Kaip karantinas pakeitė lietuvių gyvenimą?

y-news.lt

KOG instituto informacija

Dėl koronaviruso Lietuvoje paskelbtas karantinas smarkiai paveikė žmonių gyvenimą. Nerimą lietuviams kelia ne tik sveikata, bet ir ekonomika – daugiau nei 70 proc. jaučiasi finansiškai nesaugūs, rodo „KOG instituto“ ir „Inspired UM“ atliktas visuomenės tyrimas.

„Šis tyrimas parodė, kad karantinas smarkiai išbalansavo šalies gyventojų įprastą ritmą. Akivaizdu, kad tai yra ne tik sveikatos, bet ir socialinė bei ekonominė krizė. Vis tik, didesnė dalis gyventojų tikisi, kad ši sumaištis baigsis per artimiausius 3 mėnesius“, – komentuoja „KOG Instituto“ tyrimų projektų vadovė Eglė Šedbaraitė.

Panika dėl plintančio koronaviruso sugrįžo

Po pirmo užsikrėtimo atvejo Lietuvoje įtampa buvo atslūgusi ir tik 15% gyventojų jautėsi nesaugūs, išsigandę. Tačiau šalyje įvedus karantiną ir augant susirgimų skaičiui panika šalyje auga, šiuo metu trečdalis gyventojų jaučiasi išsigandę ir tik penktadalis apklaustų gyventojų jaučiasi ramūs dėl situacijos šalyje.

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų (74%) labiausiai nerimauja, kad koronavirusu gali užsikrėsti jų artimieji ir draugai. Kas antras respondentas (51%) nurodė, kad bijo susirgti šia liga pats. Labiausiai susirgti patys bijo vyresni 55 – 64 metų amžiaus gyventojai (69%). 2 iš 5 bijo, kad patys gali būti viruso nešiotojai ir taip užkrės vyresnius žmones.

Lietuvius neramina ne tik pati liga, bet ir kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką, net 55% nurodė, kad tai jiems kelia nerimą. Penktadalis gyventojų nerimauja, kad gali prarasti savo darbo vietą.

71% Lietuvos gyventojų jaučia finansinį nesaugumą dėl koronaviruso. Bene trečdalis gyventojų artimiausiu metu planuoja daugiau taupyti.

Karantinas – bausmė ar atostogos?

Nors tarp Lietuvos gyventojų jaučiamas stiprus susirūpinimas dėl šalyje plintančio viruso, gyventojai (32%) jaučiasi patenkinti dėl šalyje įvesto karantino, kad tenka ne tik laisvą laiką leisti namuose, bet ir dirbti namuose. Kas antras gyventojas karantino nevertina labai džiugiai, tačiau teigia, jog prisitaiko prie šios situacijos. Tik 17% karantinas yra lyg bausmė. Labiau nepatenkinti yra jauniausi 18 – 24 metų amžiaus gyventojai (38%).

Net 62% apklausoje dalyvavusių respondentų nurodė, kad jų įprastinė darbo diena pasikeitė. Didžioji dalis iš jų šiuo metu dirba iš namų (37%). Ketvirtadalis šiuo metu nedirba arba dėl situacijos šalyje neteko darbo: 9% turi pasiėmę nedarbingumo pažymėjimą, 7% teko pasiimti atostogas, 4% gavo prastovą, 2% neteko darbo. Tuo tarpu 38% teigia, kad jų įprastinė darbo diena išliko nepasikeitusi.

Moterys ir vyrai renkasi skirtingus laisvalaikio praleidimo būdus

Šalyje įsigaliojus karantinui dauguma šalies gyventojų daugiau laiko praleidžia namuose, o vyrų ir moterų veiklos atspindi lyčių polinkius. Moterys pirmomis savaitėmis dažniau tvarkosi namuose, išbando naujus patiekalus, skaito knygas. Vyrai – atlieka smulkius remonto darbus ir žaidžia kompiuterinius žaidimus. Jaunimas tuo metu mokosi internetu (59%), žiūri filmus, žaidžia kompiuterinius žaidimus, užsiima grožio procedūromis, sportuoja, o vyriausieji, 55 – 64 metų, apklausos dalyviai dažniau nei kiti skaito knygas, užsiima sodo ir daržo darbais.

Ketvirtadalis žmonių karantino metu sportuoja namuose, dar 20% keičia sportą pasivaikščiojimu lauke ir 8% sportuoja lauke. Kiti arba nesportuoja, arba sustabdė sportavimą šiuo laikotarpiu – tokių yra 10%. Namuose dažniau renkasi sportuoti išsilavinę ir uždirbantys didesnes pajamas Lietuvos gyventojai.

Karantino metu gyventojams labiausiai trūksta susitikimų su draugais, gyvo bendravimo su artimaisiais. Susitikimų su artimaisiais labiau trūksta moterims. Taip pat jos labiau pasigenda lankymosi grožio salonuose. Jaunimas labiau pasiilgsta kavinių, teatrų, kino teatrų, prekybos centrų.

Didžioji dauguma nurodo, kad dėl karantino ir ilgesnio laiko praleidžiamo namuose su šeima jų santykiai išliko tokie patys. Tačiau 1 iš 10, turintys vaikų, nurodė, kad praleidžiant daugiau laiko santykiai su vaikais pagerėjo, 7% geriau sutaria su kartu gyvenančiu partnere / partneriu. Tik nedidelė gyventojų dalis nurodo, kad santykiai šeimoje šiuo laikotarpiu pablogėjo.

