Tomas Dapkus | Alfa.lt
Kaip teroristinė organizacija „Islamo valstybė“ (Islamic State In Iraq and Syria, ISIS) renkasi taikinius Europoje ir pasaulyje? Kiek teroristų į Europą plūsta kartu su migrantais ir pabėgėliais? Iš ko ISIS kraunasi turtus, kur juos naudoja ir kas prieš tai užmerkia akis? Ko „Al-Qaeda“ pavydi „Islamo valstybei“? Kodėl Vakarai bijo įvardyti islamistinių teroro organizacijų motyvus?
Išskirtiniame interviu Alfa.lt viso to klausė žinomo Izraelio kovos su terorizmu eksperto, Tarptautinio kovos su terorizmu instituto, veikiančio Tarpdisciplininiame centre (IDC) Herclijoje, steigėjo ir direktoriaus prof. Boazo Ganoro.
Kodėl „Islamo valstybė“ ir kiti teroristai mato Prancūziją kaip vieną pagrindinių priešų? Kodėl būtent Prancūzija dabar tapo jų auka?
Manau, kad pagrindinė šio ir prieš tai buvusių išpuolių priežastis nėra tai, jog Prancūzija yra pagrindinis priešas. Prancūzijoje jiems paprasčiausiai gana lengva įvykdyti tokius išpuolius. Vien faktas, kad apie 200 „Islamo valstybės“ kovotojų, kurie yra Prancūzijos piliečiai, dabar grįžo iš Sirijos atgal į Prancūziją, ir tai, kad dar daug daugiau tų, kurie dabar kariauja Sirijoje ir Irake, ir leidžia jiems suplanuoti, parengti ir įvykdyti teroristines atakas Prancūzijos teritorijoje. Būtent todėl, kad jiems gana lengva ten įvykdyti išpuolius, jie ir suranda būtent tokius paaiškinimus, kodėl išpuolius rengia būtent prieš Prancūziją. Ši šalis atstovauja Europai ir yra su ISIS kovojančios koalicijos narė. Kadangi dėl šių priežasčių Prancūzija yra jiems vertas taikinys ir ten lengva rengti išpuolius, todėl Prancūzija ir pasirinkta.
Vienas iš įtariamų teroristų į Europą galėjo atvykti tuo pačiu keliu, kuriuo atvyksta migrantai ir pabėgėliai iš Sirijos. Manoma, kad jam Graikijoje buvo išduotas laikinas Sirijos pasas su svetima tapatybe ir tada per Serbiją, o vėliau Kroatiją ir Austriją jis atvyko į Prancūziją. Tai labai svarbus momentas, nes šiuo metu Europos visuomenės yra pasidalijusios pabėgėlių klausimu, ypač Vakarų ir Rytų Europa laikosi skirtingų požiūrių. Kiek milžiniškas migrantų srautas gali būti infiltruotas „Islamo valstybės“ ar kitų džihadistinių grupių narių?
Mes nežinome skaičių. Manau, kad buvo nesunku nuspėti, kad tuomet, kai plūsta didžiulė migracijos, pabėgėlių iš Sirijos, Irako ar kitų šalių banga į Europą, teroristinės organizacijos, o ypač ISIS, tikrai pasinaudos šiuo keliu teroristams patekti į Europos kontinentą. Nemanau, kad tai buvo didelė staigmena, kad (įtariamas savižudis teroristas – Alfa.lt) galėjo pasinaudoti šiuo keliu. Įdomiau tai, kad Paryžiaus ataka pakeitė ISIS modus operandi. Iki šiol ISIS koncentravosi į terorizmo išpuolius, kurie buvo įkvėpimo ir radikalizacijos proceso dalis, ISIS įkvėpdavo vadinamuosius vienišuosius vilkus (teroristus, kurie neveikia organizuotoje grupėje, o įvykdo išpuolius vieni – Alfa.lt) ar vietinius nedidelius tinklus, 2–3 teroristus, kurie dažnai būdavo šeimos nariai ar draugai ir būtent jie įvykdydavo teroristinius išpuolius.
Tačiau šie teroristai neturėjo tiesioginių operacinių ryšių ir operacinės paramos iš ISIS. Teroristai tiesiog sureaguodavo į ISIS kvietimus surengti atakas. Taip buvo „Charlie Hebdo“, košerinio maisto prekybos centre, taip pat žydų muziejuje Briuselyje, kai teroro aktą įvykdęs asmuo buvo Prancūzijos pilietis, kuris nuvyko surengti išpuolio ir grįžo atgal. Visi šie atvejai yra vienodo tipo teroristiniai išpuoliai. Tačiau penktadienio – lapkričio 13 dienos – išpuolis buvo kruopščiai planuotas, parengtas ir įvykdytas būtent teroristinės organizacijos, šiuo atveju – ISIS. Ši ataka buvo vykdoma teroristų kuopelės, kuri vykdė operacinius ISIS įsakymus.
