks tos pačios biudžetinės partijos, nepasikeis net politikų vardai bei pavardės… Kodėl? Artimiausiu metu ES struktūrinių fondų milijardai eurų bus skirstomi vietos infrastruktūrai.
Drakonai keičia „kailį“?
Tad ką reiškia Valerijaus Simulik šiomis dienomis mestas šalin socdemo partinis bilietas ir pasiskelbimas labai aktyviu „nepartiniu“ visuomenininku? Valerijui, kaip rodo tolimesni jo veiksmai, netrūksta nei proto, nei apsukrumo. Jam ir jo komandai, triukšmingai palikusiai įtakingą socialdemokratų partiją, tinka viskas – dabar jau nepartiniai V.Simulik bendrapartiečiai iš Šiaulių tarybos Denis Michalenko, Juozas Pabrėža bei Artūras Gedminas, anot pirmojo, yra nepriekabūs, jie gali dirbti kartu su savo dabar jau buvusiais bendrapartiečiais, net į opoziciją trauktis nebūtina… „Neplanuojame pasivadinti opozicija“, – antrina V.Simulik. Kailio keitimo scenarijų tarsi užbaigia Edvardas Žakaris – socdemų lyderis Šiauliuose, V.Simuliko kolega Seime: „Su V. Simulik mes tikrai sutariame. Nei jis man turi pretenzijų, nei aš jam. Mes tikrai nesusipykę. Čia paprasčiausiai yra politika“.
Štai čia tai tikrai draugiškos „skyrybos“ – nei jie skiriasi, nei atsibučiuoja… Toks pats nepriekabus ir pats V. Simulik, liekantis dirbti Seimo socialdemokratų frakcijoje – „bent iki rudens“… Mat, anot Irenos Šiaulienės, „kiekvienas atvejis svarstomas individualiai“.
Matant tokį partijų „visuomenėjimą“ nori nenori kyla klausimas: kas galėtų paneigti, jog mitriai išsipartininę ir visuomenininkais staiga tapę politikai tokie išliks tik iki rinkimų? Ar kad laimėję rinkimus veiks kitaip, nei iki šiol, kol buvo partiniai?
Konkurentams socdemai ne tokie širdingi
Kiek įdomesnė buvusio Šiaulių tarybos nario, „Tvarkos ir Teisingumo“ partijos atstovo Vidmanto Japerto pozicija. Jis kol kas partinio bilieto nepadėjo, tačiau „prieš laiką“ atleido save iš tautos išrinktojo pareigų. Kodėl staiga – per patį agurkų sezoną – V.Japertas – solidus, ramus verslininkas – daro tokį politinį kūlverstį, žino, ko gero, tik jis ir Ponas Dievas. Gal kokio projekto nepavyko prastumti socialdemokratinėje Taryboje? Gal Šiaulių savivaldybės konkursus laimėjusios įmonės statybines medžiagas ar įrangą pirks ne iš jo parduotuvių?
Nespėliokime – tas reikalo nekeičia. Geriau užmeskime akį į Prezidento ar EP rinkimus ir palyginkime socialdemokratų bei tvarkiečių rezultatus. Iškart darosi aiškiau: kad ir toliau viskas būtų, kaip buvę, ir vienai, ir kitai partijai verkiant reikia satelitinių visuomenininkų komitetų – tik šie nors kiek politiškai „apmazgotų“ partinukus. Tą savo pareiškime spaudai pripažįsta ir pats V.Japertas: „Tvirtai tikiu, kad šiandien piliečiui, norinčiam aktyviai dalyvauti miesto gyvenime, nėra kitos išeities, kaip rinktis alternatyvų piliečių judėjimą, prie kurio gimimo ir veiklos noriu ir ketinu aktyviai prisidėti.“ Kai taip rašo žmogus, net septyniolika metų praleidęs Šiaulių miesto taryboje, o didžiąją to laiko dalį – ir valdančiojoje koalicijoje, kyla natūralus klausimas: kas dar, jei ne jis per tuos metus aktyviai prisidėjo prie miesto gyvenimo? Negi piliečiai?…
Beje, buvę V. Japerto kolegos Šiaulių miesto valdančiojoje koalicijoje jam nėra tokie abejingi, kaip savam Valerijui: už ilgametį rūpestį miesto reikalais „Šiaulių naujienose“ padėkota iš širdies.
