lithuanian-economy.net
Primenu, jog LMS mitingų priverstas Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga pasirašė sutarimą, jog 2020 m. antrąjį pusmetį Lietuvoje gydytojų VDU turėtų siekti 3 VDU, o slaugytojų – 1,5 VDU. 2019 m. pavasarį, kai Vyriausybės sudaryta komisija gelbėjo premjero ir kai kurių ministrų šiknas, 3 / 1,5 VDU klausimas jau buvo nukeltas į 2025 m., 2020 m. numatant vidutinį 3250 eurų atlyginimą gydytojams ir 1625 eurų atlyginimą slaugytojams. Tokius atlyginimus kitais metais medikai matys tik kaip savo ausis. Dabar yra tas laikas, kai reikia stot piestu, mitinguoti ir, galų gale, pradėt streikuoti!
Kokie atlyginimai dabar?
Remiantis Lietuvos Statistikos departamento (LSD) darbo užmokesčio statistika, (etatinis) bruto gydytojų atlyginimas 2019 metų 2 ketvirtį siekė 2312 eurų (neto – 1406). Vidutinis darbo užmokestis 2019 m. antrąjį ketvirtį siekė 1289 eurus, taigi gydytojų VDU siekė 1.79 bendro VDU, arba tik 71 proc. nuo 3250 eurų.
Pastaba: 2019K1 šuolis atspindi darbuotojo ir darbdavio VSD sujungimą
Nuo rugsėjo turėjo didėti medikų atlyginimai ~15 proc. Kiek jie iš tiesų padidėjo, sužinosime lapkričio 26 dieną, kai LSD atnaujins duomenis. Bet, tarkime, gydytojų bruto atlyginimas padidėjo iš tiesų iki 2312 × 1,15 = 2659 eurų. Daugiau didinimų šiais metais nebėra numatyta PSDF biudžete.
(Pastaba: jeigu medikai žino, kur rasti detalius atlyginimų duomenis, brūkštelkit komentarą, dėkui!)
Koks atlyginimų augimas ir finansavimas reikalingas 2020 m.?
• Jeigu Vyriausybės įsipareigojimus(!) siekti ne mažesnio kaip 3250 eurų atlyginimo gydytojams 2020K2 laikysime už gryną pinigą (ir darysime prielaidą, jog didinimai įvyks ir vėl tik nuo rugsėjo, o ne nuo sausio), tada gydytojų atlyginimai turėtų didėti 22 proc. VLK skaičiavimais, jeigu suprantu teisingai, tai kainuotų ~80 mln. eurų. Jeigu toks didinimas įsigaliotų nuo sausio, tada atitinkamai ~160 mln eurų.
• 3 VDU fantazija: Finansų ministerija prognozuoja, jog 2020 m. VDU sieks 1386 eurus. Taigi 3 VDU atitiktų 4158 eurus gydytojams ir 1,5 VDU – 2079 eurus slaugytojams. Atitinkamai gydytojų atlyginimai turėtų augti 56 proc. Pusmečio / metų finansavimo kaštai siektų apie 180/360 mln eurų.
Taigi, minimali suma, kuria turėtų būti didinami Sveikatos apsaugos sektoriaus darbuotojų atginimai 2020 m. – 80 mln. eurų, tesint pažadus – 360 mln. eurų.
Kas iš tiesų numatoma PSDF biudžete 2020 m.?
Kitais metais medikams numatomas afigienas gyvenimas. Nuo ironijos ir cinizmo galima net plaukus nusiraut.
Asmens sveikatos priežiūros paslaugoms numatoma didinti finansavimą 83 mln. eurų – nuo 1391 mln. eurų iki 1474 mln. eurų. Augimas siekia 6 proc. Tik bėda, jog 2020 m. PSDF biudžete nėra numatoma nė vieno cento didinti gydytojų ar slaugytojų atlyginimus. Visas šis didinimas yra numatytas 2019 m. įvykdyto finansavimo padidinimui (~75 mln. eurų) ir praplėstų paslaugų tęstinumui (8,7 mln. eurų) išlaikyti.
Kadangi centrinė valdžia išlaidauja, VSD ir PSDF priversti kaupti šimtamilijoninius rezervus, kurių negali panaudoti, nes kitaip Lietuva nebesilaikytų fiskalinės drausmės įstatymo. Apie tai, kaip mes „subalansuojam“ konsoliduotą biudžetą, rašiau ČIA. Konkrečiau – šių metų pabaigoje PSDF turėtų būti sukauptas 401 mln. eurų rezervas (taip, jau šiemet tai buvo svarbu, kad V.Šapokai sueitų skaičiukai), kitų metų pabaigoje šis rezervas, numatoma, didės iki 607 mln eurų ir sudarys beveik 1/3 visų faktinių PSDF išlaidų.
A.Veryga guodžiasi, kad turime tiek pinigų, kiek turime. Pažadai šen ar ten – niekam nebeįdomu. Geriausiu atveju, jeigu 2020 m. biudžeto įplaukos viršys lūkesčius, tada A.Veryga galės kreiptis į FinMin su prašymu dalį rezervo skirti atlyginimų didinimui. O-bet-tačiau šiuo metu mes stebime nuolat prastėjančias makroekonominės tendencijas visame pasaulyje, tikėtis, jog 2020 m. biudžeto įplaukos ženkliai viršys prognozes, manau, yra ganėtinai abejotinas dalykas. Taigi tikėtis, kad rezervas bus atriektas atlyginimų didinimui, manau, labai neverta.
A.Verygai reikia 198,8 mln. eurų
Viename iš LRS raštų yra ši lentelė, kurioje iliustruojami PSDF išlaidų skaičiavimai. Įdomiausias dalykas, jog VLK rengdami PSDF nurodo, koks būtų faktinis poreikis. Kad nevargtume, perteikiu esminius rodiklius žemiau esančioje lentelėje.
