Iš birželio 1 dieną išplatinto pranešimo žiniasklaidai susidaro įspūdis, kad Seimas, tądien pradėjęs svarstyti užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus pristatytą įstatymo projektą (Nr. XIIIP-753), siūlantį ratifikuoti 2016 m. spalio 30 d. Briuselyje priimtą Kanados ir ES bei jos valstybių narių išsamų ekonomikos ir prekybos susitarimą, entuziastingai ėmėsi kloti pamatus Lietuvos ekonominiam suklestėjimui.
Pasak šio pranešimo, ministras tvirtina, jog „šiuo susitarimu siekiama stiprinti glaudžius ekonominius ryšius, suteikti daugiau galimybių veikti ekonominės veiklos subjektams, mažinti ar visiškai pašalinti prekybos ir investicijų kliūtis bei nustatyti aiškias ir abipusiškai naudingas prekybos ir investicijų taisykles“.
Projektą lydintis aiškinamasis raštas irgi surašytas be mažiausios užuominos į tą kritiką, kurios yra sulaukęs šis ES ir Kanados susitarimas (įsitikinkite patys – ČIA). O kritikos būta daug ir svarios, o svarbiausia – ji iki šiol lieka neatremta. Nebent kontrargumentu laikytume kritikos ignoravimą ar agentų etiketes, klijuojamas kritikams.
Lyg reklaminėje žinutėje, lrs.lt paskelbtame pranešime, pasirėmus aiškinamuoju raštu, tvirtinama: „susitarimas panaikina taikomus importo muitus pramoninėms ir žemės ūkio prekėms, numato reikšmingą Kanados viešųjų pirkimų ir paslaugų rinkų atvėrimą, naikina netarifines kliūtis prekybai, užtikrina investicijų ir intelektinės nuosavybės apsaugą, palengvina prekybą, fizinių asmenų laikiną atvykimą ir buvimą verslo reikalais, numato profesinių kvalifikacijų abipusį pripažinimą. Susitarimas numato bendradarbiavimą reglamentavimo srityje, taip pat prekybos ir darnaus vystymosi, prekybos ir darbo, prekybos ir aplinkos, skaidrumo ir ginčų sprendimo nuostatas“.
Pateikiama ir citatų: „Prognozuojama, kad pradėjus taikyti susitarimą, Lietuvos eksportas į Kanadą išaugs, o Lietuvos eksportuotojai vien iš susitarime numatyto muitų liberalizavimo sutaupys daugiau kaip 1 mln. eurų muito mokesčio per metus. Susitarimas prisidės prie darbo vietų kūrimo ir ekonomikos augimo Lietuvoje. Susitarimas suteiks galimybę Lietuvos įmonių pagamintas prekes eksportuoti į Kanadą be importo muitų, sutrumpinant formalumų tvarkymo laiką pasienyje ir sumažinant reguliavimo kliūtis. Reikšmingas prekybos sąlygų pagerinimas Kanados rinkoje bus naudingas Lietuvos įmonėms, ypač smulkiam ir vidutiniam verslui“.
Panašia reklamine akcija virto ir šio projekto pristatymo pirmasis svarstymas Seime (žr. vakarinio posėdžio stenogramą nuo 15.31 val. ČIA).
Seimo nariai, išklausę ministro panegirikas siūlomam ratifikuoti ES ir Kanados susitarimui, turėjo galimybę išsakyti ir savo poziciją. TS-LKD ir Liberalų Sąjūdžio atstovai ministrui antrino džiaugdamiesi būsimąja Lietuvos gamintojų nauda, o tuo suabejoti drįsusiems L. Linkevičius atsakydavęs arba patikinimais, jog viskas buvo sužiūrėta sutartį rengusiųjų (suprask: jums tuo rūpintis jau nebereikia), arba suveltais postringavimais apie žmonių teisę klysti (suprask: visų žmonių, vadinasi, ir jo…): „Yra paskleista daug netiesos kalbant apie modifikuotų produktų patekimą, nekokybiškų produktų. Visa tai yra kategoriškai atmetama ir tai tikrai yra faktai. Dabar kas įsivaizduoja kitaip, mano požiūriu, jie tiesiog klysta. Žmonės turi teisę klysti, turi teisę turėti kitą nuomonę, bet aš tikiu, kad jūsų nuomonė bus pozityvi šios sutarties atžvilgiu“.