Tad ir atsakymas į klausimą, kokiu tikslu, kuo rūpinantis LR Seimas taip skubiai pakoregavo Vietos savivaldos rinkimų įstatymą, jau daugiau negu akivaizdus? Kaip ir tai, ko galima tikėtis toliau.
Kaip atskirti pelus nuo grūdų?
Dabar rūpėtų kitka: kad ir tai, kaip vadinti tuos savanorius visuomenininkus, po dešimt ar dvidešimt metų neatlygintinai ginančius viešąjį interesą ir iki šiol nedalyvavusius savivaldybių rinkimuose? Kaip kitų metų pradžioje vyksiančiuose rinkimuose rinkėjui „atsirinkti“, kas gina jo interesus, o kas nenori „apleisti“ savųjų?
Prabangiai, įtaigiai, daugiatiražei reklamai tikrieji visuomenininkai pinigų neturi. Kaip atsverti „jau-nebe-partinių“ visuomenininkų, savo motininių partijų satelitų, reklaminių klipų kakafoniją, kai tvirtu ir įtaigiu balsu ir vėl bus žadama tai, ką taip nori girdėti rinkėjas – kaip viena iš buvusių Valerijaus Simulik partijų yra apibendrinusi „Nusipelnėme gyventi geriau“. Galime būti tikri – ir tokių nusipelniusiųjų sąrašą, kaip anuomet, pridės.
Taigi, mūsų laukia įdomių politinių spektaklių sezonas. Pirmiausia, kaip visada, jis prasidės Seime. Mums belieka stebėti ir mąstyti, klausti ir svarstyti. Ir veikti: rinktis – pagal dorų žmonių nuveiktus darbus, patiems prisiimti atsakomybę, užuot ieškojus, kam čia ją patikėjus. Kiekvienas – ir renkantysis, ir besibalotiruojantysis privalo bent mintyse prisiekti, jog padarys viską, kad susigrąžintų partokratų okupuotą valstybę. Gyventi geriau pradėsime, kai patikėsime savo jėgomis: mes galime keistis ir keisti.
P.S. Parašiau ir galvoju: ir koks tas mano rašinys, jei spręstume pagal dabartinę – išvirkščią, partinių kovų dulkėse išvoliotą – vertybių skalę: korektiškas, tolerantiškas ar vis dėlto nelabai? Kiekvienas tevertina pagal savo pastangas išlikti doru žmogumi.
Jūsų rašinys žiauriai korektiškas su liūdesio prieskoniu. Netikiu, kad šiauliečiai tokie neišrankūs, ir susivilios senų vilkų naujais pažadais…
Sėkmės Jūsų komandai !
Koktu darosi nuo tų šiaulietiškų ( reikia manyti, kad ir ne tik šiaulietiškų) išverstaskūrių. Gaila, kad Lietuvoje tik 15% mąstančiųjų.
„Keleivinio orlaivio numušimas Ukrainoje tapo praėjusios savaitės įvykiu, nes nepaaiškinamas sužvėrėjusių, kaip manoma, prorusiškų teroristų elgesys dar kartą pamynė tarptautinę teisę bei elementarų žmogišką padorumą.”
Autorė viską matė savo akimis, todėl yra tokia garantuota, kad nešmeižia nekaltų žmonių. Te atleidžia jai Dievas, nes ji nežino ką kalba.
Prie mąstymo dar reikia turėti nesavanaudiškumą.
Nesolidu be išvadų postringauti apie Ukrainos įvykius. Palaukim rezultatų, p.Irena.
kol Lietuvos „runkeliai” rinks tas pačias išgamas ar trai būtų seimas ar savivaldybės, nebus Lietuvoje tvarkos. Konservatorius, visokio plauko liberalus, socdemus, zuokulus su čaplikais jau seniai reikėjo nurašyti į istorijos šukšlyną. Kol šios šiūkšlės mus valdys nesulauksim geresnio gyvenimo ir tvarkos. Vagiai turi sėdėti ten kur ir priklauso. Gal jau užtenka jiems kurti istatimus tik sau.
Tai kad nėra straipsnyje nei teigimų, nei postringavimų apie numuštojo lėktuvo keleivių tragedijos kaltininkus. Tačiau jau yra paskelbta pakankamai informacijos viešojoje erdvėje, kad leistume sau turėti ir ne prorusišką nuomonę.