Faktinis finansavimo poreikis siekia 198,8 mln eurų. Jeigu galėtume PSDF rezervui skirti ne 200, o, kaip rekomenduoja VLK, – 70 mln. eurų, tada sveikatos sričiai trūksta 68 mln. eurų. Tik, suprantama, jei nukreipiama 130,8 mln. eurų iš rezervo į sveikatos sistemą, sugriūva V.Šapokos kortų namelis. Alternatyviai galima išvis atsisakyti didinti PSDF rezervą, tada papildomo poreikio sveikatos sričiai nereiktų.
20 min., kurias būtina išklausyti medikams (ir ne tik)
Spalio 23 d. Sveikatos reikalų komitete buvo pristatyta Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos informacija apie 2020 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą. Visas video čia. Aš iškirpau pagrindines 20 min., kurias, manau, turėtų peržiūrėti visi medikai ir ne tik jie:
Kas toliau?
Seime 2020 PSDF biudžeto svarstymui kaip pagrindinis komitetas paskirtas Sveikatos reikalų komitetas, kaip papildomas – Audito komitetas. Visiems LMS, LSADPS, Solidarumas, LPSK ir kitoms profsąjungoms būtina keliauti į šių komitetų posėdžius ir aiškiai išsakyti savo pozicijas.
• Sveikatos komiteto posėdžių datos ir programa skelbiama čia
• Audito komiteto posėdžių datos ir programa skelbiama čia
Jeigu A.Kubilienė ir vėl norės „gražių“ ir tvarkingų pasisakymų (žr. video pabaigą), gal paaiškinkite, kas yra politika ir kurlink veda medikų persidirbimas, ir ar ji bei kiti SRK nariai prisiims asmeninę atsakomybę už tokias ateities skaudžias netektis?
O šiaip gal laikas vieningam mitingui ar net streikui?
Ligonių kasų.
neoficialiai daktarams įsakyta taupyti viskam,kam tik įmanoma-tyrimams,vaistams,guldymams į ligoninę…
Iš kur tik jie ir lenda ir kas jiems moka? Ko gero, dar ir iš biudžeto finansuojami, kaip ir antivisuomeninė LRT
į įvairiausius projektus, kaip antai, atimtų vaikų globa. Niekas nepasako kiek realiai ten išleidžiama?
Parlamentaro K.Masiulio nuomone, Lietuva turėtų imti pavyzdį iš Austrijos, kurioje iš viso tėra iki dešimties valstybinių registrų, kai pas mus Seimo narys priskaičiuoja apie 400: atskiras yra sergantiems vėžiu, atskiras – sergantiems AIDS, atskiras – administraciniams nusižengimams, atskiras – nusikalstamoms veikoms, atskiras – turtui ir t.t. Politiko teigimu, galėtų būti iš viso du registrai. Vienas – skirtas fiziniams asmenims, kitas – juridiniams.
„Juk vis tiek apie kiekvieną žmogų yra surinkta visa informacija. Kam pagal kiekvieną požymį reikia atskirų registrų? Viename galėtų būti surinkta, kad jis serga vėžiu, yra padaręs administracinį nusižengimą, nusikalstamą veiką ir yra kokio nors buto savininkas“, – samprotavo K.Masiulis.
Parlamentaro teigimu, registrai tokiu atveju būtų didesni, bet jų išlaikymas kainuotų žymiai pigiau.
Sveikatos apsaugoje.Patyčios yra labai skaudi problema,kai tyčiojamasi ir iš medicinos studento,daktaro,paciento.Ir pradėti reiktų nuo Sveikatos mokslų Universiteto,kuriame turėtų būti ruošiami tikri inteligentai.
kai bus gydymas ir vaistai nemokamai va tada prasidės tikrasis gydymas, o kai medicina ir formacija tampa pelno siekiančiomis organizacijomis, kurių pelnas tiesiog proporcingas ligonių ir nuperkamų vaistų skaičiui, mokami mokesčiai į biudžetą, medikai, farmacininkai ir biudžetininkai tampa brolais idėjos „kuo daugiau žmonių sirgtų ir kuo daugiau pirktų vaistų”, tai yra juos sieja nauda gaunama iš žmonių ligų. Toks valstybės požiūris mutao mutandis šaudymą sau į kojas.
MELEJARDAS MELEJONUI!
„vidutinis atlyginimas” – mhu-hha-ha. Vienam 5 tūkst. ,o kitam 600 . Taip ir sekami anekdotai …Matuokit minimaliom pensijom (nei 200 eur/mėn)nesiekia. Bet juk tada vėl blogai – žmonės tiesio nepakęs ,kai eilinis seimeris per mėn. sau pasiskiria 20 (DVIDEŠIMT ) MINIMALIŲ PENSIJŲ.(jau nekalbant apie nusenusių eurobiurokratų apetitus)Gal tada ir daktariukų apetitai stos į vietą ?Tai tokia tos mūsų išvogtos demokratijos realybė. „Komuniagų” ex elitas tik trina rankas iš pasitenkinimo – na va, pagaliau matot ,ką gavot įsivedę laukinį kapitalizmą /neoliberalizmą.
idealiai teisingas atsakymas. Visos bėdos atsirado po chunveibiniškos „privat ” medicinos atsiradimo(kodėl chunveib…?: Mao laikais skrajojo frazė „kuo blogiau,tuo geriau”. Ah1 tai ir pastebėjo – kuo didesnės problemos „konkurentui” ,tuo geriau gyvena „antrame” privačiame darbe laiką leidžiantys medikai,aplamai visa „privati” medicina .Pinigai,pinigai…ir nelieka vietos žmonių gydymui:(.