Olga Whiting | 2014 m. balandžio 17 d.
JAV ruošiasi imtis rimtesnių sankcijų prieš Kremlių ir pagal kai kurių oficialių asmenų informaciją Jungtinės Valstijos pasirengusios smūgį nukreipti į paties Putino turtą, dienraštyje The Times rašo Maiklas Evansas.
Baltųjų Rūmų spaudos sekretorius Džėjus Karni pasakė, kad JAV „aktyviai ruošiasi naujoms sankcijoms“.
Tuo tarpu Europos Sąjungoje nesutariama, kada ir kiek veiksmingos turėtų būti papildomos sankcijos. Daugelis Europos įmonių šių sankcijų prisibijo ir spiria savas vyriausybes jas stabdyti. Pavyzdžiui, BP („British Petroleum“) valdo 20 proc. Kremliaus kontroliuojamos naftos kompanijos „Rosneft“ turto. Vokiečių kompanijos iš pardavimų Rusijoje gauna milijardus eurų pelno. Prancūzija už vieną milijardą eurų labai nori parduoti Rusijai du karo laivus, ir kompanija „Danone“ („Groupe Danone“ – tarptautinė maisto produktų korporacija – Tiesos.lt) vienuolika savo pelno procentų gauna iš Rusijos. O ir didelė europiečių priklausomybė nuo tiekiamų rusiškų dujų Europai suriša rankas.
JAV tokių glaudžių ekonominių ryšių su Rusija neturi, todėl prieš Putiną gali sužaisti savo korta.
Kai kuriais duomenimis Putino kapitalas įvertinamas 40-čia milijardų dolerių, kuriuos jis saugo Šveicarijos bankuose. Šie milijardai gali būti „užšaldyti“.
JAV vyriausybės šaltinių įsitikinimu, Putino turtas Europoje įregistruotas ne jo vardu ir jį rasti bus nelengva, tačiau Jungtinėse Valstijose yra profesionalų, kurių specializacija yra tokie tyrimai.
JAV Finansų ministerijos finansinės žvalgybos skyrius, sėkmingai susekęs ir užblokavęs Alkaidos (Al-Qaeda – tarptautinė islamo fundamentalistų teroristinė grupuotė – Tiesos.lt) užsienio aktyvus, dalyvauja rengiant sankcijas prieš Rusiją. Šis skyrius bus atsakingas už Putino užsienio aktyvų susekimą.
JAV Finansų ministerija gali areštuoti tik tas lėšas, kurios yra amerikiečių bankų įstaigose, tačiau norintys išvengti sankcijų konkretūs asmenys, siekiantys savo aktyvus pervesti į kitas sąskaitas, paprastai tokius veiksmus atlieka doleriais. Galiausiai viskas vykdoma per amerikiečių bankus ir tokiu būdu JAV Finansų ministerija įgyja juridinę teisę šias lėšas blokuoti, net jei užsienio bankas ir atsisako bendradarbiauti.
Šaltinis JAV Finansų ministerijoje pasakė: „Mes bendradarbiaujame tarptautiniu lygiu, ir tai yra esminis veiksnys susekant aktyvus. Mes negalime išsukinėti rankų bankams, bet jeigu individualiam asmeniui yra taikomos sankcijos, mes tikimės bendradarbiavimo“.
Iš rusų kalbos vertė Tiesos.lt redakcija