Japonija. Vienas mirtimi pasibaigęs šaudymas 2015-aisiais. Tai buvo seniausias rimtesnis nusikaltimas, kuriam ištirti japonų policija gavo kiek didesnius resursus.
Per pastaruosius 13 metų nusikalstamumas Japonijoje nuolat mažėjo, praneša „The Economist“. Čia žmogžudysčių kiekis yra vienas žemiausių pasaulyje – apie 0,3 šimtui tūkstančių gyventojų. JAV šis rodiklis yra beveik 4, o Malmėje – net 3,4. Dėl to šis Švedijos miestas tampa pavojingesnis už Niujorką, kuriame šis skaičius lygus 3.
Japonijoje, kurios populiaciją sudaro 127 milijonai gyventojų, yra 260 000 uniformuotų policininkų – 15 000 daugiau nei prieš dešimtį metų. Dėl to smulkūs nusikaltimai, tokie kaip dviračių vagystės, kurie kartais nesureikšminami, gauna vis daugiau dėmesio.
Nusikalstamumas yra toks žemas, kad policija imasi iniciatyvų reaguoti į tai, kas, jų manymu, gali virsti nusikaltimu. Būtent todėl buvo areštuota grupė žmonių, kurie dalijosi išlaidomis už nuomojamą automobilį – tai grynai technine prasme buvo galima manyti esant nelegaliu taksi verslu.
Važiavimas dviračiu degant raudonai šviesai atba bandymas pavogti lauke padžiautus skalbinius taip pat gali patraukti policijos dėmesį.
Prieš 15 metų policija Hokaide susitvarkė su gauja, kuri žadėjo įsivežti kontrabandinius ginklus, taigi galėjo juos konfiskuoti, kad užpildytų kvotas.
Net atkryčių skaičius žemas, o kad jaunimas būtų neprisdarytų bėdų, dirbama ir su tėvais.
Kaip pakomentavo advokatas Jošihiras Jasuda, toks žemas nusikalstamumo lygis Japonijoje pasiektas ne dėl kuo nors ypatingo policijos darbo, o dėl to, kad „žmonės patys sau yra policininkai“.
Pagal užsienio spaudą parengė Daiva Jakubonienė