Pradžiai pora nepiktų pastebėjimų dėl tam tikrų autorės vidinių prieštaravimų. Pirma – pavienis nepartinis kandidatas tikrai neturėtų daugiau resursų kovoje su partijomis nei ilgesnis nepartinių sąrašas, kuriame tas kandidatas būtų sąrašo vedlys. Beje, geros sėkmės atveju būtų kam pasiimti ir daugiau laimėtų mandatų – pagal praėjusių rinkimų tvarką pavieniui kandidatui laimėjus 2 ar daugiau mandatų, jie būtų išdalinti … partijoms. Antra – autorės minima partinukų “visuomeninėjimo” tendencija pavienių kandidatų galimybės kontekste galėjo tapti tikru grotesku, kai X partija “išsiskleistų” kokiais 7-8 pavieniais kandidatais. Pabaigai toks pamąstymas – nei kiek neabejoju, kad ne pastaroji galimybė nulėmė Seimo sprendimą visiems primesti “netrumpus” sąrašus. Tik ”ilgi sąrašai” leidžia įteisinti tvarką, kai ne visos kandidatų pavardės būtų spausdinamos biuletenyje. Be to – kuo daugiau… Skaityti daugiau »
Ar įtikina dėdės pamąstymai?
Kol nebus tikros demokratijos, tai galite nors šventuosius rinkti, bus tas pats.
Ne, Ponia, klystate, „gerų („nesisteminių”) partijų” nebus, nes gerumas baigiasi pajutus valdžios skonį. Sisteminės partijos ar nesisteminės, ar rinkimai į savivaldybes tikrai tik mamanvras, ar ne, bet kuriuo atveju partijos išlieka. Juo ilgiau bus žaidžiamas demokratinis cirkas su partijomis, juo greičiau ateis ir Lietuvos sunaikinimas. Lietuvą naikina: globalinė bankinė procentinė kilpa, bilderberginis elektroninis totalinio sekimo terorizmas, partinis parlamentarizmas (atstovaujamoji demokratija – čia įeina ir visi nomenklatūrinės mafijos žaidimai). Tą dalyką jau esu minėjęs, bet komentaro neberandu. Partinis parlamentarizmas yra išsigimęs ne vien Lietuvoje, bet ir visur Vakaruose. Partijios seniai tapo oligarchų politinio sporto komandomis su turinį praradusiomis iškabomis. Tai atsitiko joms galutinai suskilus į vidines („tarybos”) ir išorines (statistai) partijas, kai oligarchinei mafijai nebesudėtinga pasirinkti keletą tokių vidinių partijų („tarybų”)… Skaityti daugiau »
mamanvras –> manevras
Pritariu Gerb. Palmaičiui. Geriausia nieko nedaryti, nes nieko jau neįmanoma padaryti. Bet komentuokim komentuokim, gal atsiras daugiau Tikinčių ir Tiesos siekiančių …kalbomis. O gal Letas Palmaitis jau buria kokį visuomeninį komitetą ar į Kauno tarybą ketina bolotiruotis lenino vištų virėjų išvaikyti?
neturime teisės trauktis – už mūsų Lietuva ir ji neturi kitų vaikų, tik mus
Prašom paskaityti darkart: kur pasakyta „nieko nedaryti”? Daryti: mesti lauk įsisenėjusius stabus ir stabmeldystę, pripažinti, kad gyventi APSIMOKA tik dėl VIENOS Tiesos – tai kalbos? Jei taip atrodo, blogi reikalai. Tik išmetus stabus, mesti lauk partijas. Nepadarius pirmo, su antru nieko neišeis, nes bus Gyvulių ūkis (ferma), kur bendras veiksmas tik iki pirmo susipešimo dėl savo kailio interesų. Tada vieni kitus ima laikyti blogiečiais nesuprasdami, kad blogiečiai ne iš mėnulio krinta, bet jie yra vakarykščiai geriečiai, kurie susigundė, nes valdžia vis tiek atiteks jei ne iš mėnulio nukritusiems, tai galbūt buvusiems geriečiams. Problema mumyse ir ji vadinasi D-vo viešpatavimo atmetimas.
