JAV Federalinio teismo sprendimas: Obamos administracija nepaisė hidraulinio plėšymo keliamo pavojaus

Obamos administracija pažeidė įstatymus suteikdama leidimus naftos gavybai Kalifornijos valstijoje prieš tai neištyrusi pavojų, kuriuos kelia hidraulinio plėšymo technologijos naudojimas. Federalinio teismo teisėjas nusprendė, jog administracija, išduodama leidimus naftos gavybai, „visiškai ignoravo“ pavojų aplinkai.

Sprendime dėl ieškinio, kurį iškėlė aplinkosaugininkų grupės, teisėjas Paulas Grewalas teigia, kad JAV Žemėtvarkos biuras (US Bureau of Land Management) pažeidė teisę, suteikdamas leidimus įrengti naftos gręžinius prieš tai neįvertinęs potencialių pavojų, susijusių su hidrauliniu plėšymu.

„Tai, kad JAV Žemėtvarkos biuras nesvarstė galimybės, jog naftos telkiniams eksploatuoti gali būti naudojama hidraulinio plėšymo technologija, paprasčiausiai reiškia, jog poveikis aplinkai nebuvo ištirtas iš esmės, nors to reikalauja Nacionalinis aplinkos apsaugos aktas,“ – rašoma P.Grewalo paskelbtame sprendime.

Teismo sprendimas išryškina Obamos administracijos trūkumus. Kita vertus, šis sprendimas yra laikomas reikšminga aplinkosaugininkų pergale, kurie kovoja prieš technologijas, jų požiūriu, galinčias pakenkti aplinkai.

„Tai yra pirmasis mums žinomas federalinio teismo sprendimas, kuriame tiesiogiai paskelbta, jog federalinės agentūros, išduodamos naftos ir dujų gavybos leidimus, privalo išanalizuoti hidraulinio plėšymo pasekmes aplinkai,“ – Reuters naujienų agentūrai pasakė Brendanas Cummingsas, Biologinės įvairovės centro teisininkas, dalyvavęs pateikiant ieškinį.

„Tai yra svarbus sprendimas, kuris pripažįsta reikšmingą pavojų, kurį kelia hidraulinis plėšymas Kalifornijos žemei, orui ir vandeniui,“ – B.Cummingsas elektroniniame laiške parašė „Bloomberg News“ naujienų agentūrai. „Pavojingos klimato kaitos eroje federalinė vyriausybė neturėtų leisti angliavandenilių gavybai naudoti valstybinę žemę pavojingais būdais.“

Pirmadienį paskelbto teismo sprendimu bus uždraustas gręžimas 2500 akruose Kalifornijoje, kur buvo numatyta naftos ir dujų gavyba 2011 metais. Po šia žeme driekiasi Monterey skalūnų darinys – viena didžiausių naftos sankaupų Jungtinėse Valstijose. 20 000 akrų žemės plotą užimančiame Monterey skalūnų darinyje gali glūdėti maždaug 15 milijardų barelių naftos – tai sudaro 64 procentus visų JAV naftos išteklių.

Kadangi Kalifornijai yra būdingos sausros ir žemės drebėjimai, gamtosaugininkai yra susirūpinę, kad hidraulinio plėšymo naudojimas gali užnuodyti vietines vandens atsargas ir užteršti orą. Gyventojai, kurių namai yra netoli naftos ir dujų gavybos aikštelių, skundžiasi, jog jų būstai nuo gręžimo nukentėjo – sienose atsirado skilimų. Ieškinį pateikusios grupės (Sierra Club ir South Monterey County) taip pat teigia, jog hidraulinis plėšymas gali sukelti seisminį aktyvumą.

„Hidraulinio plėšymo technologija Kalifornijoje yra taikoma be jokio teisinio reguliavimo,“ – sako Brenna Norton, organizacijos „Food and Water Watch“ aktyvistė. „Naftos ir dujų kompanijos neprivalo atskleisti, kur jos naudoja hidraulinį plėšymą ar kokius chemikalus jos pila į gręžiniuose naudojamą vandenį, galbūt visai arti jūsų geriamojo vandens šaltinių.“

Aplinkosaugininkai taip pat argumentavo, jog kontaktas su cheminėmis medžiagomis, naudojamomis hidraulinio plėšymo vietose, gali sukelti sveikatos sutrikimų. Apie 70 % gyventojų, kurių namai išsidėstę netoli Marcellus skalūninių dujų telkinio, praėjusiais metais skundėsi niežtėjimu gerklėje, 80% skundėsi veido daubų (sinusų) problemomis. Keletas Europos valstybių jau uždraudė hidraulinio plėšymo technologiją; netrukus prie šių šalių gali prisijungti Vokietija.

Bet JAV Žemėtvarkos biuras nerado reikalo ištirti potencialių pavojų, susijusių su hidraulinio plėšymo technologijos naudojimu, – tokią situaciją teisėjas P.Grewalas palaikė stebinančia.

„Potencialus aplinkos užteršimo pavojus, nors ir nėra žinomas, nėra toks tolimas ar spekuliatyvus, kad galėtų būti visiškai ignoruojamas,“ – parašė jis teismo sprendime.

Tuo tarpu Kalifornijos naftos kompanijos tikisi, kad teismas joms leis tęsti gavybą, kai bus nustatyta, jog hidraulinis plėšymas yra saugi technologija. Tupperis Hullas, įmonės Western States Petroleum Association atstovas spaudai, pasakė Reuters agentūrai, kad teisėjas pasisakė prieš tik dėl JAV Žemėtvarkos biuro taikomos leidimų išdavimo tvarkos, bet ne prieš pačią hidraulinio plėšymo technologiją. Jis pasakė, kad jo įmonė teismo sprendimą vertina kaip gavybos pradžios „nukėlimą“ ir „tikisi, kad teismas galiausiai leis naudotis gavybos leidimu ir gavyba prasidės“.

Teismo sprendimas taikomas keturiems leidimams naftos gręžiniams įrengti. Teisėjas P.Grewalas pasakė, kad jis tyrė tik leidimų išdavimo teisinius aspektus, o ne pavojus, susijusius su hidraulinio plėšymo technologija.

P.Grewalas savo rašte teigia: „Teismas analizavo, ar JAV Žemėtvarkos biuro veiksmai išduodant naftos gavybos leidimus atitiko teisę. Teismas nesvarstė politinio klausimo, ar hidraulinio plėšymo technologijos naudojimas Monterey skalūnų darinyje ar kur nors kitur yra geras ar blogas dalykas.“

Iš anglų kalbos vertė Laisvūnas Šopauskas.

Šaltinis: http://rt.com/usa/fracking-judge-california-obama-583/

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top