Įvertinkite: pateikta net 16 paminklo dr. Jono Basanavičiui projektų, tik ar yra iš ko rinktis?

Ruošdamasis švęsti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Vilnius pagaliau ryžosi pastatyti paminklą dr. Jono Basanavičiui, kurio 167-ąsias gimimo metines taip pat minėsime kitąmet. Tautos patriarcho skulptūra turėtų iškilti sutvarkytoje aikštėje priešais Filharmoniją, kur 1905 metais buvo sušauktas Didysis Vilniaus seimas.

Paminklo dr. Jonui Basanavičiui ir aikštės priešais Filharmoniją sutvarkymo idėjų konkursui iki sausio 10 d. buvo pateikta 16 idėjų.

Konkurso laimėtojus – tris prizininkus – Ekspertų komisija, į kurią narius delegavo Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos dailės akademijos bendruomenė, atsirinks iki 2017 metų vasario 16 d. Jiems bus skirtos ir piniginės premijos, dvi paskatinamosios premijos atiteks ketvirtos ir penktos vietų laimėtojams.

Ekspertų komisiją, „akylai vertinsiančią darbus“, sudaro: skulptoriai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai prof. Gediminas Karalius (pirmininkas), Edita Utarienė, Stasys Žirgulis, prof. Arvydas Ališanka, Vilniaus dailės akademijos dėstytojas prof. dr. Algimantas Mačiulis, VGTU Architektūros katedros prof. Rolandas Palekas, VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Politikos teorijos katedros vedėjas prof. Alvydas Jokubaitis, VU Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros doc. Eligijus Raila, Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas ir Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis.

Nors vilnius.lt svetainėje teigiama, jog „[t]ai yra pats atviriausias viešas konkursas, kurios sąlygos buvo parengtos įsiklausius į visuomenės nuomonę, bendradarbiaujant su Dailininkų ir Architektų sąjungos bendruomene“, ir viliamasi, jog šis konkursas pagaliau užbaigs „dešimtmečius trukusias diskusijas dėl paminklo vienam iškiliausių Lietuvos veikėjų“, paskelbtos projektų nuotraukos verčia tuo abejoti : daugelis sumanymų glumina, mat atrodo lyg patyčios.

Tuo įsitikinti galime ir patys sausio 13–vasario 16 d. apsilankę Vilniaus rotušėje (Kamerinėje salėje, 2 a.) arba internete ČIA.

Tiesa, ar į piliečių nuomonę ekspertai atsižvelgs ir kaip konkrečiai galima pareikšti savo vertinimus, neskelbiama nei vilnius.lt svetainėje, nei Vilniaus mero veidaknygėje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Totali klaikuma

kol kas atrodo, jog tyčiojamasi…
O Šimašius džiaugias konkursų skaidrumu…

v.a.s.

Geria trys peliukai.
Vienas sako
– Davai, išgiarem po čierkutę ir pradedam dainuoti.
Kitas peliukas sako:
– Ne, geriau po dvi čierkas ir einam pasivaikščioti.
Trečiasis sako:
– Davai išgeriam po trys čierkas ir eime katinams snukių daužyti!

arnoldas

Projektų lygį vertinu pagal liaudies posakį: graits darbs – akls gimst. Gal verta grįžti prie tarpukario metais vilniečio skuųlptoriaus Rapolo Jakimavičiaus sukurto projekt?. Arba atkartoti Vilkaviškyje pastatyto dr. J.Basanavičiui paminklo medelį.

arnoldas

Projektų lygį vertinu pagal liaudies posakį: graits darbs – akls gimst. Gal verta grįžti prie tarpukario metais vilniečio skuųlptoriaus Rapolo Jakimavičiaus sukurto projekt?. Arba atkartoti Vilkaviškyje pastatyto dr. J.Basanavičiui paminklo modelį

Neduok Dieve

Jeigu bus paminklas J. Basanavičiui panašus į paminklus Mindaugui ir Gediminui, tokiem paminklų kūrėjui reik rankas nukapot.

SSaulius

Taigi turim talentingą skulptorių, Nacionalinės premijos laureatą Urbanavičių.Mūsų Prezidentė įteikė jam premiją,velionis L.Donskis įvertino nuopelnus,tai ko mes laukiam?Duokim šiam talentui laisvę kurti be konkurso,pamatyst–pasaulis bus nustebintas paminklu Basanavičiui!!!…O čia kažkokie”studentų”darbeliai…

Žiauru

Ne projektai, o kažkokios patyčios. Jei tik tokie, tai skelbkite konkursą visaliaudiniu lygiu, yra juk neatskleistų talentų Lietuvoje, išrinksime visi, nes kitaip bus dar vienas spjaudymasis kaip dėl vamzdžio prie Neries, ar Arkos Klaipėdoje.

Leila-Rachele

Labai atidžiai. dukart, vakar ir šiandien peržiūrėjau tą projektų parodą: rezultatai liūdni. Ko buvo galima ir tikėtis. Juk ta Lietuva jau beveik niekam nebeįdomi ir nebesvarbi. Kiekvienas jaunas mauna iš jos kuo tik toliau. Tokioje situacijoje laukti šedevrų ir kultūroje (skulptūroje) netenka. Ypač žinant koks didis grožis yra pats dabartinis sostinės meras. Taigi paroda iš esmės iliustruoja tik lietuviškos kultūros ir ideologijos kastraciją. Minties skurdumą. Istorijos neišmanymą. Estetikos nesuvokimą. Dabar konkrečiai apie kūrinėlius: 1 – labiau tiktų kokiam turkų sultonui Izmyre ar Ankaroje; 2 – galbūt, labiau dr. Mykolo Biržiškos įamžinimui; 3 – autorius nesigaudo laikmečio stilistikoje; 4 – kiek pataisius išeitų neblogas Karlas Marksas; 5 – pratęsia Vamzdžio-,arkos’ konceptą … ; 6 – Basanavičius panašus į neįgalų?; 7 –… Skaityti daugiau »

pasitikėkite kompartija

kompartija tikrai neapvils litovcų: sugebės pasityčioti iš Basanavičiaus.
—-
(kaip pasityčiojo iš A.Svarinsko su atminimo lenta ir t.t.)

...

Kiekvienas mato savaip – man priimtiniausi 12 ir 13 projektai .

Al.

Pasižiūrėkit knygyne kaip atvaizduotas Kudirka knygelėje apie Tautinę giesmę. Kaip iliustruotos lietuviškos pasakos. Sunku patikėti tokiu atrankiniu neprofesionalumu. Tas pat ir su Basanavičium. Reikia žūt būt prastumti karikatūrą.

Šimasšius

turėtų įsisąmoninti, jog paminklus lengva nugrįauti, bet sunku juos sukurti. Taigi jo džiugesys, kad konkursas susilaukė daug reikšmingų projektų – per ankstyvas.

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top