O gal Pačiam atrodo „nieko nedaryti”, nes neva panaikinti partijas beprotystė? Ar supratote, kas pasakyta, kodėl vis tie patys snukiai dešimtmečiais valdžioje, ar nesupratote? Kieno čia „kalbos”, mano ar Jūsų?
Jūs-tvirtas žmogus, Gerb. Letai Palmaiti, tai nuo žodžių prie darbų. Manau, rasite jėgų nesudrakonėti valdžioje ir nesusitepsite ja. Pirmyn. Gana teorijų. Metas jas patikrinti savimi.
Kokios „valdžios”? Skaitykite dar kartą, jei nedaeina. Paskui dar kartą ir tt.
Taigi: 1) Atsiversti atmetus stabus, 2) Keli nepriklausomi situacijos ir pasiūlymų monitoringai, 3) Tautos valia valdžia atimama iš žmogaus ir grąžinama D-vui, o partijos eina velniop.
Jei esate jaunas ir ne spectarnybų agentas, tai Jūsų kartai tai ir daryti, o man į grabą laikas. Jei atšliauš putkinas, jau esu parašęs prašymą, kad priimtų į savanorius – tuomet galėsiu su sprogmenų sunkvežimiu trenktis į ruskių blokpostą. Nieko neatsakė. Tai ko Jūs dabar iš manęs norite beprasmiais kartojimais? Pavaizduoti glušu?
Rado atpirkimo ožį – partijas 🙂 Dar kartą kartoju, kol nebus tikros demokratijos, kurioje piliečiai referendumais galėtų kontroliuoti išrinktųjų sprendimus ir patys siūlyti sprendimus ir juos referendumais priimti, tai galite kokius tik norite pakeitimus daryti, niekas nesikeis.
Na, partijos tai čia nė prie ko. Svarbiausia žmogus. Darbštus ir pailsėjęs. Labų paryčių, pašnekovai.
Jei aiškinant, kodėl dešimtmečiais renkant iš partijų vis pasirodo valdžioje tie patys snukiai, atsako „partijos nė prie ko”, tai rodo, kad nedaeina ir nenori kad daeitų. Patariu tokiam nebeatsakinėti.
Tas pats ir apie „tikrą demokratiją” („visų /- lenino variantas: „kiekvienos virėjos -/ valdžią” arba „visuotinį teisingumą” – kaip, pvz., demokratiją išradusių Graikijos vergvaldžių, pasmerkusių Sokratą myriop už tai, kad kalbėjo su jaunimu ne taip, kaip jiems atrodo reikia kalbėti teisingai). Patariu Taigiui nebeatrašinėti.
Taigis net nesupranta, kad jo siūlomam referendumui kaip tik jokių partijų nereikia. Ir dar deda tą idiotišką smiles.
Taip pat nesupranta, kad referendumui neužtenka laimėti, nes tam gali prireikti kalašnikovų. Jis mano: nubalasavo avinai, o vilkai tuoj ir pabėgo nuo avinų, kurie vietoj kalašnikovų laiko rankose „konstitucijas”.
Taip pat nesupranta, kad ir be vilkų referendumas gali taip suskaldyti Gyvulių ūkį, kad tas skils į kelias dalis, kurių viena paklus, o kitos nė už ką, nes savo kailio interesas aukščiau. Ir apie tai rašyta.
Todėl ir Taigiui nė velnio nedaėjo.
Taigi su Taigiu –
baigtos kalbos. Beviltiškas kadras.
O gal jis ir pašnekovas Pragmatikas – tas pats?
Kad nėra prasmės rašyti, jeigu nežinote elementarių dalykų: kad Leninas niekada nesakė to apie virėjas, kad vergvaldinėje santvarkoje nebuvo demokratijos, nesvarbu, kad demokratija vadinama, bet realiai jos nebuvo, kaip ir dabar atstovaujamos demokratijos negalima priskirti demokratijai.
