Jonas Nairanauskas: „Jeigu pilies gynybą išduoda vadai, pilėnai ginasi viduje“ (papildyta video)

Liepos 16 d. Vilniuje vyko keletas svarbių renginių skalūnų dujų tema. Nacionalinėje Dailės galerijoje vyko ES šalių aplinkos apsaugos ministrų susitikimas. Vienas iš klausimų – aplinkosauginiai skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos aspektai. Atvykusius į susitikimą pasitiko aktyvių piliečių piketas su reikalavimais neleisti Lietuvoje ypač taršios ir kenksmingos aplinkai, žemės gelmėms ir žmonių sveikatai hidraulinio ardymo technologijos.

Pirmą kartą per aktyvių protestų pusmetį prie protestuotojų priėjo besišypsantis Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. Trumpai pašnekėjęs, jis savo pasisakymą užbaigė žodžiais: „Ir gamtą reikia saugoti, ir nelikti su pliku užpakaliu“. Tarsi vienintelis būdas to pasiekti – leisti skalūnų dujų žvalgybą ir gavybą, nekreipiant dėmesio į neišvengiamą ir jokiais pinigais nepataisomą žalą?

Su piketuotojais bendravo ir atskirų valstybių atstovai. Vienas iš Turkijos delegacijos atstovų, pasikalbėjęs su piketuotojais ir palaikydamas juos, sutiko trumpai pastovėti su vienu iš plakatų rankose „Skalūnų dujų gavyba = Ekocidas = Genocidas“. ES Aplinkos apsaugos agentūros atstovas pažadėjo perduoti piketo dalyvių žinią visiems susirinkusiems.

Vėliau BNS patalpose Žemaitijos atstovai surengė spaudos konferenciją „Gazprom atstovo išpažintis“, kurioje Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas paneigė LNK liepos 11d. paskleistą melą apie jam išmokėtus „Lietuvos dujų“ pinigus. Tokią kompensaciją įgyvendinant Lietuvos valstybės ir ES remiamą projektą gavo daugiau nei 500 žmonių, per kurių žemes driekiasi magistralinis dujotiekis, sudarysiantis galimybę integruoti būsimą SGD terminalą į Lietuvos gamtinių dujų rinką. „Apie šį faktą, kad gavau, kaip ir kiti piliečiai, finansinę kompensaciją už sugadintą mišką, paskelbiau dar vasario 6 d. „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje pas E. Jakilaitį. Kam reikėjo traukti ir visiškai iškreipti tą informaciją, iš melo padarant sensaciją?“

Seimo narys, Lietuvos Žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys pasakė, kad kreipėsi į Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybą prašydamas ištirti, ar nebuvo falsifikuojamas Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko A.Butkevičiaus interviu 2013 m. liepos 11 d. LNK žinių reportaže.

„Nevyriausybinių organizacijų pateikta informacija leidžia susidaryti nuomonę, kad žinių siužete rodomi Premjero pasisakymai dėl Žygaičių bendruomenės veiklos yra nesusiję su šiuo klausimu, o A.Butkevičiaus atsakymuose naudojamos frazės buvo „iškirptos“ iš diena anksčiau įvykusios spaudos konferencijos, kurioje Ministras pirmininkas atsakinėjo į visai kitus žurnalistų pateiktus klausimus. Aš pats tris dešimtmečius dirbau televizijos žurnalistu, todėl esu tikras, jog tokie metodai nesuderinami su Europinė demokratija“, – teigė L.Balsys.

Jonas Nairanauskas dar kartą priminė žurnalistams, kad „LL investicijų“ ir „Chevrono“ atstovų bendravimas su bendrovėmis prasidėjo iš pat pradžių nuo melo, apgaulės ir grasinimų. Apie paskutinį atvejį, kai „Minijos naftos“ teritorijoje jos direktorius ponas T.Haseltonas panaudojo fizinį smurtą prieš Vilkyčių bendruomenės atstovą Darių Vilių, papasakojo pats Darius. „Buvau užpultas tuo momentu, kai jau ėjau išėjimo link, supratęs, kad mūsų, bendruomenių atstovų, neįleis kartu su Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariais. Buvau užpultas ir parblokštas ant žemės. Ir nors Seimo nariai gėdijo T.Haseltoną ir ragino jį atsiprašyti, jis to taip ir nepadarė“.

Jonas Nairanauskas pridūrė, kad melas, apgaulė, grasinimai ir smurtas lydi visą bendravimo su „LL investicijomis“ ir „Chevronu“ laikotarpį. Ar tai galima pakeisti iki šio penktadienio, liepos 19 d., kai Geologijos tarnybos komisija žada paskelbti konkurso nugalėtoju Rietavo-Šilutės plote „Chevron“ kompaniją? Visi prisimena premjero A.Butkevičiaus žodžius, kad „be bendruomenių pritarimo niekas nebus daroma. Dar vienas plačiai skleidžiamas melas – kad Žygaičiai neįeina į paskelbtą konkursų plotą.

Seimo narys L.Balsys pasakė, kad jei jau ir ieškome sąsajų su Gazproma ir Rusijos energetika, tai reikėtų pasidomėti, iš kur į Lietuva atvyko ponas T.Haseltonas su žmona Natalija. Atvyko jis iš Permės, kur iki šiol turi verslo interesų, nes ten dirba jo įkurta įmonė „Odin Energy“.

Buvo ir žurnalistų, klausiančių, iš kokių pinigų vykdomos pasipriešinimo skalūnų dujoms akcijos. Anot J.Nairanauko, pilietinei pareigai ginti žemę, vandenį ir savo prigimtines teises, ką garantuoja Orhuso konvencija, didelių pinigų nereikia. „Kai važiuojame į Vilnių, dalijamės kelionės išlaidomis. Šiandienos spaudos konferenciją apmokėjau savo lėšomis. Plakatus pagaminti daug nekainuoja.

Kai buvo paklaustas, kas labiausiai palaiko šioje nelygioje kovoje, kai piliečių nepalaiko valdžia, Jonas Nairanauskas atsakė: „Vidinis įsitikinimas, kad kitaip elgtis negalima. Jeigu pilies gynybą išduoda vadai, piliečiai ginasi viduje. Taip ir mes darysime“.

Pasiklausius tos pačios liepos 16-tosios pagrindinių TV kanalų laidų, paaiškėjo, kad žurnalistai melą tiražuoja ir toliau. Ką reiškia TV3 Žinių vedėjo žodžiai, kad „pastaruoju metų Žygaičių bendruomenės reputacija pašlijo“? Vienas kanalas paskleidė melą, o kiti kartoja su pasimėgavimu.

Išties propagandiniame fronte nieko naujo.

Reportažo autorė – Aušra Gabalytė.

Tiesos.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top