Klausimas, ar tai yra „miegančioji“ teroristų kuopelė, susidedanti iš užsienyje kovojusių asmenų, kurie grįžo atgal į Prancūziją ir laukė nurodymų iš ISIS, kada bus tinkama proga įvykdyti išpuolį, tokių nurodymų galima laukti savaites ar mėnesius, kartais net ir ne vienerius metus, ar tai yra infiltruojanti kuopelė, kaip rugsėjo 11 d. išpuolių Jungtinėse Valstijose atveju, kai teroristai užverbuojami, sakykime, Sirijoje, Irake ar bet kurioje kitoje šalyje, ir po to, kai jie praeina parengimo laikotarpį, siunčiami įvykdyti teroristinius išpuolius. Atsakymas turėtų paaiškėti per artimiausias dienas, kai išaiškės daugiau teroristinius išpuolius įvykdžiusių asmenų pavardžių. Gali būti ir šių dviejų rūšių derinys.
Nėra abejonės, kad dėl imigracijos į Europą bangos ISIS lengviau siųsti infiltruojančias grupeles į įvairias Europos valstybes.
Egiptas teigia, kad yra 90 proc. tikimybė, jog Rusijos keleivinio lėktuvo katastrofos Sinajaus pusiasalyje priežastis yra teroro išpuolis. Kas šiuo metu žinoma dėl sudužusio Rusijos lėktuvo?
Esu taip pat linkęs galvoti, kad lėktuve buvo bomba, kurią padėjo arba keleivis, arba – dar labiau tikėtina – lėktuvo technikas ar kitas asmuo, kuris turėjo galimybę patekti prie lėktuvo. Tikėtina, kad tai yra dar vienas ISIS teroristinis išpuolis.
Jei paanalizuotume, kas įvyko per pastarąsias dvylika dienų, tai matytume, kad per šį laikotarpį įvykdyti trys dideli teroristiniai išpuoliai: tai Rusijos lėktuvo katastrofa Sinajuje, ataka prieš „Hezbollah“ štabą Beirute ir išpuoliai Paryžiuje. Yra bendra šių išpuolių jungtis: visi trys (manau, būtent ISIS įvykdyti) išpuoliai nukreipti į dvi koalicijas, kovojančias būtent su ISIS, t. y. Rusijos – Irano – „Hezbollah“ koaliciją bei Jungtinių Valstijų ir Europos koaliciją, taip bandant atgrasyti jas nuo ISIS objektų bombardavimo Sirijoje ir Irake.
Pastaraisiais mėnesiais ISIS patiria vis daugiau karinių pralaimėjimų Sirijoje ir Irake, priešingai nei prieš tai, kas vyko paskutiniais metais, kai jie skindavo pergalę po pergalės. Dabar priešingai – jie praranda teritorijas, iš dalies būtent dėl dviejų koalicijų vykdomų ISIS bombardavimų. Panašu, kad ISIS bando siųsti žinią šių dviejų koalicijų nariams, kad šios baigtų atakas prieš ją, nes priešingu atveju ISIS išpuolius perkels į šių valstybių teritorijas ar smogs jų interesams pasaulyje. Dėl to ir matau ryšį tarp Paryžiaus ir Sinajaus išpuolių.
Koks galėtų būti Vakarų atsakas po to, kai buvo užpulta Prancūzija?
Pirmiausia, nors tai nuskambės keistai, reikėtų apibrėžti pačią terorizmo sąvoką. Taip, tai gali pasirodyti keista, tačiau po tiek metų ir tiek teroristinių išpuolių pasaulyje nėra vieno tarptautinio terorizmo apibrėžimo. Visi apibūdina terorizmą ir teroristų organizacijas taip, kaip tik nori. Rusijai teroristai yra čečėnų sukilėliai, tačiau kitos šalys juos tokiais nebūtinai pripažįsta. Turkija teroristais skelbia Kurdistano darbo partiją, tačiau kitos valstybės nebūtinai taip mano, Izraeliui „Hamas“ yra teroristinė organizacija, nebūtinai taip galvoja kitos šalys.
Atėjo laikas visiems susitarti, kad tie, kurie vykdo teroro išpuolius, yra teroristinė organizacija, ir jei tai teroristinė organizacija, visi privalome bendrai prieš ją kovoti. To niekada nebuvo padaryta anksčiau dėl veidmainystės, dėl valstybinių interesų. Valstybės galvoja, kad gali su tuo žaisti ir kai kurias organizacijas apibrėžti kaip teroristines, o kitas ne. ISIS, tiesa, yra turbūt vienintelė išimtis, nes visas pasaulis ISIS mato kaip priešą, priešingai nei kitas organizacijas. Kai susitarsime dėl terorizmo apibrėžimo, galėsime pasiekti daug efektyvesnį tarptautinio bendradarbiavimo lygį, bendrai kovodami su juo.