Pritariu arba pritarsiu visiems, kurie sako, kad neįmanoma diskutuoti su teoretikais, nė karto nebandžiusiais praktiškai savo įžvalgų ,,įsodinti,, į elementarią kasdienybę. Kiekviena teorija didžiuoju atradimu tampa tik ,,prigijusi,, gyvenime. Dar nežinau,kaip pavadinti piktus, tulžies pilnus pamokymus, tačiau nei Tiesos, nei Dievo juose nė užuomazgų. Jeigu ir šitame mano komentare ar už jo garbusis Letas Palmaitis dar pamatys ar pajus partijų kvapą, manysiu, kad padorių nepartinių Lietuvoje nebeliko. Nebėra renkančių padorius, nebėra kilniai besiaukojančių… Net tie 15% bandančių keisti dabartinę situaciją. Taigi, partijos nė prie ko… Visada ir visur ,,PRIE,, – žmogus, be neapykantos kuriantis save, savo aplinką. Net mažais kasdieniais darbais.
Sakai, kol nebus tikros demokratijos, tai galite nors šventuosius rinkti, bus tas pats. Šventųjų mums irgi nereikia, bet tikrąją demokratiją ir turi kurti išrinkti pažadukai. O šie, mano minėti, išgamos eina kurti gerovę sau bet ne Lietuvai. Ir tai turi įsikalti sau į makaulę tie palaikantys ir renkantys tas pačias partijas, bet ne neįsikala. Todėl ir nėra Lietuvoje demokratijos, o vis daugiau ritamės į diktatūrą, o šią diktatūrą puoselėja pajungtos struktūrinės jegos – (anti)konstitucinis teismas, VSD, STT, FNTT ir visi kiti NTT.
„Tikroji demokratija” įstrigo durnių galvose pirma dar bolševikmečiu, o paskui ant bolševikinio pamato juos ėmė mulkinti oligarchiniai demokratai. Supraskime, kad 1) partijos nebeatitinka etikečių: „koalicijos” gali būti sudaromos bet ko su bet kuo, o iš visai teoriškai priešingos iškabos partijos nuolat perbėgama į antipodą – kas tai, jei ne politinis sportas? 2) „tarybose” dešmtmečiams yra įstrigę tie patys šmikiai ne todėl, kad „demokratija bloga”, o todėl, kad ji tikra oligarchinė, apmokama. 3) Išorinės partijos anapus „tarybų” tėra tik statistai, kurie niekad nepateks į tarybas jokiais balsavimais, jei iš pačios „tarybos” jų niekas nepopuliarins (kas tūkstantiniame partijos suvažiavime žinos, kaip gerai pasireiškė talentingas Jonas Petraitis Užpečkių kaime, kurį delegavo net visa Pakrūmių apylinkė? O talentingas nesavas gali išgriauti visą tarybą –… Skaityti daugiau »
Neatmeskime prielaidos, kad panaikinus partijoms kandidatų kėlimo monopolį ir atsiradus galimybei kandidatus kelti ne vien partijoms, prasidės tam tikri išcentriniai procesai. Kita prielaida – norinčių „merauti” yra daugiau nei partijų. Jei paaiškėtų, kad motininė partija ir dukteriniai komitetai derina kandidatūras į merus (susitaria dėl vieno, nes keli kandidatai vienmandatėje būtų savižudybė mero rinkimuose), tada galima įtarti norą keliais sąrašais užgriebti platesnį elektoratą. Jums Šiauliuose turėtų būti lengviau nustatyti tikras priežastis. Bet panašūs reiškiniai tikriausiai vyks daug kur.
Atstovaujamosios demokratijos krizė pastebima daug kur, tačiau Lietuvoje tai itin sąmoningai užprogramuota pačiuose įstatymuose. Jūsų minimą “tų pačių snukių išrinkimą” (beje, rinkėjai turi tokią teisę) didžia dalimi nulemia pats lietuviško rinkimų biuletenio pavidalas – jame išspausdintos tik sąrašų viršūnių pavardės. Taip nutinka todėl, kad, skirtingai nuo absoliučios daugumos Europos valstybių, Lietuvoje proporciniai rinkimai vykdomi vienoje milžiniškoje (70 mandatų) apygardoje. Taip elitas nušauna ir antrą zuikį – jų konkurentas iš kokio Rokiškio turi gauti pritarimą ir Skuode, jei tikisi sėkmės. Jei rinkimai vyktų 6-7 regioninėse apygardose, paaštrėtų kova sąrašų viduje tarp elito ir ryškiausių konkretaus regiono partiečių. Be to, visų kandidatų pavardės jau tikrai tilptų A3 formato biuletenyje. Papildomos priemonės biuletenio “trumpinimui” – “mandato perleidimo” mechanizmo panaikinimas ir sąrašo ilgio priklausomybė… Skaityti daugiau »
visais lygiais,o įstatymuose ypač, klesti egoizmas.Iš kur jis?
