Lietuvai įžengus į savo valstybingumo antrąjį šimtmetį ir mes – visi piliečiai, visi lietuviai – nuo prezidento iki eilinio, jį pradėkime kitaip – pasijuskime vieninteliais, visateisiais Lietuvos šeimininkais, supraskime, kad tik visiems solidariai dalyvaujant Lietuvos ateities kūrime, Lietuva gali tapti visiems vienodai teisinga, vieninga ir klestinti. Susitelkime ir imkimės veiksmų.
Klydome leisdami mūsų išrinktiesiems jų susikurtais įstatymais atsiriboti nuo Tautos – nuo pilietinės visuomenės – nuo rinkėjų, leidome diktatoriškai valdyti šalį, priiminėti sprendimus Tautos – visų mūsų – vardu, dažnai neatitinkančius Tautos valią ir interesus. Klydo mūsų išrinktieji, pervertino savo jėgas, galimai manydami, kad Tautos teisių pasisavinimas bus naudingas Lietuvai. Klydome visi, todėl nekaltindami vieni kitų bendromis jėgomis ištaisykime klaidas. Atmeskime mintį, kad išrinkus tinkamus deputatus, jie be mūsų, už mus, mums visiems sukurs gerovės Lietuvą. Tai jau 28-eri metai, nepateisinantys mūsų vilčių. 28-erius metus rinkome geriausius, bet situacija negerėja. Negerėja, nes veikianti nedemokratiška rinkimų ir atstovavimo (neatstovavimo) sistema prilygsta spąstams, kuriuose jau trečias dešimtmetis merdi Lietuva.
Ši ydinga, pilietines galias blokuojanti sistema mūsų išrinktųjų sprendimais atsirado nepriklausomybės pradžioje – 1992 m. Aukščiausiajai Tarybai įteisinus sąrašinius rinkimus, o 1995 m. pirmajam atkurtos Lietuvos Seimui panaikinus pirminį, esminį pilietinės savivaldos lygmenį – seniūnijų savivaldą. Po šių sprendimų Lietuvoje, vietoje galėjusio veikti demokratinio valdymo, visuose valdžios lygmenyse – seniūnijose, savivaldybėse ir Seime įsigalėjo išrinktųjų diktatūra, kurios pasekmė – Tauta (nors Konstitucija ir laiduoja Tautai aukščiausias galias valstybėje, žr. 4 str. Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus), neteko ir iki šiol neturi nei konstitucinių galių, nei atstovų, per kuriuos jas galėtų vykdyti.
Tautos konstitucinių galių atstatymui reikia:
1) Visiems rinkimams įteisinti tik vienmandatinius – teritorinius rinkimus. (Balsavimas, ne už sąrašus, bet už asmenį).
2) Įteisinti rinkėjams teisę savo išrinktus, blogai atstovaujančius atstovus, atšaukti. (Kad atstovą galėtų atšaukti tik jį išsirinkę rinkėjai).
3) Įteisinti pilną seniūnijų savivaldą su juose demokratiškai renkamomis seniūnijų ir seniūnaitijų Tarybomis. (Taip išplėsta savivalda – Tautos organizacinė sistema – sudarys sąlygas visiems piliečiams, veiksmingai dalyvauti savo gyvenamųjų teritorijų ir visos valstybės valdymo procese)
Įteisinus šiuos tris sistemos tobulinimo punktus, suverenitetas vėl priklausys ne tik išrinktiesiems, bet ir visai Tautai, ir užtikrins Lietuvos sėkmingą vystymąsi – gyvenimą pagal visų pasirinktas ir visiems priimtiniausias taisykles.
Mes, „Pilietinės savivaldos Sąjungos“ nariai, prašome Pasaulio Lietuvių Bendruomenę prisidėti prie mūsų idėjos įgyvendinimo – prie demokratinės ir klestinčios Lietuvos sukūrimo
Pilietinės Savivaldos Sąjungos narių vardu –
pirmininkas Jonas Kaminskas.
www.pilietinesavivalda.lt