JAV kartu su sąjungininkais smogė taikiniams Sirijoje: kitos išeities nebuvo. Rusija perspėjo: bus pasekmių

Šeštadienį paryčiais Lietuvos laiku JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos karinės pajėgos, siekdamos sustabdyti tolesnį cheminio ginklo panaudojimą prieš civilius, smogė taikiniams Sirijoje, skelbia pasaulio žiniasklaida.

Per pusantros valandos buvo paleista apie 100 „Tomahawk“ raketų. Jų taikiniais tapo cheminių ginklų saugykla Homso mieste ir cheminių ginklų saugykla bei svarbus karinis postas netoli Homso, o taip pat mokslinių tyrimų įstaiga Damaske, siejama su cheminiais ir biologiniais ginklais. Rusijos kariškių teigimu, nė viena iš raketų nebuvo nukreipta į tas sritis, kurias saugo Maskva.

Kaip pakomentavo JAV prezidentas Donaldas Trumpas, šiais antskrydžiais atsakyta į praėjusią savaitę įvykdytą „monstro nusikaltimą“ – galimai Sirijos režimo surengtą cheminę ataką Sirijos Dumos mieste. Jo teigimu, didžiausia atsakomybė už tai, kad šioje šalyje niekaip nesibaigia karas, tenka Iranui ir Rusijai, „labiausiai atsakingoms už kriminalinio Assado režimo rėmimą, apginklavimą ir finansavimą“.

„2013 m. prezidentas Putinas ir jo vyriausybė žadėjo pasauliui, kad garantuos Sirijos cheminio ginklo sunaikinimą. Pastaroji Assado ataka ir šios dienos atsakas į ją yra tiesioginis rezultatas to, kad Rusija neįvykdė šio pažado. Rusija turi nuspręsti, ar toliau eis šiuo tamsiu keliu, ar prisijungs prie civilizuotų valstybių kaip jėga stabilumui ir taikai palaikyti. Tikėkimės, kada nors susidraugausime su Rusija ir galbūt net su Iranu, bet galbūt ir ne“, – kalbėjo JAV prezidentas.

Savo kreipimesi į tautą Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May teigė, jog prisijungti prie JAV apsisprendusi, nes „kitos alternatyvos kaip tik panaudoti jėgą“ nebuvo. Ji pabrėžė, jog sąjungininkai nė nesvarsto „apie kišimąsi į civilinį karą“ ar „režimo pokyčius“, kad viskas, ko siekta, tai atlikti „ribotus ir tikslius karinius veiksmus – jie nepadidins įtampos regione, bet padės išvengti civilių aukų“ – sakė ji.

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono teigimu, Prancūzija palaiko šį atsaką, kad sustabdytų cheminio ginklo naudojimą, nes buvo peržengta riba: „Daugybė vyrų, moterų ir vaikų nužudyti cheminiais ginklais“.

Rusijos reakcijos nereikėjo ilgai laukti. Rusijos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Anatolijus Antonovas buvo tiesmukas: „Tokie grasinimai Rusijai nepraeis be pasekmių“. Jo įsitikinimu, visa atsakomybė už pasekmes tenka Vašingtonui, Londonui ir Paryžiui. „Toks prezidento Vladimiro Putino įžeidimas yra nepriimtinas“, – kalbėjo jis pridurdamas, kad JAV neturinti moralinės teisės svaidytis tokiais kaltinimais.

Kaip pareiškė JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, tai tebuvo pirmoji ataka, bet ar ji bus vienkartinė, priklauso nuo to, kokias išvadas po šios „labai stiprios žinutės“ pasidarys Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top