laikmetis.lt
Spalio 17 d. laikraštyje „El Mundo“ pagrindinės Ispanijos psichikos sveikatos specialistų organizacijos paskelbė griežtą įspėjimą dėl valdančiosios koalicijos parengto „Translyčių įstatymo“ projekto, kurį ruošiasi priimti Ispanijos parlamentas. „Translyčių asmenų lygybės ir LGBTI teisių užtikrinimo įstatymas“ siekia įtvirtinti Ispanijoje teisę į „lyties“ apsisprendimą tuo metu, kai kitos šalys po truputį atsitraukia nuo įstatymų, grindžiamų gender ideologija.
„Tai kelia pavojų visapusiškai medicininei priežiūrai, į kurią turi teisę visi vaikai. Jame ignoruojama, kad visuose teismo sprendimuose, susijusiuose su nepilnamečio gyvenimu, pirmenybė turi būti teikiama nepilnamečio interesams“. Ir ignoruojama, kad tokios šalys kaip „Suomija ir Jungtinė Karalystė perėjo nuo greitų ir invazinių modelių prie kitų, labiau atspindinčių ir susietų su psichikos sveikata“, – spalio 23 d. rašė „El Mundo“, cituodamas Ispanijos paauglių ir vaikų psichiatrijos asociacijos (AEPNyA) pirmininkę Luisą Lázaro.
Kitaip tariant, prieš įstatymą protestuoja patys šalies medikai.
Vadinamasis „Translyčių įstatymas“ yra įstatymo projektas, kurį parengė kraštutinių kairiųjų partijos „Podemos“ lygybės ministrė Irene Montero, nepaisydama didelio pasipriešinimo savo partijos gretose, ypač iš šios partijos feminisčių, tokių kaip buvusi Sánchezo vyriausybės vicepirmininkė (nuo 2018 m. birželio mėn. iki 2021 m. liepos mėn.) Carmen Calvo, PSOE parlamento narė, dabar pirmininkaujanti Lygybės komitetui Deputatų kongrese, Ispanijos parlamento žemuosiuose rūmuose.
Jei bus priimtas, „Translyčių įstatymas“ leis visiems vyresniems nei 16 metų asmenims savo nuožiūra keisti „lytį“ ir būti traktuojamiems kaip priklausantiems priešingai lyčiai, įskaitant santykius, susijusius su galimybe naudotis tualetais, persirengimo kambariais ar dalyvauti sporto varžybose – tai tik keli pavyzdžiai. Vaikams nuo 14 iki 16 metų reikės tėvų sutikimo, o vaikams nuo 12 iki 14 metų reikės gauti teisėjo pritarimą jų prašomam „lyties pakeitimui“.
Be pagrindinių šalies psichikos sveikatos draugijų, įskaitant minėtą Ispanijos paauglių ir vaikų psichiatrijos asociaciją bei Ispanijos psichiatrijos ir psichikos sveikatos draugiją (SEPSM), Ispanijos translytiškumo įstatymo projektą griežtai sukritikavo Endokrinologijos draugija ir net Madrido gydytojų kolegija, kuri jau dabar pažymi, kad „yra lavina jaunų žmonių, turinčių sutrikimų ir ieškančių stebuklingo sprendimo translytiškumo tapatybėje“.
Dalis sveikatos priežiūros specialistų organizacijų susirūpinimo kyla dėl to, kad priėmus naująjį įstatymą psichikos sveikatos specialistams bus draudžiama kištis į nepilnamečių „lyties apsisprendimo“ procesą, paliekant paaugliams išimtinę galimybę pasirinkti, ar jie nori inicijuoti lyties keitimo procedūras, o tai, pasak sveikatos priežiūros specialistų, yra „piktadarystė“, vykdoma „vadovaujantis ideologiniais, o ne moksliniais kriterijais“, kuri „gali atnešti daug skausmo ir apgailestavimo daugeliui žmonių“.
Priėmus šį įstatymą Ispanija taps dešimtąja Europos šalimi, kurioje bus leidžiama „apsispręsti dėl lyties“ tiesiog pateikiant deklaraciją civilinės metrikacijos įstaigai; kitos šios šalys yra Airija, Belgija, Danija, Islandija, Liuksemburgas, Malta, Norvegija, Portugalija ir Šveicarija. Tačiau, išskyrus Norvegiją ir netrukus Ispaniją, nė viena kita šalis neleidžia nepilnamečiams keisti lyties be tėvų sutikimo.
Spalio 26 d. S. Sánchezo socialistai paprašė atidėti balsavimą dėl įstatymo projekto parlamente, kad būtų galima parengti pakeitimus, kurie suteiktų jam „teisinį saugumą“. Lygybės ministrė Irene Montero pareiškė: „Mes nesutiksime nė su vienu teisių apribojimu po to, kai įstatymas buvo priimtas po labai sunkių derybų vyriausybėje“, ir „neturėtume versti LGTBI žmonių ilgiau laukti“.
Priešingai nei Vengrijos vaikų apsaugos įstatymas, dėl Ispanijos translytiškumo įstatymo Briuselis neatiminės ES lėšų, nes Ispanijos prieš mokslą nukreiptas ir translytiškumą skatinantis įstatymas atitinka Europos Komisijos išpažįstamą ideologiją. Vengrijai šiuo metu tenka mažinti milijardines išlaidas, o jos pozicija translyčių asmenų klausimais vaidina svarbų vaidmenį kairiųjų liberalų pastangose finansiškai smaugti šalį.
Spalio 21 d. Madrido bendruomenės LGBT ir „trans“ įstatymų klausimas atvėrė regioninės vyriausybės ir Vox parlamentinės grupės nesutarimus. Po kelių dienų šį klausimą vėl iškėlė Vox atstovė regioniniame parlamente ir provincijos partijos lyderė Rocío Monasterio, kuri paprašė Madrido merės Ayuso atšaukti Madrido „Trans įstatymą“.
„Madrido bendruomenės Trans įstatymas yra dar agresyvesnis nei Irene Montero įstatymas“, – spalio 28 d. El Toro TV laidoje aiškino R. Monasterio.
Cifuente ir Ayuso Trans įstatymas yra „agresyvesnis“, nes leidžia „taikyti hormoninį gydymą labai jauname amžiuje, ir kelio atgal nėra“, sakė moteris iš Vox.
Kaip jau anksčiau rašė „Remix News“, lytinio brendimo blokatoriai siejami su psichikos sutrikimais, didesniu vėžio atvejų skaičiumi, savižudybėmis, osteoporoze ir daugeliu kitų rimtų sveikatos sutrikimų.
Madrido translytiškumo įstatymas nurodo, kad jei vaikas socialinio darbuotojo akivaizdoje nurodo, jog nori būti translytis, socialinis darbuotojas turi užpildyti ataskaitą, kuri keliauja į medicinos centrą, kur gydytojas privalo ne tik neprieštarauti lyties keitimui, bet ir reikalauja, kad specialistas gydytų tą vaiką hormonais, net jei tam prieštarauja jo tėvai. Jei tėvai prieštarauja, Madrido vyriausybė ir socialinis darbuotojas gali pradėti teisminę procedūrą, kad iš tėvų būtų atimta vaiko globa, nes lytinė tapatybė, tai, ko nori vaikas, yra aukščiau visko“.
Šaltinis: Remix News