Galėtų veikti tarptautiniai policijos antiteroristiniai padaliniai, derybininkų grupės, kurios galėtų vykti iš šalies į šalį tam, kad padėtų vyriausybėms tvarkytis su krizėmis valstybių teritorijose, neabejotinai dalytis patirtimi, rengti pratybas, dalytis žvalgyba. Kadangi vengiama dalijimosi slaptųjų žvalgybos organizacijų informacija, tai bent galima keistis viešai prieinama informacija. Šiuolaikiniai teroristai naudojasi socialiniais tinklais, tai yra įrankiai, kuriuos galima stebėti, sekti ir tarptautinei bendruomenei dalytis šia surinkta informacija. Galima net sukurti tarptautinę instituciją, kuri dirbtų visoms valstybėms, ir nereikėtų dubliuoti to, ką jau daro kitos šalys.
Ne mažiau svarbu pripažinti, kad pagrindiniai daugelio šiuolaikinių teroristų motyvai yra giluminiai – tai yra radikali islamistinė džihadistų ideologija. Tai jokiu būdu nereiškia, kad tai Islamo problema. Nėra jokios problemos su šia ar kita religija. Tačiau yra problema, kuri slypi islamo viduje. Šiuo momentu daugumos pasaulio musulmonų, kurie nėra islamistai džihadistai teroristai, pareiga – pasipriešinti šiems teroristams, kurie nori užvaldyti ir išnaudoti jų religiją savo tikslams. Tai visų pirma jų, o ne krikščionių ar žydų atsakomybė pasipriešinti, jie turi išgelbėti islamą nuo šių džihadistų dėl savęs pačių, o ne dėl Vakarų visuomenių interesų. Tai turėtų būti pasakyta sprendimų priėmėjų visame pasaulyje. Vietoje to tarptautinė bendruomenė, Vakarų visuomenė, bando prieš tai užmerkti akis, apeiti šį klausimą, nepykdyti musulmonų. Pritariu, kad musulmonai neturi būti atstumti, tačiau vietoje to, kad atsirištume raiščius nuo akių ir aiškiai pasakytume, kad islamo gretose yra tokia problema, mes stengiamės nematyti jokio ryšio su religija, nors aiškiai egzistuoja šios religijos neteisingo interpretavimo problema.
Profesoriau, paminėjote, kad visas pasaulis, net ir Jungtinių Tautų Saugumo tarybos nuolatinės narės, sutaria (o pastaraisiais metais jos mažai dėl ko sutaria), kad tai teroristinė organizacija ir pasaulio valstybių priešas, vis dėlto ISIS toliau kontroliuoja milžiniškas teritorijas, yra laikoma turtingiausia pasaulio teroristine organizacija, kuri per pastarąsias dvylika dienų įvykdė daugybę kraupių teroro išpuolių prieš galingas pasaulio valstybes ir įtakingas organizacijas. Kaip ISIS gali būti nugalėta?
Nepaisant to, kad daugelis valstybių nepritaria ISIS, tikrai ne visos iš jų šiuo metu yra pasiruošusios imtis būtinų veiksmų prieš šią organizaciją. Klausiate, kodėl ISIS – turtingiausia pasaulyje teroristinė organizacija, o pagrindinė jų turtų priežastis yra tai, kad jie kontroliuoja naftos telkinius ir perdirbimo gamyklas. Tačiau ką jie daro su ta nafta? Ar jie ją geria? Ne. Jiems reikia naftą kam nors parduoti. ISIS neturi priėjimo prie jūros, tai kaip jie tą naftą parduoda? Juodojoje rinkoje. Bet vėlgi – jie turi naftą kaip nors nugabenti iš savo teritorijos pirkėjams. Tai reikia daryti kertant valstybių sienas. Kurių valstybių? Nemanau, kad jie tai daro kirsdami Irako ar Sirijos sienas, nes jie ten kariauja. Tad galbūt tai vyksta per Turkijos sieną? Nemanau, kad Turkijos valdžia turi verslo ryšių su ISIS, bet tikiu, jog jei Turkija norėtų tapti ryžtingesnė ISIS atžvilgiu, šis naftos kelias būtų sustabdytas. Tai vienas pavyzdys.
Užduočiau ir kitą klausimą. Kodėl tie naftos telkiniai nėra bombarduojami? Ar yra kas nors lengviau nei iš lėktuvo numesti bombą ant naftos telkinio? Tai kur kas lengviau nei bombarduoti pastatą ar kieno nors būstinę. Tai kodėl tie naftos telkiniai nėra bombarduojami, taip užkertant kelią ISIS iš to pelnytis? Kyla labai daug klausimų.
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.