Visu 100% pritariu gerb. L. Palmaičiui. Jis – teisus. Kadangi joks įtakingas klubas manęs neriame, studentu būdamas į jokį neįstojau, vadinasi, neturiu jokių šansų dalyvauti ar būti išrinktas net vietos tarybos nariu. Ačiū, kad padėjote apsispręsti. Tegul valdžion eina tie patys šmikiai ir tie patys snukiai, nes analogiški juos ir rnks.
Tiek Lietuvoje, tiek Vakarų šalyse niekas žmogaus naudai nebeveikia. Veikia tik ten, kur yra stipri tiesioginė demokratija.
Jau paciu pirmuoju savo sakiniu ponia apreiskia save politiniu ZOMBIU..
dirbti už juos?Tai kam juos rinkti?
Pragmatikas vis nori parodyti, neva aš kalbu, kokie turi būti rinkimai, kur jo neišrinks. Bet aš to nekalbu. Kalbu, kad partijas reikia siųsti velniop, nes nėra ir nebus įstatymo dėl kadencijų vidinėse partijose ir čia glūdi esminė išsigimimo priežastis. Visi kiti triukai ir įmanomi todėl, kad susidarė oligarchų remiamos vidinės partijos. Tačiau panaikinus partijas, nebebus ir parlamento su demokratija, jau veiks kitoks sprendimų mechanizmas, kuris nesirems rinkimais (kartoju: panašu į elektroninį referendumą, tačiau automatizuotą, nors iš to nieko nebus, kol žmonės nepažabos savų stabų). Šitai rodos, net kartoju, bet Pragmatikas vis kalba apie rinkimus. A, tiesa, dar prisiminiau tą Taigį. Taigis nuostabiai pareiškė, kad Graikijoje „nebuvo demokratijos”. Iš čia matome, kad Taigiui demokratija – kažkas labai švento, kada visi gyvuliai… Skaityti daugiau »
Iš kur pas Jus tiek arogancijos. Patį Kubilių perspaunat…
negi manai komitetas nepastebejo tamstos persikraustymo i tiesos.lt? Todel ir anksciau visu siuksle laikyta taiga/marta/jeje/vizitor, seniai is ekspertu velniop isspardytas, cia eme dar labiau aktyvuotis. Stebiu, kaip skaitytojai kelia nykscius aukstyn sito gebesniko maskuotems, – triedalams apie „tikraja” demokratija. O po maskuociu arba iskart vos pasirodzius straipsniui bolsevikas rodo savo tikrasias samdyto lojiko intencijas. Tfu, cholera…
Laikykis, Letai. Esi ne viens ir cionai, brol.
Palmaitis, kaip ir visi konservatoriai, niekinantys žmones, jų sugebėjimus, jiems skiriantis tik avelių vietą tvartelyje.
Dėkoju Letui Palmaičiui, dėdei, tataigiui ir kitiems už komentarus. Jeigu ginčuose gimsta tiesa, tai gal jau ruošiamės bent Tiesos išnešiojimui ?
Letas Palmaitis?
kita tema,-prasidės mūsų banko sąskaitų persekiojimas.Nuo naujų Metų.Ar tai ne privatumo sužlugdymas?
