Ispanijoje priimtas įstatymas nepilnamečiams leidžia keisti lytį be tėvų sutikimo

laikmetis.lt

Ispanijos žemieji parlamento rūmai (isp. Congreso de los Diputados) po to, kai pritarė Senatas, priėmė įstatymą, pagal kurį translyčių asmenų lytinių organų operacijas ir hormoninį gydymą bus galima atlikti nuo 16 metų amžiaus – be tėvų sutikimo.

Šį įstatymą, žinomą tiesiog kaip transįstatymą, prastūmė socialistų ir komunistų valdančioji koalicija, remiama LGTBI (lesbiečių, gėjų, translyčių, biseksualų ir interseksualų) spaudimo grupių. Įstatymas buvo priimtas Ispanijos deputatų Kongrese, nepaisant to, kad teisėkūros proceso metu jam prieštaravo patariamosios institucijos.

Tiek Valstybės taryba, tiek Generalinė teismų taryba griežtai pasisakė prieš kai kurias įstatymo nuostatas, ypač dėl nepakankamos nepilnamečių apsaugos.

Translyčių įstatyme numatyta galimybė pakeisti vardą ir lytį civiliniame registre asmens prašymu nuo 16 metų.

Nuo 14 iki 16 metų amžiaus šiam pakeitimui reikalingas tėvų arba teisėtų globėjų sutikimas. Esant neatitikimams, gali įsikišti teisėjas.

Norint atlikti pakeitimus nacionalinėje asmens tapatybės kortelėje, 12-14 metų vaikai turi turėti teismo leidimą.

Iki 12 metų amžiaus civilinės būklės akto įrašo pakeisti negalima, nors įstatyme numatyta, kad įvairioje aplinkoje su nepilnamečiais turi būti elgiamasi atsižvelgiant į jų išreikštą seksualinę tapatybę.

Bet kuriuo atveju panaikinta būtinybė pateikti medicininę ar psichologinę išvadą, patvirtinančią savęs suvokimo nuoseklumą. Iki šiol taip pat reikėjo patikrinti, ar asmuo ilgą laiką vartojo hormonus, blokuojančius normalų lytinį vystymąsi.

Civilinės būklės aktų registro pakeitimo procesas gali trukti ne ilgiau kaip keturis mėnesius ir gali būti atšauktas praėjus šešiems mėnesiams nuo prašymo pateikimo.

Kalbant apie lyties organų chirurginio modeliavimo procesus, įstatymas nurodo bendrąją atsargumo priemonę, kad jis negalimas jaunesniems nei 12 metų vaikams, tačiau yra numatyta šio principo išimtis tuo atveju, jei „medicininės indikacijos reikalauja kitaip, siekiant apsaugoti asmens sveikatą“.

Vaikams nuo 12 iki 16 metų įstatymas nustato, kad turi būti nustatytas pakankamas brandos laipsnis. Sulaukus šio amžiaus, tėvų sutikimo nereikalaujama.

Translyčių įstatymas draudžia bet kokias profesionalias ar neformalias konsultacijas, net ir suinteresuotos šalies prašymu, kurios susijusios su natūralios lyties keitimo procesu. Be to, jis palengvina LGTBI asmenų galimybes pasinaudoti pagalbinio apvaisinimo procedūromis ir leidžia lesbiečių porai susilaukti vaikų nesudarant civilinės santuokos.

Įstatyme taip pat įvedama „lyties atstovo“ sąlyga, turint omenyje atvejus, kai LGTBI asmenys dėl socialinės diskriminacijos palieka savo gyvenamąją vietą.

Teisėkūros procesas suskaldė feminisčių grupes. Dėl šio susiskaldymo net buvo sužlugdytas pirmasis bandymas priimti šį įstatymą 2021 m.

Kai kurios feministės kritikavo galimybę, kad nusikaltimais prieš moteris kaltinami vyrai galėtų pasiskelbti moterimis, kad gautų teisinių ir net kalėjimo lengvatų.

Taip pat buvo išreikštas susirūpinimas, kad vyrai galės dalyvauti moterų sporto varžybose, taip sudarydami nelygias sąlygas, atsižvelgiant į natūralią vyrų kūno sandarą, palyginti su moterimis.

Įstatymą kritikavo ir Bažnyčios atstovai.

Šaltinis: CNA

2.3 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top