laikmetis.lt
Ukrainos analitikas Ilja Kusa analizuoja JAV prezidento Joe Bideno (Džo Baideno) vizitą Lenkijoje, kur jis pasakė kalbą apie Ukrainą.
1. JAV dar nepasirengusi keisti savo pozicijos karo atžvilgiu. Ginklų pristatymas Ukrainai vyksta, bet ne oro gynybos sistemų ar lėktuvų. O tai reiškia, kad karas turi tęstis, kad Rusija mūsų sąskaita išleistų daugiau resursų ir įsitrauktų giliau, suteikdama valstybėms priežastį, palankų foną, kontekstą ir veiksmų laisvę mobilizuoti sąjungininkus, didinti savo įtaką regionuose ir dalyvauti naftos ir dujų rinkos perskirstyme.
2. J. Bideno kalba Varšuvoje buvo tuščia. Tai – visiems mums jau žinomų tezių, persipynusių su devintojo dešimtmečio R. Reagano ideologija, pakartojimas. Šito dėka Bideno administracija nori suburti naują provakarietišką pasaulinę koaliciją, kuri būtų nukreipta ir prieš Kiniją.
3. JAV stačia galva įsijungė į naftos ir dujų rinkos perskirstymą. Europos Sąjungos išdėstyti planai diversifikuoti dujų tiekimą iki 2030 m. patenka į Vašingtono interesus, o tai per artimiausius 3–5 metus gerokai padidins SGD eksportą į Europą.
Iki šiol JAV pažadėjo europiečiams garantuotą 15 milijardų kubinių metrų dujų tiekimą iki šių metų pabaigos. Tai nėra daug, tačiau iš karto parodo amerikiečių vaidmenį ateityje tiekiant dujas Europai.
4. ES sukuria naują instituciją, kuri valdys dujų pirkimą. Tiesą sakant, tai yra Europos energetikos sąjungos idėjos atgaivinimas. Tai lems dujų importo į Europą proceso centralizavimą, kurį valdys Europos Komisija, taigi ir viršnacionalinių struktūrų stiprinimą ES. Tiesa, kol kas neaišku, kaip šis naujas mechanizmas derės su kitų šalių ir privačių įmonių nacionaliniais energetikos interesais.
5. Penktasis sankcijų paketas, dėl kurio susitarė JAV ir ES, yra toks „vidurio variantas“ tarp neveikimo (o tai buvo neįmanoma Bideno vizito fone) ir radikalių priemonių paketo, kurį pasiūlė Lenkija, Čekija ir Slovėnija savo „10 punktų“ programoje su jūrų blokada, vizų išdavimo visiems rusams įšaldymas ir visų Rusijos bankų atjungimą nuo SWIFT.
Nuspręsta tiesiog išplėsti asmeninių sankcijų sąrašą, taip pat sankcijų Rusijos Federacijos gynybos įmonėms sąrašą (kai kurioms iš jų jau buvo taikomos sankcijos). Didžioji Britanija ir JAV įvedė Rusijos aukso ir užsienio valiutos atsargų apribojimus.
6. Bideno vizitas Lenkijoje buvo skirtas ne tiek pagalbai Ukrainai, kiek dvišalei Varšuvos ir Vašingtono partnerystei. Lenkijos valdančioji partija jau seniai glaudžiai bendradarbiauja su JAV, remdamasi ja kaip alternatyva Prancūzijos ir Vokietijos tandemui ES.
Tai, kas prasidėjo su D. Trumpu, tęsiasi valdant Bidenui, o karas Ukrainoje skatina šį procesą. Be to, Rusijos invazijos į Ukrainą sukeltos krizės fone, Lenkija dėl savo itin aktyvaus vaidmens remiant Ukrainą, turi galimybę atgaivinti derybas su Jungtinėmis Valstijomis dėl nuolatinės amerikiečių bazės dislokavimo jų teritorijoje.
JAV dalyvavimas Lenkijos kariuomenės perginklavimo programoje netgi nutildė nesutarimus, susijusius su demokratų kritika Varšuvos vidaus politikai, dėl kurios Lenkijos ir JAV santykiai 2021 m. pašlijo.
7. JAV suaktyvėjimą Lenkijos kryptimi taip pat diktuoja konkurencija su Didžiąja Britanija, kuri nuo pirmųjų karo dienų ypač aktyviai ir energingai plečia savo karinį buvimą ir politinę įtaką Baltijos-Juodosios jūros regione. Jungtinės Valstijos negali sau leisti atsilikti, suteikdamos Londonui lyderio poziciją kuriant savo aljansą „Trijų jūrų sąjungos“ pagrindu Europoje, į kurią įeina proamerikietiškos ES šalys.
Šaltinis: hvylya.net