Sveiki. Visų pirma noriu padėkoti p. Irenai už straipsnį. Straipsnis geras. Jis geras ne kiek turiniu, kiek savo inspiracijomis. Matot, p. Irena kokios aistros kunkuliuoja? Ir dar. Kadangi diskusiją seka ir pati Autorė, naudojuosi proga padėkoti p. Irenai už teisingai gyvenamą gyvenimą. Ačiū Jums miela Irena už išsaugotus Laisvės ir Nepriklausomybės idealus. Nelabai daug tokių žmonių Lietuvoje beliko. Dėl diskusijos. Iš esmės palaikau Letą. Jis teisus. Asmeniškai man, norėtųsi prie progos padiskutuoti apie praktinius Lietuvos išvadavimo nuo uzurpatorių režimo žingsnius. Pritardamas Leto nuomonei kaip kvintesensinei, aš manau, kad viskam yra savo laiko etapai. Visuomenė yra stipriai apdujusi. Išblaivinimo procesas, visuotinė derunklelizacija ir atsigęžimas į D-vą – ne dienos ir ne metų darbas. Verta būtų pakalbėti apie etapus. Kažkokiam Kontoros samdinėliui,… Skaityti daugiau »
Nesu “visuomenininkas-aktyvistas”, bet specifiniais rinkimų klausimais mielai padėčiau, jei kada nors bus pagaliau pasiryžta kokiam jungtinių pajėgų forumui rinkimų reformos tema. Be to, savivaldos rinkimai jau greitai, ir žaidimo taisyklės jau paskelbtos. Ką galima patarti nepartiniams tame naujų taisyklių kontekste? Proporcinius rinkimus (juose gana stiprus “atstovaujamasis” rinkimasis pagal nuoširdžias preferencijas) šį kartą lydės vienmandačiai mero rinkimai (čia jau dominuoja “valdžios rinkimas” ir racionalus kandidatų šansų skaičiavimas). Ši aplinkybė akivaizdžiai loš stipriausių partijų naudai (tą jau žinome iš Seimo vienmandačių rinkimų ir šiaip viso pasaulio praktikos). Nepartinių sąrašų galimybės labai priklausys nuo to, ar jų keliamas kandidatas į merus nebus beviltiškas toje kovoje. O sąrašų, išvis nekeliančių kandidatų į merus, matomumas bus menkas.
Jei kažkas galvoja kitaip negu Juozapas, tai jau ciucikas? gal ir pats esi kontorinis ciucikas?
Gerai, kad diskutuojame, ačiū už atsiliepimus. Ką reiškia „išnešioti Tiesą”? Reikia pirma ją suprasti. Turiu savo nuomonę ir bandau ją reikšti kraštutinybėmis, kad matytųsi tik esmė. Neteigiu, neva niekas nepasakytų tiksliau, bet kol kas nematau mane įtikinančių sprendimų. Savo įsitikinimus laikau tik prošvaistėmis teisinga linkme, bet ne sprendimais. Pvz., kažkas klausia, ką siūlau. Jaučiu gaires, apie kurias dešimtis kartų kalbėjau, bet ką nors papildomo iš diskusijų neišgirdau. Negi vėl kartotis, pvz.: 1) ATSIVERSTI ATMETUS STABUS (čia įeina ir sukilimas prieš elektroninį smurtą – gerai, kad žmonės kalba apie bankinės paslapties panaikinimą, bet tai bejėgių avelių mekenimas garde: ryt papjaus! O kam pasiduodate elektroninei kontrolei? Ar konclageryje įmanoma laisvė? Kur protas?), 2) Alternatyva satanistinei „valdžiai” (Ou gar estin eksousia, ei me… Skaityti daugiau »
Pilietinis judėjimas, dalyvaujantis rinkimuose tampa politiniu, t.y. ta pačia partija, tik su neaiškia struktūra, programa ir neapibrėžta atsakomybe. Pati ponia Irena buvo konservatorių partijoje, pastaruosiuose Seimo rinkimuose dalyvavo Drasos kelio partiniame saraše. Ponia Irena liksite ištikima Drąsos kelio partijai ar ateinančiuose rinkimuose bandysite tapti „nepriklausoma visuomenininke” ? O straipsnis iš liūdesio, kad „nepartinių visuomenininkų” nišą sparčiai užpildo tokie patys lakstytojai iš vienos politinės jėgos į kitą ?;)
Atsakau partiniui: 2012 metais nepriklausydama tai politinei organizacojai, dalyvavau rinkimuose Drąsos kelio partijos sąraše. Jei tų metų situacija kartotųsi, nė kiek neabejoju, pasielgčiau taip pat. Nesigėdyju, neslepiu, užtenka jėgų ir drąsos solidarizuotis su silpnesniu.2005 metais atsisveikinau su Tėvynės sąjunga ir nesigailiu, nes jeigu būčiau likusi joje iki šių dienų, ko gero gėdydamasi, kaip jūs, savo partiškumo rašinėčiau anoniminius komentarus. Nuo 2003 metų nė karto nedalyvavau vietos savivaldos rinkimuose. Manau, pakankamas ,,karantinas,, atsipurtyti visų partiškumų ir pasiūlyti savo paslaugas rinkėjams. O jie tegul sprendžia pakankamas daugiau nei 20 metų nesavanaudiškos visuomeninės veiklos ,,stažas,, ar ne. Dar kartą nuoširdžiai dėkoju už komentarus, nes kuo jų po rašiniu daugiau, tuo ilgiau jis nenueina į archyvą ir didesnis skaičius žmonių jį perskaito. Diskutuokim.
