Iš kur teroristai Paryžiuje gavo AK-47 automatus?

Alfa.lt

Prancūzijoje galioja draudimas beveik visiems ginklams. Todėl natūraliai kyla klausimas, kaip teroristai, surengę daugiau nei 100 aukų pareikalavusius išpuolius, gavo automatinius ginklus AK-47. Liudininkų teigimu, masinius išpuolius surengę teroristai į minią šaudė Kalašnikovo automatais.

Legaliai tokio galingumo ginklų Prancūzijoje praktiškai neįmanoma įsigyti. Nepaisant to teroristai tokius automatus naudojo ir per sausį surengtą išpuolė „Charlie Hebdo“ redakcijoje, ir per 2012 m. susišaudymą Tulūzoje. Taigi, iš kur jie gavo mirtį nešančius automatus?

„The Daily Beast“ teigimu, atsakymas yra gana paprastas – iš Rytų Europos, kur nelegali prekyba ginklais yra itin pelningas verslas ir kur vietos teisėsauga nesiima pakankamai priemonių, kad tokie mirties prekeiviai būtų pažaboti.

Prancūzija ir visa Europos Sąjunga suvokia, kad ginklų prekybos ir jų kontrabandos problema yra reali, tačiau nuolat pasikartojantys išpuoliai įrodo, kad kol kas pastangos užkardyti tokią veiklą nepasiteisino.
Prancūzijos policijos duomenimis, 2009 m. pareigūnai konfiskavo daugiau nei 1,5 tūkst. nelegalių ginklų, 2010 – 2,7 tūkst. Nelegalių ginklų kiekis šalyje kasmet didėja bent po 10 proc., o sulaikytų ginklų kiekis greičiausiai tėra tik lašas jūroje, kiek iš viso nelegalių ginklų yra šalyje.

„Tai, kad Kalašnikovą ar granatsvaidį kai kuriose ES šalyse galima įsigyti vos už 300-700 eurų, rodo nelegalių ginklų prieinamumą organizuoto nusikalstamumo grupuotėms, gatvių gaujoms ar organizuotoms grupuotėms, rengenčioms masinius išpuolius“, – buvo teigiama policijos pranešime.

Daugelis ginklų į Europą per Balkanų valstybes plaukia iš Rusijos. Rusijos įmonės gamino ir tiekė ginklus gaujoms kovojusioms tarpusavyje Bosnijoje, Serbijoje ir Kosove. Konfliktams užsibaigus, ginklai liko. Šveicarijoje esančio šaunamųjų ginklų stebėjimo centro duomenimis, regione galėjo būti apie 6 mln. šaunamųjų ginklų.

Balkanuose ginklai greitai virto paklausia „eskporto“ preke. Pagrindinė nelegalių prekeivių rinka – Vakarų Europa. „Daugelis ginklų, nelegaliai parduodamų Europoje, atkeliauja iš Balkanų, kur jie buvo naudojami per neseniai užsibaigusius konfliktus“, – teigiama 2014 m. „Europolo“ pranešime. Tai pačiais metais buvo sulaikytas sunkvežimis, pilnas granatų iš šaunamųjų ginklų, kuris važiavo iš Balkanų į Švediją.

Kathie Lynn Austin, „Konfliktų prevencijos projekto“ ginkluotės ekspertė teigia, kad tikėtis, jog ginklų tiekimas nutrūks, kai bus išnaudoti po konfliktų užsilikę likučiai, neverta, nes Rusija neseniai patobulino automato AK-47 versiją. Tai reiškia, kad juodojoje rinkoje tik daugės senosios versijos automatų.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top