Tiesa, apie žmonių teisę žinoti, kas jų vardu pasirašoma, L. Linkevičius net neužsiminė. Ypač iškalbingai nuskambėjo jo išsisukinėjimas atsakinėjant į tiesų kolegos V. Rinkevičiaus iš LVŽS frakcijos klausimą. Nors klausimas buvo išties nesudėtingas – Seimo narys tenorėjo sužinoti, ar Užsienio reikalų ministerijos specialistai bandė skaičiuoti ir galimus Lietuvos nuostolius, mat kalbos apie tai, jog iš šio susitarimo Lietuva turės tik naudos, jam skamba neįtikinamai, atsakinėdamas ministras kalbėjo ilgai ir pozityviai, bet ir vėl sugebėjo nieko nepasakyti.
Seimo nariams tokio pasikalbėjimo „vienas – apie tiltus, kitas – apie miltus“, atrodo, pakako – pasibaigus pristatymo laikui už projektą balsavo 72 Seimo nariai, prieš buvo 2 parlamentarai, o 10 susilaikė (individualūs balsavimo rezultatai ČIA). Dabar klausimas bus svarstomas Seimo komitetuose, o į Seimo salę šis projektas grįš birželio 22-ąją.
Tokie balsavimo rezultatai kai kuriems Seimo nariams pasirodė per menkas laimėjimas. Galimybe replikuoti po balsavimo pasinaudoti panoręs G. Landsbergis stojo prie Seimo mikrofono, kad … pasidalytų savo emocijomis. Kaip ir visi, pirmiausia jis „pasidžiaugė“, o po to ėmė „nuogąstauti“… dėl valdančiųjų vienybės šiuo „privalomu klausimu“ ir reikšti susirūpinimą, ką čia dar padarius, kad „šita svarbi sutartis tikrai skintųsi savo kelią per Seimą“. Papasakojęs visai šaliai apie savo emocijas jis, žinoma, ir vėl nepraleido progos „patrolinti“ T. Tomilino – LVŽS frakcijos nario, žinomo laisvos prekybos sutarčių kritiko. Šis, skirtingai nei G. Landsbergis, savo replikoje kalbėjo ne apie emocijas, o apie teisę turėti politines pažiūras ir jas skleisti:
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Iš tikrųjų noriu pasidžiaugti gerbiamu ministru ir jo iniciatyva atnešti tai į Seimą, aš suprantu, kad tai yra privalomas klausimas, dabar iš Europos Parlamento perėjęs mums. Šiek tiek nuogąstauju dėl valdančiųjų vienybės šiuo klausimu, iš tikrųjų T. Tomilinas, kuris savo laiku buvo europarlamentaro B. Ropės padėjėjas, visomis išgalėmis kovojo tiek prieš SEPA, tiek prieš TTIP, na, ir šiandien būdamas pagrindinis ideologas valstiečių ir žaliųjų frakcijoje… Man yra truputėlį neramu, kad kels sumaištį ir ragins kolegas nepalaikyti. Aš labai tikiuosi, kad ta vienybė, kuri buvo parodyta šiandien, išliks, ir šita svarbi sutartis tikrai skinsis savo kelią per Seimą.