Sveiki. Šiandien oficialiai pareiškiau, kad nebekomentuosiu „ekspertai eu” portale. Per porą pastarųjų mėnesių „ekspertai” stebėtinai bjauriai mutavo į puterastų ruporą. Redkolegijoje priviso visokių „gečaičių” et cet. Iš „ekspertų” pasitraukus Letui praktiškai beveik nieko ir aš neberašiau. Gilinausi į situaciją. Stebėjau. Aš nemėgstu daryti skubotų sprendimų. Na, o šiandien kai pamačiau Liudviko bei Vytauto PAREIŠKIMĄ, kai perskaičiau ir , matyt ilgokai, nokintas kolegų komentatorių nuomones -nusprendžiau, kad atidėlioti nebeverta. Taigi – ekspertams atia. Atsiprašau gerb. p. Irenos, kad po jos straipsniu sprendžiame savo virtuvės reikalus, bet… patikėkite, taip reikia. Laisvo žodžio laukas susitraukė kaip Šagrenės oda. Todėl labai svarbu bent šią nišą padaryti patrauklesne ir labiau lankoma. Čia publikuojasi daug išmintingų ir svarbiausia, padorių autorių. Ne visų didžiai mokytų kalbą suvokia… Skaityti daugiau »
Nėra virtuvės reikalų, visi reikalai yra susiję. „Ekspertai” niekur nemutavo, ar nematote užrašo apačioje „Linkėjimai visiems eurazijiečiams!” O kas yra eurazijiečiai? Tik tie, kurie skelbiasi евразийцами. Pradėjo skelbtis dar protingas slavofilas Trubeckojus, o baigė plaukuotas šiknius duginas. Daugiau pasaulyje niekas nesiskelbia, nes tik buvę mordviai pagaliau suprato, kad yra Aukso Ordos paveldėtojai ir, be tiurkų, dar turi šiek tiek slavų priemaišų. Štai kokie „Скифы мы!” Nors iki skitų toloka, greičiau jau ukrainiečiai iš dalies skitų palikuonys. Ruskio galvoje nuo vandenuko viskas beviltiškai sumaišyta: jis tau ir slavas, jis tau ir skitas, nors be mordvių, totorių ir baškirų su kalmukais, iš kurių rodos, pagal tėvelį ir pats plikočius sifilitikas, + dar mongolų priemaišos, nieko kito ten nematyti. Taigi „Ekspertai” – jevrazijcų… Skaityti daugiau »
Sveiki gyvi, mielas Letai. Na, gerai čia viską įvardijot. Sutinku. Bet čia renkamės ir dėl kitų tikslų: Sutikite, „Spiečiaus” komanda nors ir dar tik formuojasi, yra gana energinga. Nors ir esame pirminėje „apsišlifavimo” stadijoje, būrelis pakankamai veržlus ir gerai susistygavus galėtume nemažai nuveikti. Šiame etape, konkrečiai dėl „ekspertų ‘ nuopolio teko pakankamai skubiai spręsti ką daryti toliau. Išsiskirstyti? Išsiskirstyti yra lengviausia. Informaciniai karai yra tapę XXI a. super karu. Šio karo pergalės arba pralaimėjimai lemia daugiau nei raketos ar lėktuvnešiai. Turite teisę likti skeptišku. Gerbiu Jūsų poziciją, juolab esate vyresnis, taigi ir išmintingesnis. Bet,… Ne, sekančiu sakiniu neprieštarausiu Tamstai. „Bet”, ne visuomet reiškia prieštaravimą. Išeinant iš „ekspertai eu’roazija” portalo užsiminėte apie savo , naują, švarų informacijos skleidimo kanalą. Nežinau, gal… Skaityti daugiau »
„Yra bendras priešas” -nuprotėjimas aukščiausiam lygy 🙂
kur tie priešai????????????