Tikėtina, kad ilgesnė izoliacija žmones pastūmės į sėslesnį ir kiek labiau žalingą gyvenimo būdą. Šiuo metu žmonės daugiau užkandžiauja, mažiau juda, kiek daugiau rūko ir vartoja alkoholį. Tikėtino demografinio sprogimo kol kas nematyti – žmonės seksu užsiima panašiai kaip ir prieš karantiną.

Velykas švęs, tik kiek kitaip

Beveik 60% gyventojų teigia, jog yra nusiteikę ir karantino metu švęsti Šv. Velykas. 14% respondentų mano, kad šios šventės šiemet gali tekti nešvęsti. Bene ketvirtadalis gyventojų dar nespėjo apie tai susimąstyti.

72% ketinančių švęsti Šv. Velykas darys tai tik su žmonėmis, su kuriais gyvena kartu. 21% teigė, jog gamins mažiau patiekalų. 18% ketina per šventę su artimaisiais bendrauti internetu, o panašiai tiek pat ketina ir vykti į svečius (14%).

Apsiperka rečiau, bet gausiau

Karantino laikotarpiu gyventojai pradėjo rečiau pirkti fizinėse maisto prekių parduotuvėse, tačiau ne visas srautas persikėlė į internetines maisto parduotuves (galimai dėl riboto pastarųjų pajėgumo). Tikėtina, kad gyventojai perka rečiau, bet didesniais kiekiais. Vizitai į internetines ne maisto parduotuves irgi paretėjo. Tikėtina, dėl jaučiamo finansinio nesaugumo. Ypač retai į fizines maisto parduotuves pradėjo eiti moterys, apsipirkimas karantino laikotarpiu paliekamas šeimos vyrams.

Pusė Lietuvos gyventojų teigia, kad ir šiuo metu randa parduotuvėse visas norimas prekes. Visgi kitai pusei apklaustųjų surasti reikiamus prekių ženklus sekasi prasčiau. Dažniau norimų prekių neranda jaunimas iki 24 metų amžiaus.

Tyrimą atliko „KOG Institutas“, š.m. vasario 26 – kovo 1 ir kovo 20 – 24 dienomis. Kiekvienoje tyrimo bangoje internetu apklausta po 500 respondentų.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
T0mas J.

Nėra prasmės spėlioti, kada pandemija baigsis, kol nesinaikintos virusus kuriančios globalistų biolaboratorijos visame pasaulyje. Nes bet kurią dieną gali būti paskleistas NAUJAS virusas. Ramūs būtume tik pačius globalistus MILIJARDIERIUS sunaikinę – JIE yra blogis.

cont.ws/uploads/pic/2020/3/1Биолаборатории Пентагона (2).png
koment.lt/?q=node/911

Visus mirusius tirs – o gal turėjo virusą? Kad tik daugiau, bus didesnė panika! O po savaitės net netyrę mirusius priskirs prie viruso aukų – kad tik daugiau būtų.
Tik taip bandys pateisinti ekonomikos stabdymą ir krizės kūrimą.

Kis

jeigu sedbaraite to Sedbaro dukte,tada ji tik ir tinka KOG(neje kas tas yra?) vadovauti:((((((((((

vanda

beje si eksperte svepluoja?

Dzeikas

TomasJui:
Sanitarams i snuki reikia duot – vel tramdomuosius nedariso, pacientas istruko ir pasieke klaviatura.

> 2020-03-28 21:39

tai ko lauki, juliau Milaiti, rašyk skundą felčeriui, kopiją – majorui.

Vytautas

As internetu nusipirkau irankius, pakeiciau namuose grindis. Tad vis tik i nauda karantinas isejo, nereikejo dirbti atostogu metu. Bet siaip manau emociskai tikrai buvo nelengvas laikas daugeliui

Kasparas

Manau dauguma žmonių pradėjo vertinti savo namus, tikrai ne vieną žinau porą, kuri namus iš pagrindų susiremontavo, nes tiek ilgai būnant namie viskas pradėjo erzinti. Pas mane buvo vonios kambario baldų pakeitimas, ankščiau dažnai sporto klube maudydavausi, namuose tik į wc užsukdavau, dabar tai vaje, labiausiai ko norėjau, tai naujo dušo 😀 https://www.muresta.lt/muresta/vonios-iranga-santechnika/vandens-maisytuvai/duso-maisytuvai

Martynas

Atradome veiklų ir namuose, ir savam mieste, ir visoje Lietuvoje. užsidarius kirpykloms moterys tapo mūsų, vyrukų, kirpėjomis ir sau manikiūristėmis. Pirkau saviškei gelinio lakavimo lempą su visais lakais, visko išmoko, dabar jau kai viskas atidaryta vis tiek pati darosi. https://manogroziui.lt/18-uvled-lempos sukomės iš padėties, bet ir nemažai pliusų atradom tarp krūvos minusų.

Sintija

mūsų šeimai tai labai į naudą karantinas išėjo, darėmės remontus namuose, buvom užsiėmę ir kažkaip nenusibodom vieni kitiems 😀 ir alternatyvų radom įrangai, nuomavomės saugiai ramirent.lt, online shoppingas visiškai pasikeitė požiūris į jį

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top