Kam dirba lietuviškų pasų ir banderolių gamintojas?

Tomas Dapkus | Alfa.lt 

Vilniaus apygardos prokuratūra vadovauja itin svarbiam ikiteisminiam tyrimui, kurio metu ant Lietuvos Respublikos pasus ir banderoles gaminančios bendrovės „Garsų pasaulis“ krenta vis didesnis šešėlis. Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad ant nelegalaus alkoholio butelių buvo tikros banderolės, tai „yra tos, kurios turėjo būti sunaikintos kaip brokuotos“. Tačiau tiek tos, kurios neva turėjo būti sunaikintos, tiek tos, kurios buvo perduotos legaliems alkoholio prekiautojams, ekspertų teigimu, buvo identiškos ir nebrokuotos. Tokiu būdu atsirado dviguba partija. Maža to, žinoma, kad pasus ir banderoles Lietuvoje spausdina įmonė, kurios akcininkas siejamas su žiauriausio nusikalstamo susivienijimo skverbimusi į šalies ekonomiką.

Tikros banderolės ant padirbto alkoholio

Policija, atlikusi padirbto alkoholio prekeivių kratą, gavo duomenų, kad banderolės ant falsifikuoto alkoholio butelių buvo su tokiais pačiais numeriais, kuriuos Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) prie Finansų ministerijos išdavė ir legalaus alkoholio gamintojams. Pradžioje banderoles gaminanti įmonė bandė kaltinti visus kitus: neva banderolės galėjo nutekėti iš VMI ar legalių prekeivių. Tačiau netrukus išaiškėjo, kad banderolių su tais pačiais numeriais dar buvo ir legalių alkoholio prekybos įmonių sandėliuose.

Bylos epizodai dabar atskirti – teisme atsidūrė įtariamieji dėl nelegalaus alkoholio platinimo, tačiau tyrimas toliau vyksta dėl banderoles gaminančios įmonės „Garsų pasaulis“ darbuotojų galimo aplaidumo.

„Tyrimo eiga yra tokia, kad tikrinama „Garsų pasaulio“ pateikta informacija apie vidinį patikrinimą. Vidinio patikrinimo medžiaga analizuojama, ir norime ją pasitikslinti ikiteisminio tyrimo veiksmais: apklausti liudytojus ir panašiai. Mano tyrime tai tikrai buvo ištirta ir buvo nustatyta ir, ko gero, jau galima kategoriškai teigti, kad tai yra tos banderolės, kurios turėjo būti sunaikintos kaip brokuotos“, – LNK „Alfa“ savaitei“ pareiškė tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus prokurorė Jolita Kančiauskienė. Prokurorė paaiškino, kad tariamai brokuotos banderolės, kurios turėjo būti sunaikintos, iš tikrųjų buvo sudubliuotos ir taip atsirado antra identiškų banderolių partija.

Bandyta žlugdyti bylą

„Garsų pasaulis“ gamina Lietuvos Respublikos pasus, vairuotojo pažymėjimus ir kitus svarbiausius Lietuvos dokumentus. Taip pat ir banderoles. „Garsų pasaulio“ generalinis direktorius Vytautas Mieliauskas net po šio incidento gynėsi, kad įmonėje saugumas užtikrinamas. Esą į juodąją rinką patekusių banderolių iki šiol savo akimis nematė, kokiu būdu su tokia apsauga jos galėjo nutekėti nelegalaus alkoholio platintojams, paaiškinti negali.

„Jūs supraskit ir mus – mes nežinom nei kas ten tiksliai, nei kur, nei kokiom aplinkybėm paėmė. Mes maksimaliai prisidedam prie to tyrimo – atidavėm savo vidinę dokumentaciją, papildomai surinkom informaciją pagal pateiktą mums medžiagą“, – gynėsi banderoles spausdinančios bendrovės „Garsų pasaulis“ generalinis direktorius V. Mieliauskas.

Tačiau tuo galima suabejoti. Suinteresuoti asmenys stengėsi tyrimą visomis priemonėmis žlugdyti. Buvo pasiekta, kad tokia svarbi byla buvo tiesiog numesta į žemiausios grandies policijos ir prokuratūros įstaigas, kur buvo tyliai marinama. Dabar bylai vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra.

Banderolių kokybę užtikrina Valstybės dokumentų technologijos apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos, išduoda leidimus spausdinti svarbiausius šalies dokumentus, dalyvauja ir naikinant brokuotas banderoles, fiksuoja broką. Tarnyba sakė, kad kiekvieno veiksmo „Garsų pasaulio” įmonėje sužiūrėti negali.

„Ar spaustuvėj gamybos metu nebuvo pagamintas antras tiražas, ar nebuvo jos išneštos, tai jau atsako nebe tarnyba. Tarnybos žmonės nestovi ten 24 valandas, jie negali nustatyti tokio dalyko, kad nebūtų išnešama. Tai privalo padaryti spaustuvė. Kuri samdosi, privalo samdytis ginkluotus vyrus“, – sakė Valstybės dokumentų technologijos apsaugos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Verseckas.

VRM: spaustuvės savininkas – mafijos žmogus

Kritus šešėliui ant „Garsų pasaulio“, ėmė aiškėti ir įmonės saitai su mafija. Banderoles spausdinusios įmonės „Garsų pasaulis” savininkas Vytautas Vainikonis Vidaus reikalų ministerijos paviešintoje pažymoje siejamas su žiaurios nusikalstamos gaujos „Vilniaus brigada“ veikla. Pažymoje teigiama, kad Dekanidzių nusikalstamas klanas skverbėsi į Lietuvos ekonomiką. Tam buvo steigiamos įmonės, tarp jų ir Vytauto Vainikonio bendrovės.

„Gamybos, nurašymo ir sunaikinimo procesas buvo pakankamai sudėtingas. Nemažai žmonių tame yra dalyvavę. Na, ir kaip sakiau, įvykiai yra pakankamai seni – 2010–2011 metai. Tai nustatyti konkrečiai tą asmenį mes, ko gero, vargiai ar begalėsime“, – nuogąstavo tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros skyriaus prokurorė J. Kančiauskienė.

Tirdami bylą, teisėsaugos pareigūnai aptiko, kad ir anksčiau būta bylų, kur įtarimų kėlė itin geros kokybės banderolės, užklijuotos ant padirbto alkoholio. Tačiau niekas netirdavo, iš kur yra banderolės, o teismams būdavo perduodamos bylos tik dėl nelegalių prekybos taškų. Dėl to galima nusikalstama sistema patirdavo nuostolį, bet nebuvo iš esmės užčiuopta ir sunaikinta.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top