J. K. Rowling komentarai apie transseksualus gali pažeisti naują neapykantos kalbos įstatymą

laikmetis.lt

J. K. Rowling komentarai apie transseksualus gali pažeisti naują neapykantos kalbos įstatymą. Pranešama, kad pirmadienį Škotijoje įsigaliojo naujas neapykantos kalbos įstatymas. Jis gali paskatinti tirti tam tikrus atvejus. Pavyzdžiui, rašytojos J. K. Rowling (Dž. K. Rouling) atvejį, kai rašytoja savo socialinėje paskyroje pasisakė apie transseksualus, įvardindama jų biologinę lytį, o ne naują deklaruojamą lytinę tapatybę, aiškino Škotijos ministrė, praneša CNA.

Pagal balandžio 1 d. įsigaliojusį naująjį įstatymą už neapykantos kurstymą prieš asmenį dėl jo „transseksualinės tapatybės“ gresia iki septynerių metų kalėjimo. Įstatymu buvo išplėsti galiojantys neapykantos kalbos įstatymai, kuriais jau buvo draudžiama kurstyti neapykantą dėl asmens rasės.

Įstatymas aiškiai nedraudžia vadinamojo „neteisingo lyties nustatymo“, kai kas nors transseksualų asmenį vadina pagal jo biologinę lytį, o ne jo paties deklaruojamą lytinę tapatybę.

Tačiau Škotijos aukų ir bendruomenės saugumo ministrė Siobhian Brown (Ševan Braun), duodama interviu „BBC Radio 4 Today“, pasak „Telegraph“, sakė, kad policija turės teisę savo nuožiūra spręsti, ar tirti tokio pobūdžio komentarus, ir ar konkrečiai tirti J. K. Rowling, kuri atvirai kritikuoja lyčių ideologiją, atvejį.

„Įstatyme nustatyta labai aukšta riba, kurios vertinimas priklausytų nuo Škotijos policijos, ir tai, kas galėtų būti pasakyta internete arba asmeniškai, būtų vertinama kaip grasinimas ar įžeidimas“, – „BBC Radio 4 Today“ teigė ministrė, remiantis „The Telegraph“.

Ji pažymėjo, kad įstatyme nėra aiškiai nurodyta, kad „netikslios lyties“ asmenui nustatymas laikomas nusikaltimu. Tačiau paklausta apie Škotijos nacionalinės partijos tarybos nario žodžius, kad J. K. Rowling „neturi teisės versti žmones jaustis nepatogiai ir kam nors priskirti klaidingą lytį“, Brown atsakė, kad tai „bus policijos reikalas, kuri turės įvertinti, kas įvyko“.

Tačiau ministrė taip pat sakė nemananti, jog pagal įstatymą neteisėta perteikti „asmeninę nuomonę, kuri yra iššaukianti ar įžeidžianti“, ir toliau tvirtino: „Mes gerbiame kiekvieno žmogaus saviraiškos laisvę ir niekas mūsų visuomenėje neturėtų gyventi baimėje ar būti verčiamas jaustis tarsi niekam nepriklausytų.“

J. K. Rowling, kuri yra bestselerių serijos apie Harį Poterį autorė, atvirai kritikavo leidimą biologiniams vyrams, kurie identifikuoja save kaip moteris, varžytis moterų sporto šakose ir lankytis moterų persirengimo kambariuose. Ji dažnai vadina biologinius vyrus, kurie save tapatina su moterimis, vyriškais įvardžiais ir balandžio 1 d., nepaisydama naujojo Škotijos įstatymo, toliau tai darė. Neseniai ji paragino Škotijos policiją ją suimti.

„Jau kelerius metus Škotijos moterys savo vyriausybės ir policijos pajėgų narių yra spaudžiamos neigti savo akių ir ausų pateikiamus įrodymus, atmesti biologinius faktus ir priimti neoreliginę lyties sampratą, kuri yra neįrodoma ir nepatikrinama“, – teigė J. K. Rowling savo pranešimuose „X“.

„Naujas sąvokos „moteris“ apibrėžimas, į ją įtraukiant kiekvieną vyrą, kuris ja pasiskelbia, jau turėjo rimtų pasekmių moterų ir mergaičių teisėms ir saugumui Škotijoje, o didžiausią poveikį, kaip visada, pajuto labiausiai pažeidžiamos moterys, įskaitant kalines ir išprievartavimą išgyvenusias moteris“, – tęsė rašytoja.

„Neįmanoma tiksliai apibūdinti ar spręsti prieš moteris ir mergaites įvykdyto smurto ir seksualinės prievartos tikrovės ar spręsti dabartinio išpuolio prieš moterų ir mergaičių teises, jei mums neleidžiama vadinti vyro vyru. Škotijoje baigta su žodžio ir įsitikinimų laisve, jei tikslus biologinės lyties apibūdinimas laikomas nusikalstamu.“

J. K. Rowling pridūrė, kad ji „šiuo metu yra išvykusi iš šalies“. „Tačiau jei tai, ką čia parašiau, pagal naująjį įstatymą laikoma [nusikaltimu], kai grįšiu į Škotijos Apšvietos laikotarpio (Škotijos Apšvietos mąstytojai, remdamiesi humanistinėmis ir racionaliomis to paties laikotarpio Vakarų Apšvietos idėjomis, teigė žmogaus proto svarbą ir atmetė bet kokį autoritetą, kurio negalima pagrįsti protu, – red. past.) gimtinę, tikiuosi būti suimta“.

Į naująjį įstatymą nebuvo įtrauktas draudimas kurstyti neapykantą žmogui dėl jo lyties.

Škotijos policija antradienio popietę pareiškė, kad dėl J. K. Rowling komentarų socialinėje žiniasklaidoje, kuriais ji išdrįso suimti policiją, tyrimas nebus pradėtas, pranešė „The Guardian“.

Škotijos policija „patvirtino, kad gavo skundų dėl socialinėje žiniasklaidoje paskelbto įrašo“, – teigė leidinys, tačiau pridūrė: „Komentarai nevertinami kaip nusikalstami ir jokių tolesnių veiksmų nebus imtasi.“

Tada J. K. Rowling pasidalijo naujiena „X“: „Tikiuosi, kad kiekvieną Škotijos moterį, norinčią pasisakyti už biologinės lyties realumą ir svarbą, šis pranešimas nuramins, ir tikiu, kad visos moterys – nepriklausomai nuo profilio ar finansinių galimybių – pagal įstatymus bus traktuojamos vienodai“, – rašė ji.

Škotijos katalikų vyskupų konferencija taip pat kritikavo naująjį įstatymą ir įspėjo, kad vyskupai yra „labai susirūpinę“ dėl to, jog jame nenumatyta apsauga krikščionims, kurie išreiškė tradicines krikščioniškas pažiūras į lytį.

„Neturėtų būti jokios grėsmės būti persekiojamam už tai, kad išreiškiate įsitikinimus, jog, pavyzdžiui, yra tik dvi lytys arba lytys, kad vyras negali tapti moterimi ir atvirkščiai arba kad santuoka gali būti tik tarp vieno vyro ir vienos moters“, – tuo metu teigė Škotijos vyskupų viešosios politikos agentūra Katalikų parlamento biuras.

ŠALTINIS CNA

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
4
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top