PIRMININKAS. Dėkojame. Dar yra norinčių? Nori… Prašau, Tomilinai.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Sumaištį šiandien kelia ponas G. Landsbergis. Ar aš ką nors pasakiau? Ar aš pasisakiau? Ar aš ką nors raginau? Aš noriu pasakyti viena, laisvos prekybos sutartys nereiškia demokratijos, laisvos prekybos sutartys ir tarptautinio arbitražo dominavimas virš nacionalinės valstybės teisės nereiškia demokratijos ir laisvės, tai yra tam tikra radikalaus kapitalizmo forma. Aš turiu teisę turėti savo nuomonę, bet aš jos nepropaguoju, tiesiog turiu teisę į laisvą žodį šioje valstybėje, ką jūs bandote dabar paneigti. Tai nereiškia, kad aš nesilaikau nuomonės, kad svarbiausias mūsų aljansas yra transatlantinis, tai nereiškia, kad aš… Tai reiškia tiesiog, kad aš…
PIRMININKAS. Tomai, trumpiau šiek tiek!
T. TOMILINAS (LVŽSF). Tai reiškia, kad aš nepritariu tokiai radikaliai pozicijai – tiek.“
Tačiau tuo šis „pareplikavimas“ nesibaigė. Palaikyti vis klumpantį savo lyderį stojo E. Zingeris ir R. Juknevičienė: pirmasis, kaip jau įprasta, atidavė duoklę – pasidžiaugė, tik šįkart jau A. Merkel pareiškimu, jo supratimu, leidusiu „mums kurti Europą ir be išėjusios Britanijos“, antroji, iš kolegos V. Rinkevičiaus klausimo supratusi, jog ne tik ji skaitanti baltic.ru, kelis kartus ragino užsienio reikalų ministrą „labai rimtai padirbėti su valdančios daugumos žmonėmis“ ir pagaliau „atsiųsti ekspertus, kurie rimtais argumentais sudėliotų atsakymus apie tas nesąmones – apie dvesiančias žiurkes nuo GMO“ ir pan.:
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Ačiū. Kolega, priešingai, tai yra sustiprinimas mūsų esminių saugumo garantijų ir per ekonomiką – Kanados sutartis yra didžiulis Europos Sąjungos pasiekimas. Po pastarojo A. Merkel pasisakymo Miunchene, kad mes galime kurti Europą ir be išėjusios Britanijos, ši sutartis ir parodo mūsų Europos Sąjungos gyvybingumą ir prašyčiau mano balsą prirašyti prie už. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Įrašysime į protokolą. Paskutinė – R. Juknevičienė. Prašau.
R. JUKNEVIČIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Aš labai norėčiau nuoširdžiai atkreipti užsienio reikalų ministro dėmesį, kad iki svarstymo ir galutinio balsavimo Seime, jis ir jo ministerijos ekspertai labai rimtai padirbėtų su valdančios daugumos žmonėmis, nes faktiškai partijos lyderiai vieni balsavo prieš, akivaizdžiai demonstruodami poziciją, o vienas iš lyderių ponas V. Rinkevičius pasakė tokius argumentus, kuriuos aš štai skaitau ru.baltic ir visuose kituose Kremliaus portaluose, kur čia iš tikrųjų yra labai svarbus geopolitinis balsavimas. Aš tikrai nuoširdžiai tikiu, kad didžioji dauguma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos galvoja kitaip, tačiau vis dėlto apsidraudžiant reikėtų atsiųsti ekspertus, kurie rimtais argumentais sudėliotų atsakymus apie tas nesąmones – apie dvesiančias žiurkes nuo GMO, ką ponas R. Karbauskis Panevėžyje žmonėms pasakojo praeitą vasarą, apie visokius kitokius propagandinius dalykus. Aš labai nuoširdžiai kviečiu padirbėti su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, kad nebūtų kokių nors ekscesų balsuojant jau dėl viso šito svarbaus dokumento.
PIRMININKAS*. Dėkojame. Padirbėti gal nereikia, nes už balsavo 23.
* Posėdžiui pirmininkavo Seimo pirmininko pavaduotojas A. Nekrošius (LVŽS).